Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj silne burze na Śląsku: Gradobicie i obfity deszcz z gwałtownym wiatrem. 2 st. zagrożenia

JP
Burza 25 lipca spowodowała podtopienia. Wiele samochodów na drogach zostało całkowicie unieruchomionych
Burza 25 lipca spowodowała podtopienia. Wiele samochodów na drogach zostało całkowicie unieruchomionych Łukasz Kasprzak
Uważajcie na silne burze! Na dziś, 26 lipca, synoptycy przewidują silne burze z gradem na obszarze całego województwa śląskiego, od południa do godz. 22 wieczorem. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem szacuje się na 80 proc.

Jak zapowiada Śląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, 26 lipca w województwie śląskim mogą wystąpić silne burze. Podczas takich burz może spaść 20-40 mm wody, a na południu województwa - nawet 50 mm. Burzy towarzyszyć będzie wiatr o prędkości do 70 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że na terenie województwa śląskiego (i małopolskiego) wprowadzony jest drugi stopień zagrożenia.

Burze, wg Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mogą wystąpić na terenie prawie całego kraju. Na Śląsku i w Małopolsce IMGW prognozuje zagrożenie 2. stopnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności – burza zjawiskiem jest bardzo niebezpiecznym.

Burze i burze z gradem są prognozowane niemal w całym kraju. IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia, a dla Małopolski i Śląska są to ostrzeżenia 2. Stopnia. Podczas burzy, lokalnie opady mogą osiągać wartości do 50 mm, a porywy wiatru do 70 km/h.

W związku z tym, że zjawiska atmosferyczne mają być najbardziej poważne na południu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży, aby zachowali szczególną ostrożność. Przypominamy, że podczas burzy najlepiej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach. Pod żądnym pozorem nie wolno szukać schronienia pod drzewami. Należy też unikać otwartych przestrzeni.

Łowcy Burz ostrzegają

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-2000 J/kg). Na skutek nasłonecznienia w ciągu dnia spodziewany jest rozwój komórek burzowych. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach niewielkich pionowych uskoków wiatru i spodziewane są pojedyncze komórki, które miejscami mogą być silne. W związku z dość dużą wodnością troposfery (PW do 35-40 mm) i powolnym tempem przemieszczania się chmur Cb, głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia i zalania. Ponadto, miejscami mogą pojawić się bardzo silne porywy wiatru (downburst) i grad (o średnicy do 2 cm). Burze możliwe są niemal przez całą dobę, ale największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypada na godziny popołudniowe i wieczorne.

Potężna burza w Sosnowcu. Miasto jest zalane. Wiadukty podtopione

Sosnowiec zalany po ulewie. Burze na Śląsku i w Zagłębiu: gr...

Prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!