18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielszczanie szukali niemieckich zębów smoka. Wędrowali za nimi od Imielina aż po Zwardoń

Jacek Drost
Bauform 251 to prawdopodobnie jedyny taki obiekt na świecie
Bauform 251 to prawdopodobnie jedyny taki obiekt na świecie Marcin Kasprzak
Najpierw przebadali bunkry polskie, później zajęli się niemieckimi fortyfikacjami wojennymi.

"Niemieckie fortyfikacje linii b2 z lat 1944-45. Imielin - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń" - to tytuł unikatowej książki, której autorami są Dominik Kasprzak oraz Marcin Kasprzak, badacze i miłośnicy fortyfikacji, którzy w 2009 roku wydali już książkę

"Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej", opisującą polską przedwojenną pozycję obronną.

- Widząc spore zainteresowanie tematyką fortyfikacji i opisaną kilka lat temu linią umocnień wybudowanych w 1939 roku przez Polaków na zachodnich obrzeżach miasta, z planowanego niewielkiego opracowania na temat późnowojennych niemieckich fortyfikacji budowanych z drugiej strony Bielska-Białej (po wschodniej stronie), zebraliśmy spory materiał, z którego mogła powstać ta książka. Umocnienia b2-Stellung to jedna z linii budowanych przez III Rzeszę w 1944-45 roku w celu obrony przed Armią Czerwoną - tłumaczy zamysł przygotowania publikacji Marcin Kasprzak.

Dodaje, że są pionierami, jeśli chodzi o badanie niemieckich fortyfikacji wojennych na tym terenie, nie mogli korzystać z żadnych wcześniejszych opracowań.

- W zasadniczej części książkę oparliśmy na własnych badaniach terenowych. Przebadaliśmy pas około 100 kilometrów - od Imielina po przygraniczne tereny w Zwardoniu. Posiłkowaliśmy się archiwalnymi dokumentami z niemieckich archiwów, ale w głównej mierze to praca w terenie. Korzystaliśmy oczywiście z wiedzy i pamięci mieszkańców tych okolic, szczególnie tych pamiętających lata 1944-45 - wyjaśnia Marcin Kasprzak.

Badania w terenie miłośnicy fortyfikacji zaczęli już w 2004 roku, książka powstawała od 2012 roku, ukazała się przed kilkoma dniami.

Z badań autorów wynika, że w naszym regionie zachowało się kilkadziesiąt kilometrów okopów, przede wszystkim w górskich terenach. Podczas swoich badań terenowych lokalizowali też około 500 betonowych stanowisk dla piechoty typu Kochbun-kier, a także - najprawdopodobniej jedyny wybudowany na świecie tego typu - żelbetowy schron bojowy dla wieży czołgowej Bauform 251 (w 2010 roku przesunięto go, tak aby nie kolidował z budową ekspresówki S 69 w okolicy węzła Krakowska).

Na linii przechodzącej przez Bielsko-Białą wykryli także m.in. ślady tak zwanych zębów smoka - żelbetowej przeszkody przeciwpancernej.

HISTORIA ŚLĄSKA I REGIONU W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!