Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Centralny w Gliwicach. Z historią w tle, otulone bluszczem, symboliczne. Odwiedzamy groby przed świętem Wszystkich Świętych. FOTO

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Przed nami wyjątkowy czas zadumy i refleksji, związany z dniem Wszystkich Świętych. Krzątamy się wśród nagrobków bliskich zmarłych, przystrajamy mogiły i zapalamy znicze, okazując tymi drobnymi gestami swoją pamięć, miłość oraz tęsknotę za nimi. Gliwickie cmentarze skrywają mnóstwo symbolicznych pomników. W tym szczególnym czasie odwiedziliśmy Cmentarz Centralny w Gliwicach, aby kilka z nich Wam pokazać.

Z historią w tle, otulone bluszczem, symboliczne...

Cmentarz - to wyjątkowe, bardzo intymne miejsce. Dla niektórych pełne bólu i cierpienia, inni znajdują tu wyciszenie i ukojenie.

Odwiedziliśmy jedną z największych nekropolii na terenie Gliwic w tym szczególnym czasie zadumy. Drzewa oraz grobowce otula niemal stuletni bluszcz i różaneczniki. Jednak wśród alejek wzrok przyciągają szczególnie pomniki.

Wiele z nich kryje w sobie historię życia zmarłego czy przedstawia atrybuty z nim związane. Na Cmentarzu Centralnym spoczęła między innymi niespełna 20-letnia Kasia, która zginęła pod lawiną w Tatrach, 4-letnia Elżunia i Adaś, któremu nie dane było przeżyć nawet jednego dnia, powstańcy warszawscy, profesorowie i żołnierze Armii Krajowej oraz artyści, wśród nich artysta-malarz Wacław Masłowski.

Odwiedzamy wyjątkowe mogiły na Cmentarzu Centralnym

Wędrując główną aleją cmentarza napotkamy zbiorowe mogiły więźniów KL Auschwitz, zamordowanych przez konwojentów SS-manów na pieszych trasach ewakuacyjnych między Rybnikiem a Raciborzem w styczniu 1945 roku.

W ośmiu mogiłach zbiorowych pochowano kilkuset więźniów różnej narodowości, początkowo grzebanych w przypadkowych miejscach, gdzie polegli.

Cmentarz Centralny w Gliwicach. Za jego projekt odpowiada sam Karl Schabik

Dziś Cmentarz Centralny ulokowany jest w sercu miasta i zna go każdy gliwiczanin. Jednak nie zawsze tak było...

Kiedy w latach 20. ubiegłego wieku wzrosło zapotrzebowanie na usługi funeralne, nową nekropolię zaplanowano na zachodnich krańcach Gliwic przy Coselerstrasse (dziś ulica Kozielska).

Plan przygotował Karl Schabik, znakomity niemiecki architekt, radca budowlany i radny miasta Gliwice. Był on entuzjastą idei „miasta–ogrodu”, którą starał się realizować w Gliwicach.

Budowę cmentarza rozpoczęto w 1924 roku, a zakończono w 1927. Początkowo cmentarz zajmował niespełna 19,5 ha, później stopniowo go powiększano.

Cmentarz Centralny zdobi po dziś dzień zasadzona w latach 20. roślinność, której bogactwo sprawia wrażenie odwiedzenia nie tylko nekropolii, ale też parku.

Wzdłuż głównej osi biegnie szeroka aleja główna, od której odchodzą boczne. Regularną całość tworzy szachownicowy układ alejek i kwater.

Piękne aleje utworzono przez świerki pospolite, brzozy brodawkowate, sosny wejmutki i lipy drobnolistne. Liczne są także krzewy żywotnika i różanecznika.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera