Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje na drodze to także zapięte pasy podczas jazdy samochodem. Policja śląska apeluje o stosowanie się do przepisów drogowych!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W ramach wakacyjnych akcji policyjnych, związanych z bezpieczeństwem na drogach, mundurowi przypominają o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, co jest niezbędne, aby dotrzeć do celu i nie spowodować wypadku. Jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem jazdy samochodem jest zapięcie pasów, co ma uchronić kierowców oraz pasażerów przed tragicznymi skutkami wypadków drogowych.
W ramach wakacyjnych akcji policyjnych, związanych z bezpieczeństwem na drogach, mundurowi przypominają o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, co jest niezbędne, aby dotrzeć do celu i nie spowodować wypadku. Jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem jazdy samochodem jest zapięcie pasów, co ma uchronić kierowców oraz pasażerów przed tragicznymi skutkami wypadków drogowych. Policja Śląska
Bezpieczne wakacje na drodze to także zapięte pasy podczas jazdy samochodem. Policja apeluje o stosowanie się do przepisów w ruchu drogowym, między innymi o korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Podkreśla, że co najmniej dwukrotnie zwiększają one szanse przeżycia wypadku samochodowego, a poza tym umożliwiają lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania autem. Warto pamiętać, że zapinanie pasów dotyczy nie tylko kierowców, ale również pasażerów – także tych, którzy zajmują tylne siedzenia.

Policja przypomina o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie

W ramach wakacyjnych akcji policyjnych, związanych z bezpieczeństwem na drogach, mundurowi przypominają o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, co jest niezbędne, aby dotrzeć do celu i nie spowodować wypadku. Jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem jazdy samochodem jest zapięcie pasów, co ma uchronić kierowców oraz pasażerów przed tragicznymi skutkami wypadków drogowych. Jak podaje policja, zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia tego typu zdarzenia. Ponadto, umożliwiają też lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania autem.

– Każda osoba w samochodzie, zajmująca miejsce wyposażone w pasy, powinna je zapiąć jeszcze zanim pojazd ruszy. Tak naprawdę w interesie tych, którzy siedzą z przodu jest, aby pasy zapięli również pasażerowie siedzący z tyłu. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków – w momencie czołowego zderzenia, pasażer siedzący z tyłu bez zapiętych pasów, z ogromnym impetem uderzy w osobę siedzącą przed nim – informuje Policja Śląska.

Pasy minimalizują ryzyko uderzenia ciała w twarde elementy kabiny samochodowej

Policja Śląska uzasadnia, dlaczego zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodowej ma ogromne znaczenie dla życia człowieka. Wyjaśnia, że ciało ludzkie w jadącym nawet 50 kilometrów na godzinie pojeździe osiąga taką „masę zderzeniową”, którą są w stanie okiełznać jedynie zapięte pasy. Ich brak skutkuje odrzuceniem człowieka na deskę rozdzielczą albo przez szybę auta.

– W chwili zderzenia samochodu jadącego z prędkością około 50 kilometrów na godzinę z nieruchomą masywną przeszkodą, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kilogramów przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kilogramów. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile – nieprzypięta osoba zostanie po prostu rzucona na deskę rozdzielczą albo wypadnie przez szybę. Jedyną szansą, aby tego uniknąć, są dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest „przywiązanie” człowieka do fotela i utrzymanie w pozycji siedzącej w momencie zderzenia tak, aby ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny, ani z niej nie wypadło – wyjaśnia policja.

Pasy powinny być zapięte prawidłowo

Poza tym, że trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa na czas jazdy samochodem należy jeszcze pamiętać o tym, by robić to prawidłowo. Źle dopasowane mogą nie spełnić swojej roli w takim stopniu, w jakim powinny. Policja zwraca uwagę, że aby zminimalizować ryzyko urazów podczas ewentualnego zdarzenia drogowego każdy kierowca oraz pasażer musi użytkować pasy w sposób właściwy.

– Musimy pamiętać, że choć w pojeździe znajduje się kilka elementów, mających wpływ na nasze bezpieczeństwo – poduszka powietrzna zabezpiecza przed urazami głowę, właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję, a zapięty pas zabezpiecza całe ciało – to mogą one nam pomóc tylko wtedy, gdy są prawidłowo użytkowane – komunikuje Policja Śląska.

Policyjne rady, dotyczące prawidłowego użytkowania pasów bezpieczeństwa:

  • – prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała
  • – pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha
  • – pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia – w tym celu należy dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa (na bocznym słupku)
  • – po zapięciu klamry należy naciągnąć pas piersiowy, żeby wyeliminować luzy; pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera