Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku, a może kompletna bzdura?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
15 stycznia 2024 - Blue Monday.
15 stycznia 2024 - Blue Monday. Pixabay
Tegoroczny Blue Monday przypada 15 stycznia. Brytyjski psycholog Cliff Arnall termin przygnębiającego poniedziałku wprowadził w 2005 r. Od tego czasu mnóstwo osób na świecie żyje w przekonaniu, że w trzeci poniedziałek stycznia nie spotka ich nic dobrego. Ile w tym prawdy?

Blue Monday – poważny problem, czy pseudonauka?

Cliff Arnall, autor terminu Blue Monday, wprowadził to pojęcie w 2005 r. Do wyznaczenia daty przygnębiającego poniedziałku posłużył się wzorem uwzględniającym czynniki meteorologiczne takie, jak krótki dzień i małe nasłonecznienie, psychologiczne, czyli świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych oraz ekonomiczne. W kwestii finansów wziął pod uwagę czas, który upłynął od Bożego Narodzenia. W drugiej połowie stycznia najczęściej zbliżają się terminy płatności kredytów i pożyczek wziętych na świątecznie zakupy.

Najprostsze sposoby na złe samopoczucie - skuteczne nie tylko w Blue Monday

Zastosowany przez Cliffa Arnalla wzór wskazywał, że Blue Monday przypada ostatni pełny tydzień stycznia. W 2011 r. psycholog przesunął datę na trzeci tydzień stycznia, co motywował kryzysem finansowym.

Pojęcie wprowadzone przez psychologa pracującego na uniwersytecie w Cardiff bardzo szybko zostało podważone i dziś uznawane jest za pseudonaukę. Ben Goldacre w „The Guardian” prowadzi rubrykę Bad Science. To dział, w którym demaskowane i opisywane są różne naukowe oszustwa i pseudonaukowe odkrycia. Dziennikarz odkrył, że przed publikacją prasową artykułu dotyczącego Blue Monday, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z wieloma wykładowcami uniwersyteckimi i zaoferowała im spore wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w tekście.

Cardiff University bardzo szybko odciął się od „sensacji” Cliffa Arnalla. „The Guardian” opublikował oświadczenie uczelni negujące związek psychologa z jakimikolwiek projektami naukowymi. W oświadczeniu podkreślono również, że Cliff Arnall nie jest pracownikiem uczelni. Korepetytor zakończył współpracę z Cardiff University 10 miesięcy przed publikacją artykułu na temat Blue Monday.

O algorytmie wyznaczającym Blue Monday bardzo ostro wypowiedział się Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii uczelni w Cardiff. Wzór Arnalla określił mianem „farsy zawierającej bezsensowne pomiary”.

Choć sens publikacji Cliffa Arnalla bardzo szybko obalono i dziś Blue Monday to nic innego, jak pseudonaukowa bzdura, warto sięgnąć po kilka porad. Jak poradzić sobie z chandrą? Jak nie dać się czarnym myślom? Odpowiedź w galerii – to przyda się nie tylko w Blue Monday.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera