Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Na Jasnej Górze mówiono o Polakach ratujących Żydów. Odsłonięto też pamiątkową instalację

RED
Na Jasnej Górze mówiono o Polakach ratujących Żydów. Odsłonięto też pamiątkową instalację
Na Jasnej Górze mówiono o Polakach ratujących Żydów. Odsłonięto też pamiątkową instalację Piotr Ciastek
W klasztorze paulinów w Częstochowie odbyła się w piątek 22 września konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów” połączona z uroczystością odsłonięcia pamiątkowej instalacji – obelisku dedykowanego także paulinom, którzy nieśli pomoc Żydom.

Spotkanie na Jasnej Górze adresowane było do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych.

- Kiedy patrzę na tę salę wypełnioną po brzegi to prawdziwie serce rośnie. Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie na konferencję, która nie jest łatwa, która jest poświęcona skomplikowanym i trudnym tematom. Cieszę się, że jest w was gotowość i odwaga, żeby zmierzyć się z tym tematem, ale najważniejsze poznać prawdę - mówiła Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty, która mówiła o tym jak ważna jest wiedza na temat przeszłości. - Zarówno wczorajszej, jak i dzisiejszej konferencji przyświeca ta sama idea. Jest nią przywrócenie pamięci w jej zbiorowym, jak i indywidualnym wymiarze, którzy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich ukrywali w domach, piwnicach współobywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Pomagając prześladowanym Żydom rzucili wyzwanie niemieckiemu totalitaryzmom - dodała kurator oświaty i za przykład podała błogosławioną rodzinę Ulmów.

Witając gości, przeor Jasnej Góry podziękował za zorganizowanie konferencji na terenie klasztoru. - Organizatorzy konferencji zauważyli też paulinów, którzy również ryzykując życie nieśli pomoc potrzebującym w czasie hitlerowskiej okupacji, ale i po jej zakończeniu - mówił przeor klasztoru o. Samuel Pacholski.

W programie konferencji, która miała miejsce w Sali Papieskiej klasztoru paulinów były m.in. wystąpienia: Bogdana Romaniuka z Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR „Opowiem ci o sprawiedliwych” oraz Piotra Sutowicza z Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - „Nie chcemy być Piłatami” - Zofia Kossak i jej postawa wobec Holokaustu. O wspomnianej już pomocy klasztoru jasnogórskiego ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej mówił paulin i historyk o. dr Grzegorz Prus.

Odsłonięto tablicę z cegłą z domu bł. Józefa Ulmy

Tego samego dnia odsłonięto pamiątkową instalację - obelisk z cegłą z domu bł. Józefa Ulmy, który ulokowany został na plac przed wejściem na Jasną Górę od strony Bramy Lubomirskich. Uroczystościom przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Jak mówią paulini, obelisk dedykowany jest także paulinom, którzy nieśli pomoc Żydom. Wśród nich szczególnie heroiczną postawą odznaczyli się o. Polikarp Sawicki i o. Michał Zembrzuski, którzy na różne sposoby pomagali ukrywającym się w Częstochowie i na Węgrzech - Żydom.

Organizatorem konferencji były Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Klasztor Paulinów na Jasnej Górze.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera