Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach opublikowało film nt. prawidłowej reakcji na zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
W wyniku współpracy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim powstał film profilaktyczny, którego głównym bohaterem jest tlenek węgla. Krótki spot to wymowna lekcja jak należy reagować w przypadku podejrzenia zagrożenia zatrucia czadem.

Corocznie ok. 100 osób ginie w Polsce w wyniku zatruć tlenkiem węgla. Najwięcej zdarzeń odnotowywanych jest w sezonie grzewczym. Powody - niesprawne instalacje grzewcze i nadmierne uszczelnienie domów i mieszkań.

- W związku z tym, że rozpoczął się sezon grzewczy, jak co roku odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń o zatruciach tlenkiem węgla, coraz więcej jest interwencji straży pożarnej i tym samym, coraz więcej zatruć. Dlatego postanowiliśmy zrealizować kolejny film profilaktyczny, tym razem dotyczący zatruć tlenkiem węgla - mówi Helena Nieradzik, koordynator Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach

Alarmujące statystyki zmuszają służby do podejmowania szerokich akcji profilaktycznych. Zrealizowana produkcja została udostępniona w mediach społecznościowych.

- Film ma na celu uświadomienie jak bardzo niebezpiecznym jest tlenek węgla, gdyż jest to gaz silnie trujący. Bezbarwny, bezwonny, nazywany jest cichym zabójcą. Dlatego nasz film powstał przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną z Komendą Powiatową w Wodzisławiu Śląskim. Mamy nadzieję, że nasza produkcja uświadomi ludziom powagę sytuacji - dodaje Helena Nieradzik.

Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi bardzo szybko, dlatego istotne jest wczesne rozpoznawanie jego objawów oraz niezwłoczne informowanie służb ratunkowych. Pracownicy CPR w Katowicach apelują - podczas zgłoszeń należy słuchać poleceń dyspozytora.

- Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, dlatego tak ważne jest by instalować w mieszkaniach czujki tlenku węgla. Także w nowych mieszkaniach, ponieważ zbyt szczelne okna i drzwi niestety ułatwiają działanie tego cichego zabójcy. Bardzo ważna jest wentylacja pomieszczeń. Pamiętajmy o tym, że pierwsze objawy mogą przypominać zwykłe zmęczenie - zawroty głowy, osłabienie i niestety z każdą minutą nasza świadomość tego co się dzieje się zmniejsza, a to powoduje, że nie reagujemy prawidłowo. Dlatego w momencie kiedy zaczynamy czuć tego rodzaju objawy, a mamy w domu piecyk gazowy, kuchenkę, piecyki olejowe wykonajmy telefon na numer alarmowy i słuchajmy operatora. Otwórzmy okna i wyjdźmy jak najszybciej z mieszkania - mówi Agnieszka Wolny - koordynator, trener Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

Aby uniknąć zatruć tlenkiem węgla należy dokonywać przeglądów instalacji grzewczej, zwracać szczególną uwagę na wentylację domu lub mieszkania i przede wszystkim zakupić czujnik czadu, którego sygnałów nigdy nie należy ignorować.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera