Światowe Dni Młodzieży 2016: Papież Franciszek na Jasnej...

  Światowe Dni Młodzieży 2016: Papież Franciszek na Jasnej Górze

  Aldona Minorzyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowę papieże odwiedzali wielokrotnie. Po raz pierwszy w 1979 r. Jan Paweł II
  1/4
  przejdź do galerii

  Częstochowę papieże odwiedzali wielokrotnie. Po raz pierwszy w 1979 r. Jan Paweł II ©arc

  Światowe Dni Młodzieży 2016: O tym, że Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży Franciszek powiedział podczas mszy w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Teraz pojawiły się szczegóły dotyczące przebiegu polskiej pielgrzymki papieża.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Światowe Dni Młodzieży w Krakowie! Kardynał Dziwisz: Przynieście polskie flagi!
  Papież Franciszek w opiniach mieszkańców Katowic [SONDA]


  Dlaczego właśnie Częstochowa?  2016 rok to 1050 rocznica chrztu Polski. Kiedy pół wieku temu świętowaliśmy milenium tego wydarzenia - główne uroczystości odbywały się właśnie w Częstochowie. Ich oprawa nie była taka jak sobie życzyliby wierni. Zabrakło bowiem papieża Pawła VI. Chciał przyjechać do Częstochowy, ale władze PRL-u zrobiły wszystko, aby to udaremnić. Odmówiły mu wjazdu do Polski ze wględów “epidemiologicznych”.

  Podczas tej pielgrzymki Paweł VI miał ofiarować złotą różę Matce Boskiej Częstochowskiej jako wotum. Przygotowana róża pozostała w Watykanie do czasu, gdy w pierwotnym miejscu przeznaczenia złożył ją dopiero papież Benedykt XVI 26 maja 2006. W międzyczasie inną złotą różę na Jasnej Górze złożył Jan Paweł II.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Konklawe i nowy papież Franciszek na wesoło [MEMY INTERNETOWE]
  Papież Franciszek na Jasnej Górze! [ZDJĘCIA]


  W maju 1966 roku legatem papieskim był kardynał Stefan Wyszyński. Złożył słynne śluby jasnogórskie.
  Oprócz Częstochowy Episkopat zaproponuje papieżowi Franciszkowi odwiedzenie z racji jubileuszu chrztu Gniezno, Poznań i Warszawę.

  Abp Depo: Biskupi byli jednogłośni  2016 rok to 1050 rocznica chrztu Polski. Kiedy pół wieku temuAbp Wacław Depo, metropolita częstochowski tak skomentował tę decyzję Episkpatu: - Bardzo się cieszę, że Konferencja Episkopatu Polski dosłownie jednogłośnie przyjęła naszą prośbę z o. Izydorem Matuszewskim, Generałem Zakonu Paulinów, że jedną ze stacji pielgrzymki w 2016 roku będzie Częstochowa. Ta nadzieja już się spełnia. Abp Wacław Depo dodał, że teraz czeka nas już tylko uzgodnienie szczegółów przez komitety organizacyjne: polski i watykański. Swój komitet powoła także rząd. Zaś oficjalne zaproszenie do Franciszka wystosował prezydent RP Bronisław Komorowski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo Pańscy pracownicy DIABEL I RAY DZIKI LIPERALNY ZIELONY GAY

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 30

   WINNY KOŚĆÓL I ZZ i SZARAKI Z PLEBSA A NIEWINNE BUURANY SATANA POćIOTY ŚWIŃte.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PoEBAMY M0SG LEcznISAlEŻNY CEPr0NY mUSGOGUMAPOćIOTA Z PEYSAMI.

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   A HITLER BYŁ POLSKIM PAPEŻEM Z Instytucie Yad Cashem MOTLONCYM SIEM zukraińskich i rosyjskich modlitewników Oantysemickie poczynania rządu Vichy Iułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich, w tym...rozwiń całość

   A HITLER BYŁ POLSKIM PAPEŻEM Z Instytucie Yad Cashem MOTLONCYM SIEM zukraińskich i rosyjskich modlitewników Oantysemickie poczynania rządu Vichy Iułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich, w tym m.in. katów polskiego narodu, Franka i Greisera. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niezależny

   z historii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13


   ~Winicjusz Użytkownik anonimowy wczoraj 23:36 użytkownik ~Winicjusz napisał: Kontrowersyjny podpis pod zdjęciem Piusa XII w Instytucie Yad Cashem w Jerozolimie został zmodyfikowany. Zamiast „...rozwiń całość


   ~Winicjusz Użytkownik anonimowy wczoraj 23:36 użytkownik ~Winicjusz napisał: Kontrowersyjny podpis pod zdjęciem Piusa XII w Instytucie Yad Cashem w Jerozolimie został zmodyfikowany. Zamiast „ Pius XII” jest podpis „ Watykan”. Usunięto m.in. zdanie mówiące, że zawarcie konkordatu z Niemcami w 1933 r. oznaczało uznanie przez Stolic przejdź do komentarza »
   20 października 1939 r. Pius XII wyraża poparcie dla hitlerowskiej napaści na Polskę. Papież uznał ją za "walkę interesów o sprawiedliwy podział bogactw, którymi Bóg obdarzył ludzkość."

   1941 r. - Tuż po agresji III Rzeszy na ZSRR z watykańskich drukarni wysłano do sztabu wojsk niemieckich duże ... rozwiń całośćtransporty ukraińskich i rosyjskich modlitewników. Watykan podbite obszary ZSRR podporządkował nuncjaturze berlińskiej oficjalnie akceptując zagarnięcie tych ziem przez Hitlera.

   1941 r. - Watykan akceptuje antysemickie poczynania rządu Vichy i wyraża zgodę na uchwalenie tzw. "Statutu Żydów". Wyrażono nadzieję, że nie ograniczy on prerogatyw Kościoła.

   1945 r. - Pius XII w orędziu wigilijnym staje w obronie głównych oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości. Kuria rzymska interweniuje w sprawie ułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich, w tym m.in. katów polskiego narodu, Franka i Greisera. To niewielki epizod w szeroko zakrojonej akcji ratowania hitlerowców przed odpowiedzialnością karną.

   1946 r. - Studenci wydziału prawa Uniwersytetu w Cardiff, rozważają, czy Pius XII powinien zasiąść na ławie oskarżonych przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze za całokształt prohitlerowskiej polityki Watykanu w okresie 2. wojny światowej.
   OBUDŹ SIĘ POLSKO!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie

   Frańciszku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 29

   proszę zlitować się nad Polskim Narodem bo on już ledwie zipie, bo Pańscy pracownicy wyciskają z tego umordowanego Kraju ile wlezie, ja rozumie wszystko ale ileż można ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama