Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa zyskała 4 nowe elektryczne autobusy. Wkrótce wyjadą na ulice

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
od 16 lat
W częstochowskiej zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zaprezentowano cztery nowe autobusy o napędzie elektrycznym. Nowy tabor zasili już posiadaną przez przewoźnika elektryczną flotę.

Nowe autobusy elektryczne w Częstochowie

Mieszkańcy Częstochowy będą mogli wkrótce podróżować nowymi autobusami elektrycznymi, które niedawno przyjechały z fabryki Autosanu w Sanoku. Nowy tabor, a dokładnie 4 autobusy elektryczne, został sfinansowany z środków unijnych. Wartość całego projektu, o którego z wnioskiem wystąpiło miasto Częstochowa to prawie 13 mln zł, a 9 mln zł stanowi unijna dotacja. Prezentacja autobusów odbyła się 16 października w zajezdni MPK przy alei Niepodległości.

– Rozwijając zeroemisyjny transport publiczny w naszym mieście staramy się przekonywać mieszkańców, że komunikacja publiczna może być dobrą i nieuciążliwą dla środowiska alternatywą do podróżowania po Częstochowie samochodem - mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Przetarg na autobusy wygrał sanocki Autosan. Zamówienie – oprócz autobusów – objęło też dwie stacje ładowania "elektryków".

- To kolejne autobusy elektryczne, które trafiły do naszej zajezdni. W tej chwili będzie ich 19. Wcześniej dotarły do nas autobusy tego samego producenta tylko, że 12-metrowe. Teraz mamy do czynienia z 10,5-metrowymi. Dzięki temu będzie dłuższy zasięg ich pracy, a tym samym będą mogły jeździć na każdej linii obsługiwanej w mieście przez MPK - mówił prezes MPK Mariusz Sikora.

Niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy EV (typu M12LF) o długości 10 metrów cechują się przestronnym wnętrzem, wyposażonym w porty USB, WiFi oraz monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Charakteryzują się dobrymi osiągami – na jednym ładowaniu powinny przejechać ok. 240 km.

- Zadeklarowaliśmy w przetargu, że nowe autobusy będą mogły przejechać na jednym ładowaniu 250 km. Jesteśmy pewni, że ten wynik będzie znacząco lepszy. Wystarczy powiedzieć, że autobusy przyjechały na własnych kołach z Sanoka do Częstochowy bez konieczności ładowania, a średnia dostępność baterii wyniosła jeszcze 40 proc. [z Sanoka do Częstochowy jest ponad 350 km, przyp. red.]- mówił prezes Autosanu, Maciej Borecki.

Już od blisko dwóch i pół roku po częstochowskich ulicach kursuje 15 elektrycznych autobusów Sancity 12LFE, długoterminowo wynajętych przez MPK od Autosanu. W skład floty miejskiego przewoźnika – po niezbędnych technologicznych modyfikacjach – wchodzi też kilkanaście gazowo-elektrycznych hybryd zakupionych w całości dzięki środkom z programu zielonych inwestycji „Gazela”.

Obecnie w liczącej 132 pojazdy flocie częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jest więc już 44 autobusy z napędem innym niż spalinowy – 20 z elektrycznym, 15 z hybrydowym i 9 z napędem CNG (czyli na sprężony gaz ziemny). Szukając kolejnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie ,,czystego” transportu zbiorowego MPK testowało w tym roku także autobus z innowacyjnym napędem wodorowym, dodatkowo spełniający funkcję oczyszczania powietrza (wychodząca z niego para jest czystsza niż powietrze, które pojazd pobiera, łącząc je z "zatankowanym" wodorem w celu napędzania silnika elektrycznego). Do 2026 roku w Częstochowie ma powstać stacja napełniania pojazdów wodorem, docelowo obsługująca zarówno miejskie autobusy, jak i właścicieli prywatnych aut o takim napędzie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera