Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Trwa renowacja organów na Jasnej Górze

Redakcja
Wiosną przyszłego roku organy w jasnogórskiej bazylice zabrzmią po raz pierwszy po kompleksowej renowacji. Obecnie trwa montaż nowych frontowych piszczałek instrumentu. Potem - głównie w nocy - przez prawie trzy miesiące prowadzone będzie jego strojenie.

O postępach prac związanych z renowacją tzw. organów wielkich, znajdujących się w nawie głównej nad wejściem do bazyliki, poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. Nad renowacją czuwa organista i znawca organów, prof. Jacek Kulig.

Remont organów jest częścią prowadzonej renowacji bazyliki. W marcu zakończyły się prace związane z rekonstrukcją organów bocznych (w prezbiterium). Teraz równolegle trwa remont organów wielkich oraz małego XIX-wiecznego instrumentu z Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego (tzw. Kaplicy Jabłonowskich).

Choć główne jasnogórskie organy wyglądają na bardzo stare, w istocie pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Zewnętrzna forma instrumentu, czyli szafa organowa, to kopia XVIII-wiecznej szafy organów, wykonanych wówczas przez organmistrza wrocławskiego Horacego Caspariniego.

Gdy w latach 50. rekonstruowano jasnogórskie organy, wykorzystano w nich m.in. piszczałki frontowe pozyskane na ziemiach zachodnich oraz nowe, wykonane z nienajlepszej jakości cynku. Na dodatek tylko mniejsza ich część rzeczywiście grała - pozostałe były atrapami.

Nowe, montowane obecnie piszczałki frontowe powstały z najlepszej angielskiej cyny. Po renowacji organy będą liczyć 73 głosy w głównej nawie oraz odpowiednio 17 i 18 w dwóch nawach bocznych. Gdy piszczałki będą zamontowane, rozpocznie się bardzo pracochłonny etap ich intonacji i strojenia.

Jak tłumaczy prof. Jacek Kulig, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry, aby dobrze zintonować jeden głos, potrzeba nawet 10 godzin pracy, strojenie instrumentu zajmie więc nawet trzy miesiące. W większości prace będą prowadzone nocą, by w dzień nie zakłócać ciszy i skupienia oraz mszy świętych w bazylice.

W ocenie znawców, jasnogórska bazylika ma niezwykłe warunki akustyczne - prawdopodobnie lepsze od katedry w Gdańsku-Oliwie i niemal tak dobre jak w klasztorze w Leżajsku. Prof. Kulig ocenia, że po renowacji organy na Jasnej Górze będą instrumentem, "który będzie satysfakcjonował największych wirtuozów".

Prace na Jasnej Górze prowadzi firma Organmistrzostwo Zdzisław Mollin, mieszcząca się w Odrach koło Chojnic w województwie pomorskim. Remontowała ona m.in. instrumenty w bazylice wadowickiej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Górach Świętokrzyskich, a także słynne, wielkie organy w katedrze oliwskiej. PAP

CZYTAJ KONIECZNIE
VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!