Twaróg: Metropolia. Czy ktoś już mówił o tym Rostowskiemu?

  Twaróg: Metropolia. Czy ktoś już mówił o tym Rostowskiemu?

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  No proszę, jak to pokornieją politycy rządzący, gdy notowania spadają, a wybory nie tak znowu daleko. Nagle okazuje się, że da się projekt skierować do Sejmu, minister Boni nie pokręci nosem, a śląscy posłowie nie będą znowu całować klamek i pisać na Berdyczów. Projekt ustawy metropolitalnej zatem jest. Cieszyć się?
  Marek Twaróg

  Marek Twaróg ©arc.

  Naiwnością byłoby sądzić, że to załatwia nam sprawę powołania organizmu metropolitalnego. Że poprzez skierowanie projektu do Sejmu gwarantujemy sobie lepsze zarządzanie strategią, zagospodarowaniem przestrzennym, publicznym transportem, drogami, ściekami czy chociażby promocją regionu. To początek długiej i krętej drogi, z której wypaść możemy już na pierwszym łuku.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Klub PO i projekt ustawy o powiecie metropolitalnym. Nie tylko dla Śląska

  Ustawa metropolitalna wreszcie jest, ale do śląskiej metropolii wciąż jeszcze daleko

  Na razie jedynym realnym sukcesem jest ten, który mogą sobie po stronie wizerunkowej zapisać śląscy posłowie PO. Wreszcie nie będą się z nich wszyscy śmiać. Z ich niedotrzymanych obietnic, braku siły przebicia we władzach Platformy, rozmemłania ogólnego. Wreszcie dobry skądinąd poseł Marek Wójcik nie będzie musiał się wstydzić - bo to on (chciał tego czy nie) został twarzą zmagań z ustawą. Wreszcie śląscy posłowie PO nie będą się zapadać w sobie na samą myśl o Dzienniku Zachodnim, który konsekwentnie rozlicza ich z metropolitalnej obietnicy.

  Natomiast ze spraw poważniejszych - to na razie sukcesów nie ma, prawie wszystko jest niewiadomą. Nie wiemy, jak zachowają się wobec projektu posłowie PO z innych regionów, nie wiemy, jak zachowa się PSL, koalicjant PO. Nie wiemy też, jak do sprawy podejdą prezydenci miast - bo zapewne nie mogą wyjść ze zdziwienia, gdy czytają o proponowanych ciałach zarządzających powiatem metropolitalnym (rada, zarząd).

  Ale przede wszystkim - nie wiemy, jak zachowa się minister finansów, który miałby dać pieniądze na nasze marzenia o dobrej ustawie. Specjalny udział powiatu w podatku PiT? 5 procent więcej? Tak mówi projekt? Czyli budżet państwa miałby być mniejszy o kilkaset milionów rocznie? Czy ktoś to już powiedział ministrowi Rostowskiemu?

  Organizacja metropolii, ustawa, władze, zadania - to jedno. Załóżmy, że zrobiliśmy krok do przodu. Poskromienie ambicji prezydentów miast - to drugie. Znów załóżmy, że jakoś damy radę. A trzecie to pieniądze. Tu progresu nie zanotowałem żadnego. A przecież to tu tkwi największy problem.

  Czytaj też: #DZodkuchni,Twitter: @MarekTwarog

  Marek Twaróg redaktor naczelny DZ  *Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TOMCZYKIEWICZ - 100 - 1000 - 1500 dni MetroPOlitowania ustawy metropolitalnej

   !!! Uwaga Towarzysze, Achtung, Wnimanije IDA WYBORY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Warszawskie cwaniaki - kielbasa wyborcza - a po wyborach projekt ustawy do kosza

   Warszawa: wladzy nie oddamy
   MY WARSIAWA i prowincja, czyli wszystko co lezy poza rogatkami warsiawy.
   Taki podzial...rozwiń całość

   Warszawskie cwaniaki - kielbasa wyborcza - a po wyborach projekt ustawy do kosza

   Warszawa: wladzy nie oddamy
   MY WARSIAWA i prowincja, czyli wszystko co lezy poza rogatkami warsiawy.
   Taki podzial Polszy jest dla NAS najlepszyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ad vocem

   Aborygen śląski - Wyry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Wczorajsza debata na TVP Katowice z udziałem radnych wojewódzkich i posłów dobitnie pokazała że metropolia górnośląska to dla nich jedynie stołki. Żadnej merytorycznej debaty, a deklaracja Kloc że...rozwiń całość

   Wczorajsza debata na TVP Katowice z udziałem radnych wojewódzkich i posłów dobitnie pokazała że metropolia górnośląska to dla nich jedynie stołki. Żadnej merytorycznej debaty, a deklaracja Kloc że PiS to poprze - to śmiech pusty ogarnął mnie niepojęcie !!!
   Jeśli my sami, samorządowcy a w szczególności obecni prezydencie, burmistrzowi i wójtowie będą tego chcieli - to nici z tego ponieważ zawsze skończy się to typowa polską awanturą. Wtedy po całej tej awanturze metropolia dostanie jakiegoś spadochroniarza z Suwałk czy Słupska do zaakceptowania. Oczywiście będzie on orędownikiem śląskich interesów i z pełnym zaangażowaniem będzie dbał o region budując czy przerabiając nowe muzeum śląskie. Czyli nowy Grażyński.

   Obawiam się że ta nowa ustawa to będzie typowy potworek legislacyjny, który ma do wszystkiego pasować od strony ideologii, ale nie praktyki samorządowej.
   Kluczową sprawą są finanse i podział kompetencji związanych z tak zwanymi celami wspólnymi aglomeracji.
   Uważam również, że dla naszego regionu ta ustawa musi mieć inny wymiar, choćby w postaci odrębnych przepisów szczególnych czy specjalnego załącznika. Jeśli specyfika naszego regionu nie będzie w tym projekcie uwzględniona - to będzie to drugi KZK GOP czy Związek Metropolitarny.

   Panie Marku, a może na łamach DZ zrobić krótkie resume co wynika z projektu ustawy i poddać to ocenie Czytelników, publicystów, samorządowców czy specjalistów od administracji ?
   Zrobić porównanie jak to funkcjonuje w innych aglomeracjach w Europie, jakie są wady i zalety.
   To wszystko jest potrzebne na już by nasi (mam nadzieję że jeszcze są śląscy poza posłem Plurą) posłowie dostali argumenty do ręki, do dyskusji, do dbanie o nasz interes.

   pzdrzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do: Aborygen śląski - Wyry

   Marek Twaróg DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Dziękuję za opinię i pomysły. Skorzystamy. Co do jakości debaty - zgadzam się, niestety. Pozdrawiam, Marek Twaróg

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre pytanie apropos bulli

   Romanus Pontifex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   „Wasza Królewska Mość, w najświętszym zamiarze, poprzez naszą apostolską władzę wyrażoną w tym akcie, udzielamy ci pełną i swobodną moc inwazji, podboju, walki, ujarzmiania Saracenów, pogan i...rozwiń całość

   „Wasza Królewska Mość, w najświętszym zamiarze, poprzez naszą apostolską władzę wyrażoną w tym akcie, udzielamy ci pełną i swobodną moc inwazji, podboju, walki, ujarzmiania Saracenów, pogan i innych niewiernych oraz innych wrogów Chrystusa (…) a także kiełznania tych osób w wieczystą niewolę; ich królestwa, księstwa, pałace oraz inne dobra możesz przejmować na własność swoją i swoich następców, królów Portugalii. (…) dla chwały Bożego imienia i wywyższenia wiary tudzież dla zbawienia swojej duszy, mając Boga przed oczyma, możesz poprzez te przedsięwzięcia zwiększyć potęgę swojej cnoty, zyskać może także wiara katolicka, dzięki Waszej Królewskiej Mości, przeciwko wrogom Chrystusa, odzyska swoją chwałę, a ty zyskasz pełniejszą koronę chwały wieczystej, dla której musisz podjąć walkę w krainach, które Bóg przyobiecał tym, którzy Go kochają (…) tym zaś, którzy nie chcą osobiście towarzyszyć w twojej wyprawie, ale wyślą pomoc stosowną do swoich możliwości lub powinności (…) przyznajemy odpuszczenie wszystkich grzechów, przestępstw, występków i ekscesów, które wyznają ze skruszonym sercem — tak często, ilekroć zdarzy się wam podjąć wojnę przeciwko wymienionym niewiernym (…) Jeśli jednak zdarzy się, że ty lub ktokolwiek kto walczy z tobą przeciwko Saracenom lub innym niewiernym, odejdzie z tego świata, przywracamy was mocą tego listu do czystej niewinności, którą posiadaliście tuż po chrzcie”zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślonzoki chcom woj. górnoslonskiego...i autonomii a nie metropoliii z małopolskimi gorolami

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   Plan je prosty choby drot
   1. Nowe woj. Górnoslonskie Opole-wojewoda, Katowice-sejm slonski
   2. Autonomia
   3. rząd górnoslonski powołuje metropolie składajoncom śe ze śląskich miast
   4. Władze...rozwiń całość

   Plan je prosty choby drot
   1. Nowe woj. Górnoslonskie Opole-wojewoda, Katowice-sejm slonski
   2. Autonomia
   3. rząd górnoslonski powołuje metropolie składajoncom śe ze śląskich miast
   4. Władze województwa górnoslonskiego oraz metropoli slonskiej nawonzujom wspólprace gospodarczom z sąsiadem -małopolskom i woj. zagłebiowsko-czestochowkim oraz metropoliom zagłebiowskom...
   5.Wprowadzenie edukacji regionalnej-podrecznik o historii ślaska...
   6. Wprowadzenia jezyka slaskiego jako drugiego a właściwie trzeciego po polskim i niemieckim jako urzedowy...
   7.Rząd polski wpisuje narodowość sląska-nacyjo śląsko do ordunku ....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Achim mi to wzion z gymby

   Forsztat -ślimtający nad uokradanym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Poza paru wontpliwości to zgoda. Achim na Przewodniczoncego Partii Gornoślonzki.Pyrsk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Achim mi to wzion z gymby

   Forsztat -ślimtający nad uokradanym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Mosz reht ,plan je prosty jak oublat 1-sze zgoda ,2-ge zgoda ,3-cie niy rzond powołuje a Syjm Ślonzki -Metropolia SILESIA ,4-ry Zgoda .5-ć ,nauka w Szkołach J. Ślonzkigo,przy Angielskim i...rozwiń całość

   Mosz reht ,plan je prosty jak oublat 1-sze zgoda ,2-ge zgoda ,3-cie niy rzond powołuje a Syjm Ślonzki -Metropolia SILESIA ,4-ry Zgoda .5-ć ,nauka w Szkołach J. Ślonzkigo,przy Angielskim i Niemieckim ,oraz Historii Ślonzka uod VII-w. i Chrztu Ślonzka w 863r. 6-ść-Wprowadzenie do Urzędów i wszelakich Nazw, Języka Ślonzkigo jako drugiego po Polskim urzędowym. 7-em zgoda, z dodaniem Uznania J. Ślonzkigo jako Odrębnego Nacyji Ślonzki. Achim - na Przewodniczoncego Partii Gornoślonzki, naszy ,Narodu Ślonzkigo. Pyrsk Ślonzoki. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak wrzucał, to kucał

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   Tak, jak bajkowy Grzesiu tłumaczył się cioci ze swych zobowiązań, tak politycy tłumaczą się swym wyborcom. Tak, jak Grzesiu nie wierzył w to co mówi, tak i zapewne politycy nie wierzą w sukces...rozwiń całość

   Tak, jak bajkowy Grzesiu tłumaczył się cioci ze swych zobowiązań, tak politycy tłumaczą się swym wyborcom. Tak, jak Grzesiu nie wierzył w to co mówi, tak i zapewne politycy nie wierzą w sukces tego, za co się biorą.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do:Pablo

   Marek Twaróg DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   A tak swoją drogą, to Schetyna też brał się kiedyś za metropolię i ustawę. Bez skutku. Przepraszam, jakoś na żarty mnie naszło... Tak mi się skojarzył z tym Tuwimowym Grzesiem. Pozdrawiam, Marek...rozwiń całość

   A tak swoją drogą, to Schetyna też brał się kiedyś za metropolię i ustawę. Bez skutku. Przepraszam, jakoś na żarty mnie naszło... Tak mi się skojarzył z tym Tuwimowym Grzesiem. Pozdrawiam, Marek Twaróg DZ zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paplo

   Forsztat -ślimtający nad uokradanym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Tak ,bo uoni sie bierom zato uod zatku ,no a wybory sie zbliżajom i cza dać wusztu wyborczego . Najpierw zniesienie Sztucznego Woj. ,a potem powołać 2-Nowe ,a więc Woj. Górnośląskie w jego...rozwiń całość

   Tak ,bo uoni sie bierom zato uod zatku ,no a wybory sie zbliżajom i cza dać wusztu wyborczego . Najpierw zniesienie Sztucznego Woj. ,a potem powołać 2-Nowe ,a więc Woj. Górnośląskie w jego Historycznych granicach Powiatów razem z Opolem i drugie Nowe Woj. Zagłębie Dąbrowskie z jego 8-Miastami i Powiatami aż po Częstochowę,a Żywiec do Małopolski. Potem powołać Metropolię Silesia z Miast Górnośląskich ,to będzie zgoda Prezydentów tych Miast. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe jak zrobili to inni

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   i im wychodzi i wyszlo.Czechy i Slowacja,Szkoci w Anglii itd.Nie jestem zwolennikiem Metropolii w sztucznym wojewodztwie slaskim.To popiera Buzek i tak dla swietego spokoju moze popierac...rozwiń całość

   i im wychodzi i wyszlo.Czechy i Slowacja,Szkoci w Anglii itd.Nie jestem zwolennikiem Metropolii w sztucznym wojewodztwie slaskim.To popiera Buzek i tak dla swietego spokoju moze popierac Bruksela.Historycznie i geograficznie jest inaczej .Geologicznie i technicznie uzasadnienie jest rozwijac sie w kierunku Pyskowic.,poza Niecke Weglowa bez szkod gorniczych..To byloby mniej sztucznie niz Brasilia,,,i sprawdzilo sie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolia

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   W teraźniejszym kształcie Woj. Śląskiego to jest nierealne -utopia .Najpierw Woj. nowe Górnośląskie w jego Historycznych granicach Powiatów ,a potem Metropolia ,ale bez Zagłębia i Żywca Małopolskiego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   z pustego nawet Salomon, tfu, wnuk Jakuba Rotfelda-Rostowskiego nie naleje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama