Radni głosowali przeciw oddaniu kirkutu państwu

  Radni głosowali przeciw oddaniu kirkutu państwu

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rada Gminy Lelów głosowa-ła przeciwko oddaniu nieodpłatnie Skarbowi Państwa działki, na której jest żydowski cmentarz, z grobem cadyka Dawida Bidermana Lelowera.
  Dziewięciu radnych było przeciw uchwale o przekazaniu terenu, trzech wstrzymało się od głosu.

  - Proszę się nie dopatrywać w wyniku głosowania podtekstów antysemickich - zastrzega przewodniczący rady, Henryk Radkowski. - W Lelowie nie ma antysemityzmu. Taki wynik głosowania to wyraz sprzeciwu radnych, że podczas negocjacji w sprawie przekazania tego terenu radni byli pomijani.

  Odrzucenie uchwały przedłuży okres przekazywania tego miejsca Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach (reprezentującej interesy byłej lelowskiej gminy żydowskiej). Nie powinno jednak zablokować tego procesu.

  Działka (tak w nomenklaturze geodezyjnej określany jest teren, na którym jest kirkut) po wojnie została przejęta przez gminę.

  Gmina przekazała ją w użytkowanie wieczyste (na 99 lat) lelowskiej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.

  Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku chasydzi zaczęli przyjeżdżać na grób cadyka Lelowera i podjęli starania o odzyskanie kirkutu. W religii żydowskiej cmentarz jest zawsze świętym, nienaruszalnym miejscem pochówku i nie wchodzi w grę jego wykup. W sprawę zaangażowały się władze wojewódzkie, wójt Lelowa Jerzy Szydłowski i władze państwowe.

  Po długich negocjacjach w grudniu ub.r. aktem notarialnym wojewoda śląski w imieniu Skarbu Państwa odkupił za 600 tys. zł od GS-uużytkowanie wieczyste tego terenu, wraz ze stojącymi tam budynkami spółdzielni, a Fundacja Chasydów w formie darowizny przekazała spółdzielni 200 tys. zł. Akt notarialny czeka na wpi-sanie do ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Po wpisaniu do ksiąg wieczystych aktu notarialnego teren zostanie przekazany Wspólnocie Wyznaniowej Żydowskiej, a ta odda go Fundacji Chasydów. Ale pod warunkiem, że zastrzeżeń nie wniesie Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

  - Uchwała rady skomplikowała procedurę - nie kryje Jan Wilczek z Oddziału Współpracy z Instytucjami, Mniejszościami Narodowymi i Repatriacji Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który prowadził negocjacje. - Procedura pewnie się przedłuży, ale kirkut wróci do gminy żydowskiej. Jesteśmy przygotowani do odpowiedniego przedstawienia sprawy w komisji. Nie chcę jednak jeszcze mówić jakie kroki podejmiemy, jeśli będzie to konieczne.

  Radni mogą zmienić swoją decyzję jeśli jeszcze raz zagłosują nad uchwałą, tym razem oddając głos na tak.

  W Lelowie były dwa kirkuty. Ten, na którym stanęły pawilony GS-u pochodzi z XVIII wieku.
  W czasie II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli oba cmentarze. Macewy wywieźli i ułożyli z nich chodniki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama