Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski w Raciborzu zobaczył Śląską Wenus [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Prezydent Bronisław Komorowski w Raciborzu
Prezydent Bronisław Komorowski w Raciborzu Arek Biernat
Bronisław Komorowski w Raciborzu. Prezydent RP odwiedził dzisiaj rano budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego. Jedną z atrakcji krótkiej wizyty była prezentacja śląskiej Wenus ZOBACZ ZDJĘCIA

Bronisław Komorowski w Raciborzu był obecny dzisiaj rano. Wizytował budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego "Racibórz Dolny". - Budowa zbiornika Racibórz to m.in. jeden z dobrych efektów specustawy powodziowej z 2010 roku. Cieszę się, że od 2017 r. duże deszcze nie będą już wywoływały żadnych lęków, bo cały region będzie chroniony przez tę poważną inwestycję - robioną z dużym wysiłkiem finansowym, ale robioną także po prostu z głową - powiedział Bronisław Komorowski.

Wcześniej prezydent na specjalnych makietach zobaczył makiety budowanego zbiornika, a także m.in. budowanych Nowych Nieboczów. Wysłuchał także prezentacji Augustyna Bombały, zastępcy dyrektora RZGW w Gliwicach związanej z inwestycją.

Co ciekawe Bronisławowi Komorowskiemu zaprezentowano także przedmioty, które na miejscu budowy odkryli archeolodzy (m.in. zobaczył "Śląską Wenus"). Także w związku z tym zaprezentowano mu specjalne plansze.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SLĄSKA WENUS TO SENSACYJNE ODKRYCIE ARCHEOLOGICZNE

Prezydent Komorowski podkreślił, że budowa zbiornika to nie tylko efekt doświadczenia powodzi w 1997 r., ale też zmian organizacyjno-prawnych, które umożliwiają obecnie szybsze realizowanie potrzebnych, a trudnych inwestycji.

- To nie były tylko i wyłącznie kwestie finansowe, że to nie ruszało, to był problem niemożliwości stworzenia odpowiednich ram prawnych. Zostało to przełamane w wyniku specustawy z 2010 r. Pełniłem wtedy obowiązki marszałka Sejmu i głowy państwa jednocześnie; cieszę się, że tamta ustawa, która była efektem współpracy w bardzo szerokim układzie politycznym, z udziałem wszystkich środowisk politycznych, daje dobre efekty w postaci ewidentnego przyspieszenia i przyzwoitych form wywłaszczeń, zmian właścicielskich na tym terenie - przyznał na spotkaniu z dziennikarzami.

Podczas wizyty obecny był również Czesław Burek (wójt Lubomi), który zamienił kilka zdań z Bronisławem Komorowskim. - Tak długo oczekiwaliśmy na tę inwestycję. Teraz te marzenia stają się rzeczywistością. To efekt m.in. specustawy powodziowej z 2010 r. Prezydent Komorowski jest jednym z filarów tej inwestycji - mówił wójt Lubomi.

Zbiornik Racibórz Dolny ma zapewniać ochronę przeciwpowodziową 2,5 milionom mieszkańców dorzecza Odry, poczynając od Raciborza w dół rzeki po Wrocław. Zbiornik ma przyjąć maksymalnie 185 mln m3 wody. Całkowita długość jego zapór wodnych to prawie 22 km, a ich wysokość – 11 m. Wysokość korony zapory sięgnie prawie 200 m. Zbiornik ma mieć maksymalną powierzchnię 26,3 km2.

Najważniejszym celem przedsięwzięcia, które powstaje w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry (POPDO), jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry. Zostanie to osiągnięte dzięki podwójnemu oddziaływaniu zbiornika: po pierwsze zbiornik umożliwi zatrzymanie części fali powodziowej, po drugie zaś – umożliwi opóźnienie dojścia fali kulminacyjnej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając ryzyko nałożenia się dwóch fal wezbraniowych.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!