Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pozytywnego Myślenia. Właściwe nastawienie ma na nas ogromny wpływ. Optymiści rzadziej chorują!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia.
2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Pixabay
2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Jak mówi popularne powiedzenie, optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, zaś pesymista obawia się, że to może być prawda. Powiedzenie nie wzięło się znikąd. - Mamy skłonności do patrzenia na wiele życiowych sytuacji negatywnie, za szybko „odpuszczamy” i nawet nie staramy się poszukać pozytywnych aspektów – mówi Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dzień Pozytywnego Myślenia - warto być optymistą

Pomysłodawcą Dnia Pozytywnego Myślenia jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która od wielu lat bada wpływ pozytywnego myślenia i optymistycznego nastawienia na proces leczenia i szeroko pojęte zdrowie. Okazuje się, że właściwe nastawienie i patrzenie na świat optymistycznie ma na nas większy wpływ, niż mogłoby się wydawać.

Badania potwierdzają, że ryzyko chorób serca, wylewu, depresji, a nawet nowotworu jest u optymistów mniejsze o 5-10 proc. Może to mieć związek z tym, że optymiści na ogół prowadzą bardziej aktywny i zdrowszy tryb życia niż osoby z nastawieniem pesymistycznym.

- Dobre nastawienie może zwiększać naszą codzienną efektywność, mieć działanie mobilizujące do realizacji kolejnych zadań i podejmowania nowych wyzwań. Pozytywne myślenie wzmacnia nasza odporność psychiczną, ułatwia pokonywanie trudności – podkreśla Justyna Soroka.

Oczywiście nie chodzi tu o całkowitą beztroskę i „tumiwisizm”, lecz o spojrzenie na świat w cieplejszych barwach. Czasami jest to bardzo trudne.

- Każda sytuacja, w której się znajdujemy w naszym życiu, może zakończyć się różnie. Musimy wziąć pod uwagę, że np. konieczny będzie pobyt w szpitalu, leczenie, rekonwalescencja. Każdy pozytywny aspekt jest wtedy na wagę złota, a kluczowe może się okazać specjalistyczne wsparcie psychologiczne. Na pewno warto z tego skorzystać – dodaje psycholog z gliwickiego szpitala.

Należy pamiętać, że nie rodzimy się z właściwym nastawieniem do świata. Usposobienie jest w ogromnym stopniu rzeczą wyuczoną, co oznacza, że można je świadomie zmienić. Dzień Pozytywnego Myślenia to dobra do tego okazja.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera