Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze zaprojektowane. Dziś: ogrody w katowickiej modernie [WIDEO]

Anna Dudzińska
Katowicka moderna, skrzyżowanie PCK i Skłodowskiej-Curie. Po prawej: zimowe ogrody w kamienicy. Na pierwszym planie: kamienica Wędlikowskich z tarasem
Katowicka moderna, skrzyżowanie PCK i Skłodowskiej-Curie. Po prawej: zimowe ogrody w kamienicy. Na pierwszym planie: kamienica Wędlikowskich z tarasem Maciej Gapiński
Oto nowy odcinek programu Anny Dudzińskiej „Dobrze zaprojektowane”. Moderna: część śródmieścia Katowic na południe od torów kolejowych. To nie tylko unikatowe budynki. Są tu także przepiękne ogrody. Co o Katowicach pisano w 1934 roku? Który przedwojenny ogród zaprojektowała żona wojewody Grażyńskiego? Kto słynny mieszkał w tej części miasta?

Katowice mają swoje miejsca nieoczywiste. W dzielnicy modernistycznej, tam, gdzie znany wszystkim kościół garnizonowy i drapacz chmur, jest też miejska oaza zieleni.

Tłumaczy dr Ryszard Nakonieczny, architekt i wykładowca akademicki, znawca historii architektury i architektury współczesnej, miłośnik modernizmu:

W centrum miasta mamy właściwie osiedle willowe. Wyróżnia się przede wszystkim nowoczesnym podejściem do zdrowego życia w mieście. Przekonaniem architektów, którzy bazowali na idei powiązania terenów zielonych z zabudową mieszkaniowo-usługową.

Modernizm tutaj to nie tylko kanciasta architektura, szarości i symetrie. To także sposób myślenia o świecie. Co zrobić, by ludziom mieszkało się lepiej, wygodniej i zdrowiej. I w myśl takiej idei w prywatnych domach pojawiają się ogrody zimowe.

W centrum miasta mamy właściwie osiedle willowe. Wyróżnia się przede wszystkim nowoczesnym podejściem do zdrowego życia w mieście.

Dr Nakonieczny: - Takie ogrody lokowane były na ogół przy pokojach dziennych. Na balkonach, na przeszklonych werandach. Ponieważ Katowice były miastem przemysłowym, dlatego też bardzo ważne było, żeby zaoferować mieszkańcom codzienny, bliski kontakt z naturą. I to bez żadnego wysiłku z ich strony - bez wychodzenia z domu.

Od samego początku XX wieku myślano o tym, by ciężką pracę połączyć z odpoczynkiem - najlepiej pod drzewem. Takim, które znajdziemy na zewnątrz, ale i wewnątrz.

Dalej dr Nakonieczny: - Widzimy to na przykładzie ogrodów zimowych, które zafunkcjonowały w architekturze wielorodzinnej, mieszkaniowej i w architekturze willowej. Są jeszcze starsze przykłady. W okresie dwudziestolecia wojennego pojawiają się w Katowicach ogrody jordanowskie. A można cofnąć się jeszcze do wcześniejszych idei ogrodów schreberowskich. Przecież już w XIX wieku pojawiła się idea ogrodów Daniela Moritza Schrebera, który chciał niemalże uzdrawiać miasto poprzez rekreację albo popularyzację gimnastyki wśród młodzieży miejskiej.

Architekci modernistyczni mieli więc swoich poprzedników. Proszę sobie wyobrazić, że o Towarzystwie Ogrodów Działkowych przy parku Kościuszki pisano w gazecie z 1934 roku...

Słuchajcie dalej w nowym odcinku "Dobrze zaprojektowane" Anny Dudzińskiej - powyżej.



[b]*Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA

*Bestie z Rybnika. Takie okazy łowią wędkarze na zalewie w Rybniku ZDJĘCIA
*Superksiężyc 2016: Te zdjęcia są fantastyczne! ZOBACZ
*Aktor Jerzy Cnota ZDJĘCIA Z PRYWATNEGO ARCHIWUM
*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!