Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z SP 2 w Wodzisławiu Śl. uczą się fotografii. A to dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zobaczcie, jak to działa WIDEO, ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W Szkole Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim Jedłowniku w ramach tego programu na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie z dwóch klas czwartych zaznajamiają się z podstawami fotografowania i filmowania.

Dzieci z SP 2 w Wodzisławiu Śl. uczą się fotografii. W laboratorium przyszłości

Wodzisławska „dwójka” otrzymała w 2021 roku dofinansowanie na stworzenie Laboratorium Przyszłości 70 tys. zł. Z tych środków zakupiła: drukarkę 3D z oprogramowaniem, trzy aparaty fotograficzne, tło i oświetlenie do studia fotograficznego. Ponadto do placówki trafiła stacja lutownicza, osiem zestawów LEGO Spike, zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO strter, długopisy 3D, cztery zestawy robotów Genibot, pakiet do kodowania Bumbumrurki, pięć maszyn do szycia z akcesoriami, meble do warsztatu krawieckiego i pracowni robotyki.

Zakupiony sprzęt wykorzystywany jest począwszy na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych – warsztatach krawieckich, fotograficznych, kodowania oraz drukowania w 3D. Reporter Dziennika Zachodniego odwiedził czwartoklasistów na zajęciach z fotografii, które prowadzi nauczycielka Magdalena Obiegły.

- Projekt jest skierowany do uczniów klas czwartej a i b. Dzieci mają zajęcia we grupach. Dotychczas uczyli się teorii związanej z fotografią; poznawali budowę aparatu, zasad wykonywania udanych zdjęć. Dzisiaj zaczynają praktyczną przygodę z aparatami fotograficznymi – zaznacza pani Magdalena.

Jak podkreśla, zajęcia potrwają przez cały rok szkolny. Dzieci zapoznają się z różnymi rodzajami fotografii. Dzisiaj zaczęli od robienia zdjęć budynkowi szkoły, czyli obiektowi statycznemu. Następnie przejdą do fotografii portretowej. Spróbują wykonać również fotoreportaż.

Maja Szymiczek mówi, że zapisała się do laboratorium przyszłości, bo bardzo lubi fotografię.

- Na zajęciach chcę się nauczyć robienia ładnych zdjęć. Bo może chciałabym zostać fotografką – zaznacza dziewczynka.

Co ciekawe, spotkania młodych fotografów i filmowców odbywają się na poddaszu najstarszej części budynku szkoły, która ma 120 lat!

- Sprzęt zakupiliśmy w ramach dofinansowania z programu Pracownia Przyszłości, natomiast fundusze na remont pomieszczeń przekazało miasto. Zanim powstała tu pracownia, w miejscu tym mieścił się magazyn na stare sprzęty. W latach 90. mieściła się tutaj pierwsza pracownia informatyczna – mówi dyrektorka SP 2 Weronika Stosór-Gunerka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera