Sezon grypowy rozpoczęty. Darmowa szczepionka na grypę - jak...

  Sezon grypowy rozpoczęty. Darmowa szczepionka na grypę - jak ją upolować [LISTA PRZYCHODNI]

  Magdalena Łabądź, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szczepić się przeciw grypie czy nie szczepić? To pytanie, na które jednoznacznej odpowiedzi nie zna nawet środowisko lekarskie, które podzieliło się tradycyjnie na dwie szkoły: falenicką i otwocką. Pierwsza mówi, że szczepionka może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Druga - przeciwnie, że to jedyny sposób na uniknięcie albo przynajmniej złagodzenie wirusowej choroby, a co nawet ważniejsze, groźnych powikłań, które ze sobą niesie. ZOBACZ LISTĘ PRZYCHODNI (STR.4)
  Lekarze radzą: najlepszy czas, by zaszczepić się przeciw grypie, to okres między wrześniem a grudniem

  Lekarze radzą: najlepszy czas, by zaszczepić się przeciw grypie, to okres między wrześniem a grudniem ©Marzena Bugała-Azarko

  Coraz mniej gmin funduje darmowe szczepienia  Skoro zatem nawet medycy nie potrafią dojść do porozumienia i wypracować jednego stanowiska w sprawie grypowych szczepień, my też nie będziemy nawet próbować rozstrzygać, która szkoła ma więcej "racji w swojej racji". Dla zwolenników zapobiegania chorobie przygotowaliśmy za to raport dotyczący darmowych szczepień w regionie, bo choć z roku na rok mniej gmin decyduje się na takie programy, to nadal w Katowicach, Częstochowie, Chorzowie, Chełmie Śląskim działają.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Szczepionki na grypę 2013-2014. Czym będziemy się szczepić przeciwko grypie w Polsce


  Dlaczego tak mało miast organizuje bezpłatne szczepienia? Oczywiście chodzi o pieniądze.

  - Program w Bytomiu nie będzie realizowany. W budżecie miasta nie ma zarezerwowanych środków na ten cel - informuje Iwona Wronka z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

  Przedstawiciele innych miast mówią podobnie. Mają też inne programy zdrowotne i profilaktyczne, ale akurat bezpłatnych szczepień przeciwko grypie nie.

  Pieniądze zaś mają się znaleźć w Mysłowicach.

  - Jesteśmy w trakcie załatwiania spraw związanych z przyjęciem wieloletniego programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie na lata 2014-2016. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, od nowego roku program ten będzie w naszym mieście realizowany - przekonuje Krzysztof Imiołczyk, naczelnik wydziału zdrowia i spraw społecznych UM w Mysłowicach.

  Darmowe szczepionki kosztują słono  Chorzów w tym roku już po raz drugi szczepi bezpłatnie swoich mieszkańców. Z szacunków wynika, że skorzysta z niej 3,3 tys. osób. Na akcję, która potrwa do 10 grudnia, przeznaczył ok. 100 tys. zł. Pula została zwiększona w stosunku do poprzedniego sezonu, bo nieodpłatne szczepienia obejmą wszystkich powyżej 60. roku życia. W ubiegłym roku, gdy obejmował osoby powyżej 65 lat, skorzystało z niego ok. 2,6 tys. pacjentów. Akcja kosztowała samorząd ok. 73 tys. zł.
  - U seniorów grypa jest bardzo poważną chorobą. Lepiej jej zapobiegać, niż później leczyć. Dlatego naszym seniorom proponujemy bezpłatne szczepienia, które pozwolą uniknąć groźnych powikłań - wskazał w czwartek prezydent miasta Andrzej Kotala.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Bytomiu brak

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ale drogę nową robią obok pani radnej!!żałosne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Bytomiu brak

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ale drogę nową robią obok pani radnej!!żałosne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama