Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie premiery wystawi Teatr Polski w Bielsku-Białej w listopadzie

Redakcja
Dwie premiery wystawi w listopadzie Teatr Polski w Bielsku-Białej – zapowiedział w środę impresariat bielskiej sceny. Widzowie zobaczą spektakl „Natasza” w reżyserii Małgorzaty Siudy oraz „Królową Margot” w interpretacji Wojciecha Farugi.

„Pierwsza propozycja oparta została na rosyjskim monodramie +Marzenie Nataszy+, napisanym przez młodą autorkę Jarosławę Kulinowicz. W Rosji ma on ponad sto inscenizacji, a młoda pisarka – obok Antona Czechowa, Nikołaja Gogola, czy Nikołaja Kolady – jest obecnie najczęściej wystawianą rosyjską autorką na świecie” - powiedział Artur Szczęsny z Teatru Polskiego.

„Natasza” to historia egoizmu, chciwości, ale i zagubienia oraz samotności. „W inscenizacji króluje nastoletnie zauroczenie i element rywalizacji, ślepa młodzieńcza miłość i jej konsekwencje. Jednak bohaterki pokazują też głębsze uczucia – zagubienie, samotność i chorobliwy egoizm” – powiedział Szczęsny.

W postacie głównych bohaterek wcielą się Daria Polasik i Zofia Schwinke. Jak podkreślił Szczęsny podczas pracy na rolami stosują różne metody, łącznie z przeglądaniem swych młodzieńczych zapisków. Ich przebieg widzowie mogą śledzić na blogu, który z okazji premiery został uruchomiony na stronie internetowej teatru.

Drugą teatralną odsłoną będzie typowa powieść płaszcza i szpady „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” w interpretacji Wojciecha Farugi, polskiego reżyserskiego odkrycia ostatnich lat. Sztuka, inspirowana powieścią Alexandra Dumasa i filmem Patrice`a Chereau, oparta jest na pamiętnikach Małgorzaty Walezjuszki. Opowiada o wydarzeniach we wstrząsanej wojnami religijnymi XVI-w. Francji.

- Faruga wraz z dramaturgiem Tomaszem Jękotem proponują własne spojrzenie na historię Małgorzaty, siostry ostatniego króla Francji z dynastii Walezjuszy, wydaną za protestanckiego króla Nawarry, Henryka Burbona. Ślub miał pogodzić katolików i hugenotów, ale stał się przygrywką do eskalacji religijnego konfliktu, którego kulminacją była Noc Św. Bartłomieja. W ciągu trwającego dwa dni pogromu wymordowano w Paryżu 3 tys. hugenotów - powiedział Szczęsny.

Bielski teatr zapowiedział premiery na 21 i 22 listopada. PAP


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ WYNIKI
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Gala Miss Polski 2014 LIVE: Piękne dziewczyny[ZDJĘCIA KANDYDATEK]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!