Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach przyznano Nagrodę Dramatyczną im. Tadeusza Różewicza. Laureatem konkursu został Łukasz Barys, autor sztuki "Szwaczka"

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Łukasz Barys został laureatem II edycji Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza.
Łukasz Barys został laureatem II edycji Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza. M. Buksa/UM w Gliwicach
Łukasz Barys jest kolejnym laureatem Nagrody Dramatycznej im. Tadeusza Różewicza. W sobotę, 18 listopada 2023r. w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się uroczystość finałowa II edycji konkursu. Nagroda główna w wysokości 50 tysięcy złotych została przyznana za sztukę "Szwaczka".

Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza ma na celu wsparcie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej. W tym roku nagroda trafiła w ręce Łukasz Barysa, prozaika i pisarza z Pabianic, który ma na swoim koncie powieści "Kości, które nosisz w kieszeni" czy "Jeśli przecięto cię na pół" oraz książkę poetycką „Wysokie słońce”. Tym razem autor zmierzył się z dramatem.

Wsparcie twórców i promocja wartościowych zjawisk we współczesnej dramaturgii

Na zwycięzcę czeka kwota 50 000 zł. Nagrodzony dramat zostanie wystawiony na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz opublikowany przez Muzeum w Gliwicach w serii „Czytelnia Sztuki” – poświęconej dramaturgii współczesnej.

- Nagroda, którą zainicjowaliśmy w 100-lecie urodzin związanego przez wiele lat z Gliwicami Tadeusza Różewicza jest wyrazem naszej determinacji oraz wewnętrznej potrzeby czynnego wspierania twórców piszących dla teatru, promowania wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii w Polsce. Obecny sezon rozpoczęliśmy na Dużej Scenie prapremierą sztuki "Freak" Piotra Rowickiego, wyróżnionej w ubiegłorocznej edycji Konkursu; na Scenie Kameralnej odbyła się kilka tygodni temu prapremiera "Dobrej Rodziny" Joanny Oparek. Tuż po niej zrealizowaliśmy własnym sumptem "telewizyjną" realizację utworu "Feblik" Małgorzaty Maciejewskiej, która w 2022 r. zdobyła nagrodę główną – nagranie będzie bezpłatnie udostępnione w Internecie. W ręce czytelników oddaliśmy książkę – "Kartotekę Dramaturgiczną 1", a w niej trzy uznane w 2022 r. przez Kapitułę Konkursu za najlepsze sztuki autorstwa Małgorzaty Maciejewskiej, Jolanty Fainstein i Krzysztofa Szekalskiego. Robimy zatem wszystko co możemy, aby dawać instytucjonalne oparcie autorom poświęcającym swój talent i czas dla teatru – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

W skład Rady Programowej Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza wchodzili Grzegorz Krawczyk, Joanna Oparek oraz Juliusz Pielichowski, natomiast wyboru najlepszego tekstu dokonała kapituła, w której zasiadali: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Zyta Rudzka, Beniamin Bukowski, Roman Pawłowski i Paweł Szkotak.

- "Szwaczka" to gorzka diagnoza kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem. Młode pokolenie w sztuce ma inną świadomość. To pokolenie jest dostosowane do nowych czasów. Ono sobie lepiej radzi. Bo wie, że trzeba sobie radzić. Choć może udaje, że tak jest? Ba, chyba na pewno nie radzi sobie lepiej. Łukasz Barys ukazując Pokolenie Z, które wyrusza właśnie do walki o swój świat, swój los i los całej planety, zdobył się na współczucie dla obu stron, obu pokoleń. I to jest jego i nasze zwycięstwo – napisała w laudacji Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przewodnicząca kapituły nagrody.

Jak mówił sam nagrodzony, sztuka powstała dzięki rodzinnym rozmowom.

- Nagrodę dedykuję mojej teściowej, która jest szwaczką w zakładzie i opowiadała mi związane ze swoją pracą historie. Sztuka narodziła się ze słuchania. Chciałem, aby w mojej bohaterce widoczne były nie tylko problemy, ale też życiowa siłę, niezależność, na przekór wszystkiemu – powiedział Łukasz Barys.

Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłoszonych zostało ponad 90 sztuk, z czego do etapu przedfinałowego zostało zakwalifikowanych 19 utworów, spośród których jury wybrało finałowe trzy, poza tekstem Łukasza Barysa, "Dobre papiery" Anny Wakulik i "Pray the gay away" Michała Kordy. Pozostała dwójka finalistów konkursu otrzymała nagrody pieniężne w wysokości 5000 zł.

Zgromadzeni w Teatrze Miejskim w Gliwicach mieli okazję obejrzeć wspomniany już spektakl internetowy „Feblik” – w reżyserii Lecha Mackiewicza, powstały na podstawie nagrodzonego w I edycji konkursu dramatu Małgorzaty Maciejewskiej. W czasie uroczystości zapowiedziano III edycję konkursu, której finał odbędzie się jesienią 2024 roku, gdzie mogą zostać zgłoszone utwory dramatyczne przeznaczone do wystawienia w teatrze, napisane w języku polskim przez autorów posiadających w swoim dorobku przynajmniej jeden wcześniej opublikowany utwór literacki.

Tadeusz Różewicz - Honorowy Obywatel Gliwic

W sobotę 9 października 2021 r., w setną rocznicę urodzin poety, ogłoszono pierwszą edycję Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Twórca związany był z Gliwicami przez ponad dwie dekady swojego życia, w tym czasie powstało wiele spośród najważniejszych wierszy poety oraz dramatów, które weszły do kanonu literatury współczesnej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera