Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyktando 2009! Strzeż się błędów!

Monika Krężel
Marzena Bugała
Będzie krótkie, zwarte, a gotowe jeszcze nie jest - tylko tyle zdradził prof. Andrzej Markowski, współautor tekstu Dyktanda 2009. Razem z prof. Jerzym Bralczykiem już głowią się, jak zaskoczyć jego uczestników.

Dyktando zaplanowano na 29 listopada w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Oprócz walczących o tytuł Mistrza Polskiej Ortografii, w imprezie wezmą też udział prezydenci miast na prawach powiatu.

- Rada Języka Polskiego wysłała zaproszenia do 65 prezydentów, na razie zgłosiło się 11. Ich prace nie będą ujawniane, jurorzy też zachowają informacje dla siebie - zapewnia Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu i pomysłodawczyni zabawy. - Będą walczyć nie tylko o tytuł Bezbłędnego Prezydenta. W pierwszych edycjach dla gości specjalnych niekonwencjonalne podarunki przygotowywał na przykład artysta Jerzy Duda- Gracz. Teraz prezent dla prezydentów ma artysta Andrzej Pągowski - dodaje wicemarszałek Krystyna Bochenek.

- Wymyśliłem grafikę z kluczem do ortografii, bo prezydenci skojarzyli mi się z wręczaniem klucza do miasta - opowiada Andrzej Pągowski. - Dla mnie, żeby zrozumieć ortografię i znaleźć do niej klucz, trzeba mieć dobry zamek. Jest nim słownik ortograficzny - dodaje.

Mistrz Polskiej Ortografii otrzyma 30 tys. zł, laureat drugiego miejsca - 15 tys. zł, a trzeciego - 5. Wśród startujących prezydentów jest m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz katowiczanin Piotr Uszok.

W dyktandzie mogą startować osoby powyżej 16. roku życia. Zgłoszenia nie będą przyjmowane od absolwentów polonistyki z tytułami magistra lub licencjata oraz pracowników naukowych z tego kierunku. Przewodniczącym jury będzie prof. Walery Pisarek. Tekst przygotowuje dwóch autorów - prof. Andrzej Markowski i prof. Jerzy Bralczyk. - Napiszemy go w ostatniej chwili, już się naradzaliśmy - informuje prof. Andrzej Markowski. - Na pewno nie będzie to dyktando poruszające aktualne zagadnienia z wielkiej polityki - zdradza.

Śmiałkowie, którzy chcą się zmierzyć z dyktandem mogą już rejestrować się na stronie internetowej www.dyktando.info.pl. Tam trzeba wypełnić formularz i wysłać go mejlem. Ilość miejsc jest ograniczona, w sali GCK zmieści się około 1100 piszących. Dlatego oprócz listy podstawowej, stworzona zostanie także lista rezerwowa.

Pierwszy raz dyktando mogą napisać także internauci za pośrednictwem komunikatora Gadu-Gadu. Będą mogli usłyszeć tekst w internetowym radiu open.fm, a następnie wysłać treść dyktanda przez Gadu Gadu na numer 8899. - Warunkiem jest pobranie najnowszej wersji Gadu-Gadu - mówi Katarzyna Kiedos z GG. - Słownik ortograficzny trzeba mieć wyłączony. Najlepsi otrzymają nagrody, m.in. komputer, czytnik do e-booków, słowniki ortograficzne - wylicza. Dyktando będzie można śledzić także w telewizji publicznej, która zaplanowała transmisję. - Do tego dyktanda nie da się przygotować. Trzeba wiedzieć albo nie - optymistycznie zakończył prof. Andrzej Markowski. Narodową klasówkę do tej pory w Katowicach pisało ponad 51 tys. osób. Pierwsze dyktando odbyło się w 1987 r. Sześć razy specjalne dyktanda pisano poza Polską - we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie i Białorusi. Trzykrotnie w historii tekst został napisany bezbłędnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!