Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj "dzień niebieskiego mundurka", czyli składamy życzenia wszystkim policjantom. W galerii ciekwostki i memy na Święto Policji

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Na przełomie 2022/2023 roku w polskiej policji służyło równo 101 000 funkcjonariuszy. Aktualnie cały czas trwa wzmożony nabór w struktury służby. 24 lipca przypada Święto Policji.
Na przełomie 2022/2023 roku w polskiej policji służyło równo 101 000 funkcjonariuszy. Aktualnie cały czas trwa wzmożony nabór w struktury służby. 24 lipca przypada Święto Policji. Demotywarory, kwejk, jeja
To co, mandacik? 24 lipca obowiązkowo złóż życzenia policjantom z okazji ich święta. Ci, którzy noszą niebieski mundur, ich rodziny, znajomi i fani, obowiązkowo powinni zajrzeć do naszej galerii. Znajdziecie tam memy, które z przymrużeniem oka traktują temat policyjnej służby oraz ciekawostki o mundurowych formacjach w innych częściach świata.

Dzisiaj, 24 lipca przypada coroczne Święto Policji. Obchody upamiętniają powołanie w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. To wydarzenie jest świetną okazją, by złozyć życzenia "niebieskim" i docenić ich pracę.

W polskiej policji na przełomie 2022/23 roku służyło 101 000 funkcjonariuszy

Nie każdy wie, ze nazwa „policja” wywodzi się z greckiej politei, oznaczającej początkowo ustrój państwa. W świecie nowożytnym pojawia się około roku 1500 we Francji jako „police”. Od XV w., a zwłaszcza w XVII i XVIII stuleciu, termin stał się synonimem słowa „administracja”. We współczesnym znaczeniu, policja oznacza umundurowaną i uzbrojoną formację przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi, jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze. Na przełomie 2022/2023 roku w polskiej policji służyło równo 101 000 funkcjonariuszy. Aktualnie cały czas trwa wzmożony nabór w struktury służby.

Komisja dobrego porządku, policja lekarska, leśna i pocztowa

W starożytności nie było wyodrębnionej instytucji urzędowej, znanej nam dzisiaj jako formacja mundurowa. Czynności zwiazane z bezpieczeństwem należały do władzy zwierzchniej, która łączyła w sobie uprawnienia władzy administracyjnej, sądowej i policyjnej. Miejskie służby policyjne i porządkowe pojawiły się w epoce średniowiecza. W wieku XVI i XVII policją nazywano całą wewnętrzną administrację poza sądownictwem, wojskowością i skarbowością. Departament Policji, czyli Dobrego Porządku Rady Nieustającej zajmował się sprawami administracji miejskiej i służby zdrowia. W drugiej połowie XVIII w. za formę działalności policyjnej uznawano powoływane od 1765 r. komisje dobrego porządku, które zajmowały się wewnętrzną organizacją i nadzorem nad finansami poszczególnych miast królewskich. Pozostałością tego tak szerokiego ujęcia zakresu pojęcia „policja” było używanie jeszcze w okresie międzywojennym całego szeregu prawnych instytucji administracyjnych, mających na celu zapewnienie społeczeństwu bezpieczeństwa w rozmaitych dziedzinach. Działała np. policja lekarska, sanitarna, górnicza, leśna, pocztowa.

Od policji do milicji i z powrotem

Policja jako znana nam dziś organizacja mundurowa, została utworzona w Polsce na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku o policji państwowej, która dokonała unifikacji wcześniej istniejących formacji policyjnych Milicji Ludowej, powołanej dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w dniu 5 grudnia 1918 r. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw. 6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na nowo w miejsce Milicji Obywatelskiej powołał Policję.

Zajrzyjcie do naszej galerii, aby z przymrużeniem oka potraktować temat policyjnej służby. Znajdziecie tam również ciekawostki odnoszące się do formacji policyjnych w innych zakątkach świata.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera