Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokarmiać zimą ptaki? Tak, ale systematycznie i nie chlebem

MCH
Łabędzi nie wolno dokarmiać chlebem. Dajmy im pszenicę
Łabędzi nie wolno dokarmiać chlebem. Dajmy im pszenicę DARIUSZ GDESZ
Za oknem mróz, śnieg i wiatr. Zima jest piękna, ale może być zabójcza dla ptaków zimujących w kraju. Dokarmiać je czy nie? Opinie są nadal podzielone. - Na dodatek obie odpowiedzi są słuszne - zaznacza Eugeniusz Włochowicz z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków w Chorzowie.

- Jeśli dokarmiamy ptaki, zwabiamy je w jedno miejsce i stają się łatwiejszym celem dla drapieżników - wyjaśnia Wło-chowicz. - Z drugiej strony, dokarmianie ich pozawala obcować z naturą, ludzie to lubią, więc tak czy inaczej będą to robić. Ważne, aby czynili to z głową i jeśli już dokarmiają ptaki, to przez całą zimę, a nie tylko od święta - zaznacza.

Co sypać do karmników? Słonina (ale niesolona) i słonecznik zwabią na pewno sikory bogatki i modraszki, dzięcioły i wróble. Kasza jęczmienna, owies i płatki owsiane zachęcą do odwiedzin wróble, sierpówki, sójki i kawki. Dla kosów i kwiczołów warto wyłożyć pokrojone jabłka.

- Ważne, by karmniki były zadaszone, żeby śnieg czy deszcz nie dostawały się do jedzenia i nie znajdowały się w miejscu łatwo dostępnym np. dla kotów - radzi Włochowicz.Taki prowizoryczny karmnik można zrobić nawet z... butelki po wodzie mineralnej. To nie jest trudne!

- Wystarczy na wysokości 10 cm od dna wyciąć otwór i wsypać do środka słonecznik (niesolony) lub ziarna. Powiesić na drzewie na wysokości ok. 150-180 cm lub przy oknie - proponuje.

Pamiętajmy, żeby nie wrzucać do karmnika resztek z obiadu.

- Ptaków nie można dokarmiać spleśniałym chlebem czy zepsutymi warzywami, bo tylko się pochorują - apeluje pan Eugeniusz. Od ptaków wodnych, kaczek i łabędzi już jesienią powinniśmy trzymać się z daleka. - Wtedy odlecą tam, gdzie same będą mogły znaleźć pokarm. W praktyce wygląda to jednak tak, że kusimy je, one zostają, potem zamarzają i nie mogą znaleźć jedzenia - ubolewa Eugeniusz Włochowicz.

Wtedy trzeba i o nie zadbać i dokarmiać, ale broń Boże nie chlebem.

- Mogą być mieszanki zbóż, dobra jest pszenica - mówi pan Eugeniusz.

Komu żołędzie?

Dziką zwierzynę dokarmiać pochopnie nie wolno.
Zbyt obfite i nieuzasadnione przyrodniczymi warunkami dokarmianie, może jej przynieść więcej szkód niż pożytku. Zimowy posiłek musi być zdrowy! Jelenie i sarny lubią pokarm bogaty w celulozę i ligninę (mają jeść pędy drzew i krzewów). Dlatego leśnicy wykładają w paśnikach zasuszone pędy i liście. W wydrążonych drewnianych słupach, tzw. lizawkach, wykłada się sól z mikroelementami, na które zapotrzebowanie jeleni i saren zimą wzrasta. Dla dzików muszą być żołędzie i kasztany.

CZY DOKARMIASZ PTAKI ZIMĄ? NAPISZ KOMENTARZ


*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!