Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-Sąd to sposób na odzyskanie pieniędzy od trudnego dłużnika!

materiał partnera
Niezapłacone faktury potrafią doprowadzić do utraty płynności finansowej nawet najlepiej prosperujące firmy. Kiedy dłużnik nie reaguje na wezwania do zapłaty i nie podejmuje próby kontaktu należy bezwzględnie rozważyć powzięcie stanowczych kroków. Windykacja sądowa to skuteczny sposób na odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego kontrahenta. Uzyskując prawomocny tytuł wykonawczy przedsiębiorca może przymusowo z pomocą komornika dochodzić należnych środków pieniężnych. Kierując sprawę do sądu warto rozważyć e-Sąd, który jest tani i skuteczny.

E-Sąd szyty na miarę potrzeb przedsiębiorców

EPU czyli elektroniczne postępowanie upominawcze to instytucja polskiego sądownictwa powstała w 2010 roku. Sąd elektroniczny umożliwia dochodzenie roszczeń elektronicznych bez uczestniczenia w rozprawach. Wszystkie formalności związanie z postępowaniem sądowym załatwiane są za pośrednictwem internetu. _E-sąd swoją siedzibę ma w Lublinie, jednak jego właściwość obejmuje obszar całego kraju. Postępowanie elektroniczne zyskało na dużej popularności ze względu na minimum formalności i niskie koszty prowadzenia sprawy. Opłata sądowa w EPU wynosi jedynie 1,25%_ wartości przedmiotu sporu. Dla porównania opłata w sądzie stacjonarnym wynosi 5%.

EPU dedykowane tylko dla niektórych spraw

E-sąd nie rozstrzyga jednak w każdej sprawie. Roszczenia, którą są kierowanie do EPU muszą być wyrażone w środkach pieniężnych. Sąd elektroniczny rozpatruje tylko sprawy, w których roszczenie zapłaty jest wyraźne i zrozumiałe, a także wynika z konkretnych dokumentów. Dlatego EPU jest rozwiązaniem dedykowanym dla przedsiębiorców, bowiem niezapłacone faktury idealnie wpisują się w kanon dokumentów, z których e-Sąd rozpatruje roszczenia. Dodatkowo 1,25% wartości przedmiotu sporu musi wynosić minimum 30 złotych. Do e-Sądu możemy wnosić roszczenia, które są już wymagalne. Warto podkreślić, że pozew do EPU możemy skierować tylko jeśli należność stała się wymagalna w terminie trzech lat od daty skierowania sprawy do sądu. Ponadto warunkiem wniesienia pozwu do EPU jest posiadanie przez strony sporu miejsca zamieszkania lub siedziby działalności na terenie Polski.

Jak wygląda postępowanie przed e-Sądem?

Postępowanie przed e-Sądem przebiega całkiem sprawnie, gdyż strony nie uczestniczą w rozprawach, a sąd nie analizuje dowodów w sprawie. Windykacja sądowa odbywa się po skierowaniu pozwu do EPU za pośrednictwem ich strony internetowej. Po zalogowaniu składamy pozew w formie elektronicznej _i uiszczamy opłatę. Jeśli nie odnajdujemy się w sporządzaniu pism procesowych możemy zlecić wykonanie takiej usługi _kancelarii prawnej. Po rozpatrzeniu sprawy przez sąd pozwany może w terminie 14 dni złożyć sprzeciw od zapłaty. Gdy tego dokona sprawa zostaje przekazana do sądu stacjonarnego, który ma na celu analizę dowodów w sprawie. Jeśli jednak dłużnik się nie odwoła nakaz staje się prawomocny i może być skierowany do komornika sądowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty