Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę. To jedna z najstarszych kompanii

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę. To jedna z najstarszych kompanii
Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę. To jedna z najstarszych kompanii BPJG Krzysztof Świertok
Około 400 pątników uczestniczyło w 412. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej. To jedna z najstarszych kompanii, która rokrocznie dociera na Jasną Górę. Tradycyjnie wzięły w niej również udział osoby z niepełnosprawnością ze Stowarzyszenia Dzieci Serc w Radziechowach.

Pielgrzymka żywiecka jest jedną z najstarszych. Tradycje pątnicze w Żywcu sięgają XVII wieku. Jest ona dość nietypowa. W tym roku była podzielona na trzy grupy. Pierwsza grupa - tak zwana młodzieżowa - wyruszyła z Żywca. Druga dojechała autokarami do Myszkowa i stamtąd wędrowała szlakiem sanktuariów maryjnych, przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trzecia to grupa autokarowa.

Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła na Jasną Górę

Skoro to pielgrzymka piesza, to, skąd się wzięły autokary? Podział żywieckiej pielgrzymki nawiązuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego Żywca nie można było swobodnie przejść do położonej w granicach Królestwa Kongresowego Częstochowy, pielgrzymi dojeżdżali koleją lub furmankami do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 kilometrów Myszkowa, skąd okrężną drogą szli na Jasną Górę.

W tym roku żywieccy pątnicy na Jasną Górę dotarli 29 sierpnia. Towarzyszyło im hasło „Tylko On da Ci wzrost”. W drodze rozważali Dekalog próbując odnaleźć odpowiedź, jak szczęśliwie żyć, szczególnie w trudnych czasach. Do Sanktuarium przybyło ok. 400 pątników, wśród nich osoby z niepełnosprawnością, małżeństwa z dziećmi i młodzi.

Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Roman Pindel. W kazaniu ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił, że pielgrzymka i wędrujący pątnicy są najlepszym obrazem kościoła, który trwa przez pokolenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera