Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskupski: Zarówno Ziętek, jak i Kutz powinni się znaleźć wśród upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Podpisanie umowy w sprawie stworzenia Panteonu Górnośląskiego w podziemiach archikatedry w Katowicach
Podpisanie umowy w sprawie stworzenia Panteonu Górnośląskiego w podziemiach archikatedry w Katowicach Arkadiusz Gola
W panteonie swoje miejsce znajdą wszyscy ci, którzy przysłużyli się ziemi śląskiej. Moim zdaniem zarówno Ziętek, jak i Kutz powinni się znaleźć wśród upamiętnionych, jednak ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Rada Naukowa Instytutu - mówi Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Panteon Górnośląski bez Kazimierza Kutza i Jerzego Ziętka. Co na to katowiczanin i przedstawiciel katowickiego samorządu?

Moja opinia na temat Kazimierza Kutza i Jerzego Ziętka jest taka sama jak prezydenta Marcina Krupy. Miasto Katowice szanuje swoją historię: Kutza upamiętniło jako honorowego obywatela, Ziętka – stawiając mu pomnik. Pamięć o obu postaciach powinna być obecna w przestrzeni publicznej na Śląsku. I jako samorząd dbamy o to w szczególny sposób. 

Czy Kutz i Ziętek powinni być w panteonie?

W panteonie swoje miejsce znajdą wszyscy ci, którzy przysłużyli się ziemi śląskiej. Moim zdaniem zarówno Ziętek, jak i Kutz powinni się znaleźć wśród upamiętnionych, jednak ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Rada Naukowa Instytutu.  

Zobacz koniecznie

 
Nie uważam, żeby ten panteon miał do odegrania jakąś szczególną rolę, ale brak Kutza i Ziętka w jakimkolwiek historycznym zestawieniu to kpina. 

Stworzenie Panteonu Górnośląskiego to szczytna inicjatywa, a dzięki niej powstanie w Katowicach kolejna atrakcyjna instytucja kultury. W Muzeum Śląskim też są mury i są wystawy, które budzą i powinny budzić dyskusję czy wręcz kontrowersje. W przypadku panteonu sprawa też warta jest dyskusji, ale kwestie programowe powinny należeć do ludzi odpowiedzialnych za nie w tej placówce. 
 
Katowice, przypominam, dokładają do tego przedsięwzięcia milion złotych rocznie. Do panteonu bez Kutza i Ziętka. Jakim cudem? 

Katowice dokładają do nowej instytucji kultury, która w zdecydowanej większości będzie finansowa ze środków centralnych. Jestem spokojny o to, że ta instytucja spotka się z dobrym odbiorem mieszkańców Katowic i regionu. 

Czy jeśli się nie spotka, a zakładam, że panteon bez Kutza i Ziętka mieszkańcom się nie spodoba, to Katowice powinny wycofać finansowanie tego przedsięwzięcia?

Absolutnie nie. Proszę pamiętać, że mówimy o instytucji kultury, której celem będzie jest oddanie hołdu wybitnym postaciom ziemi górnośląskiej, twórcom, naukowcom, politykom i duchownym. 
 
Cały czas mówicie w Katowicach: „dyskutujmy”, ale kuria żadnej dyskusji o panteonie nie chce i nie planuje. Więc co zrobi z tym miasto Katowice? 

Skierowałbym to pytanie do Rady Naukowej i dyrektora nowej instytucji. Kuria, województwo śląskie oraz Katowice są organizatorami instytucji. Z tego co wiem, ostateczna lista osób, które będą upamiętnione, nie jest jeszcze zatwierdzona, a czas na dyskusję jest zawsze. Jestem dobrej myśli. Wszystkim nam zależy na upamiętnieniu i oddaniu hołdu osobom zasłużonym dla Górnego Śląska i jestem spokojny, że tak się właśnie stanie. 
 
Więc co zrobicie?
Czekamy na rok 2022, gdy panteon zostanie udostępniony odbiorcom. 

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera