Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje świąteczne. Dlaczego nie należy sprzątać w Wigilię? Po co wrzucano pieniądze do miski z wodą?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Choć w Polsce nie wyobrażamy sobie świąt bez przełamania się opłatkiem z bliskimi, ten zwyczaj jest nieznany poza Polską, Litwą i Białorusią. W wielu krajach nie ma również pasterki ani postu. W Polsce post w Wigilię również nie jest obowiązkowy.
Choć w Polsce nie wyobrażamy sobie świąt bez przełamania się opłatkiem z bliskimi, ten zwyczaj jest nieznany poza Polską, Litwą i Białorusią. W wielu krajach nie ma również pasterki ani postu. W Polsce post w Wigilię również nie jest obowiązkowy. Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
Boże Narodzenie to czas, w którym szczególnie zwracamy uwagę na zwyczaje i tradycje. Ubieramy choinkę, pod obrus wkładamy sianko, a do portfela chowamy rybią łuskę. Dlaczego nie należy sprzątać w Wigilię? Skąd wzięło się 12 potraw? Dlaczego zostawiamy puste miejsce przy wigilijnym stole? Przypominamy najbardziej znane tradycje świąteczne i przybliżamy te, o których powoli zapominamy.

Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje świąteczne

W polskiej tradycji momentem kulminacyjnym Bożego Narodzenia jest wigilijna wieczerza, która zaczyna się wraz z pierwszą gwiazdką.

- Wigilia stanowi nie tylko przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, ale już zaczyna czas świąteczny i decyduje w głównej mierze o niepowtarzalnym charakterze świętowania. Z dniem wigilijnym związane są liczne przesądy i wierzenia, o których dziś zapominamy – przypomina Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poznaj tradycje i zwyczaje świąteczne - te zapomniane i te ciągle żywe

Zdaniem badaczy źródeł Wigilii Bożego Narodzenia należy szukać w obchodach Saturnaliów w starożytnym Rzymie. Było to doroczne święto pojednania i równości obchodzone ku czci boga rolnictwa Saturna od 17 do 23 grudnia. Najstarszą wzmiankę o obchodach Bożego Narodzenia znajdujemy w kalendarzu świąt kościelnych z 354 r. W tamtych czasach było to święto ruchome. Ostatecznie zdecydowano się na 25 grudnia. Nie bez powodu. Święto miało być przeciwwagą dla pogańskich uroczystości solarnych – w Rzymie był to dzień narodzin słońca niezwyciężonego.

- Wigilia i Boże Narodzenie przypadają na zimowe przesilenie słońca. Zaczyna się wtedy astronomiczna zima, jednocześnie noc staje się krótsza a dni dłuższe. Od najdawniejszych czasów Wigilia otwierała rok słoneczny, wegetacyjny i tradycyjny rok obrzędowy. Zachowały się więc w jej obchodach ślady dawnych rytuałów agrarnych, zadusznych i noworocznych – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypominamy najbardziej znane tradycje świąteczne i przybliżamy te, o które powoli odchodzą w niepamięć. Dlaczego zabraniano szycia i sprzątania? Po co wrzucano pieniądze do miski z wodą? Dlaczego na Pomorzu pojono koguty wódką? Odpowiedzi na te i inne pytania w naszej galerii.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera