Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Odsłonięto tablicę upamiętniającą abp. Jana Cieplaka. Znajduje się w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

PAP
Tablica pamiątkowa abp. Jana CieplakaTablica pamiątkowa abp. Jana Cieplaka
Tablica pamiątkowa abp. Jana CieplakaTablica pamiątkowa abp. Jana Cieplaka mat. organizatorów
Tablicę upamiętniającą abp. Jana Cieplaka odsłonięto w niedzielę w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Pochodzący z Dąbrowy Górniczej abp Cieplak został w 1923 r. skazany na śmierć przez sąd bolszewicki, następnie wydalony z Rosji.

Dąbrowa Górnicza – tablica upamiętniająca abp. Jana Cieplaka

"Był uosobieniem polskiego patriotyzmu, a także męczeństwa Kościoła Katolickiego" – napisano na tablicy umieszczonej tuż przy wejściu do dąbrowskiej bazyliki. Od 1952 r. w Rzymie trwa proces beatyfikacyjny abp. Cieplaka.

W niedzielnej uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, m.in. posłanka Ewa Malik oraz posłowie Waldemar Andzel, Mateusz Bochenek i Robert Warwas, samorządowcy, m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a także szef katowickiego IPN Andrzej Drogoń.

Prócz mszy św. w dąbrowskiej bazylice i odsłonięcia tablicy, elementem uroczystości był wykład o życiu i służbie abp. Jana Cieplaka, który wygłosił dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusz Nawrot.

Inicjatorem upamiętnienia abp. Cieplaka był zagłębiowski społecznik i dziennikarz Piotr Dudała. Uroczystość została zorganizowana przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, parafię NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz Rycerzy Kolumba Rady Sosnowieckiej im. św. Rafała Kalinowskiego.

Zgodnie z informacją katowickiego IPN abp Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, następnie w Akademii Duchownej w Petersburgu (uzyskał tam magisterium i doktorat z teologii).

W 1881 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Kielcach. Swoją mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej (dzisiaj to jedna z kaplic bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej). Był profesorem w Akademii Duchownej w Petersburgu, katechetą szkolnym i kapelanem.

W 1908 r. został mianowany biskupem tytularnym ewaryjskim, 7 grudnia 1908 r. otrzymał sakrę biskupią. W latach 1917-1923 bronił praw religijnych katolików w Rosji Sowieckiej. 19 kwietnia 1919 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym akrydeńskim w Ochrydzie. W dniach 21-25 marca 1923 r. sądzono go w procesie pokazowym w Moskwie. Wraz z czternastoma innymi duchownymi został skazany na karę śmierci za "podżeganie do buntu poprzez zabobony", jak bolszewicy określali religię.
Pod naciskiem światowej opinii publicznej i ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. W 1924 r. został wydalony do Polski. 25 października 1925 r. wyjechał do USA; w ramach wizyt duszpasterskich odwiedził ok. 70 polskich parafii. 14 grudnia 1925 r. został mianowany ordynariuszem i pierwszym metropolitą w Wilnie.

Abp Jan Cieplak zmarł 17 lutego 1926 r. w Passaic k. Nowego Jorku. Został pochowany w katedrze wileńskiej. W 1952 r. z inicjatywy ks. Waleriana Meysztowicza w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.(PAP)

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera