Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co czeka uczniów szkół podstawowych? Poznaj najważniejsze terminy i zasady przeprowadzania testu

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Egzamin Ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności nabytych w szkole podstawowej. Przeczytaj, co muszą wiedzieć uczniowie.
Egzamin Ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności nabytych w szkole podstawowej. Przeczytaj, co muszą wiedzieć uczniowie. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sprawdzian z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego - to składowe egzaminu ósmoklasisty, który w maju napiszą uczniowie polskich szkół podstawowych. Choć jego wynik nie wpływa na fakt ukończenia szkoły, to stawka jest wysoka. Odpowiednia ilość punktów może zapewnić miejsce w wymarzonej szkole średniej. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź jak dobrze się do niego przygotować!

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co czeka uczniów szkół podstawowych?

Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbył się w roku szkolnym 2018/2019 jako scheda po sprawdzianie szóstoklasisty. Celem testu jest sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczniów z treści zawartych w podstawie programowej. W sierpniu br. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram przeprowadzania sprawdzianu.

Terminy egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego

W tym roku egzaminy odbędą się w połowie maja, każdy z nich rozpocznie się o godzinie 9:00:

  • język polski - 14 maja 2024 r. (wtorek)
  • matematyka - 15 maja 2024 r. (środka)
  • język obcy nowożytny - 16 maja 2024 r. (czwartek)

CKE przewiduje dodatkowe terminy, dla osób które z przyczyn losowych nie mogły przystąpić do egzaminu w pierwszym terminie, są to: 10, 11, 12 czerwca 2024r. W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym egzaminacyjny harmonogram kształtuje się inaczej:

  • język polski - 10 stycznia 2024 r. (środa)
  • matematyka - 11 stycznia 2024 r. (czwartek)
  • język obcy nowożytny - 12 stycznia 2024r. (piątek)

Tu też zaplanowano dodatkowe terminy, są to: 14, 15 i 16 maja 2024r.

Nie daj się zwariować - o czym pamiętać w dniu egzaminu?

Jak każdy egzamin zewnętrzny, także ten wzbudza wiele emocji. W dniu egzaminu należy pamiętać o tym, aby mieć przy sobie długopis lub pióro z czarnym wkładem oraz linijkę (w dniu egzaminu z matematyki). Zdający może zabrać ze sobą małą butelkę wody, ale należy pamiętać, że w czasie egzaminu butelka powinna znajdować się na podłodze przy nodze stolika.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Egzaminy w poszczególnych dniach różnią się długością trwania. Uczniowie, którzy nie posiadają dostosowań warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty będą uzupełniali arkusz standardowy (O*-100). Czas egzaminu to: język polski - 120 minut, matematyka - 100 minut i język obcy nowożytny - 90 minut.

Z kolei uczniowie z dostosowanymi arkuszami będą mieli wydłużony czas egzaminu, język polski - do 180 minut, matematyka - do 150 minut i język obcy nowożytny do 135 minut.

Jak przygotować się do egzaminu?

Uczniów obowiązują treści zawarte w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów. Dokument jest ogólnodostępny i można go zobaczyć TUTAJ. Dobrym sposobem na przygotowanie się do egzaminu jest sięganie po szeroko dostępne publikacje z przykładowymi testami. Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat wraz z odpowiedziami.

Każdy, komu zależy na wysokich notach powinien dokładnie zapoznać się z listą obowiązkowych lektur, gdyż w ostatnich latach to ich znajomość była podstawą egzaminu z języka polskiego. Warto przypomnieć sobie zasady redagowania długich (np. rozprawka, opowiadanie) i krótki (np. ogłoszenie, zaproszenie) form. Na egzaminie z matematyki należy pochwalić się znajomością wzorów, natomiast przed testem z języka obcego nowożytnego należy skupić się na ćwiczeniu umiejętności rozumienia słuchanego i czytanego tekstu oraz tworzeniu wypowiedzi pisemnej.

Wyniki egzaminu przepustką do wymarzonej szkoły średniej

Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, to jego wyniki są ważne zwłaszcza dla uczniów, którzy marzą o przyjęciu do renomowanych szkół średnich. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki 3 lipca 2024r. (w przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w maju i w czerwcu) i 31 stycznia 2024r. (dla egzaminu przeprowadzonego w styczniu).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera