Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki to nie tylko zagrożenie dla zwierząt, ale także dla ludzi. Decydujesz się na ich użycie? Zachowaj ostrożność

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Rod Shelley, źródło: Pexels
Każdego sylwestra powraca temat, który prowokuje spory i budzi kontrowersje: fajerwerki. Dla niektórych jest to zasadnicza część imprezowania, bez której nie może obejść się żaden nowy rok, dla niektórych szkodliwa, niepotrzebna rozrywka. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż fajerwerki rzeczywiście stanowią zagrożenie, nie tylko dla przestraszonych zwierząt, ale także dla korzystających z nich ludzi. Jeśli ostatecznie decydujesz się ich użyć, pamiętaj o towarzyszących im przestrogach.

Głośna i niebezpieczna zabawa

Fajerwerki zawsze huczą na niebie po wybiciu północy w pierwszy dzień nowego roku, przez co wpisały się w standardowy obraz obchodów noworocznego imprezowania - rozświetlone niebo natychmiast kojarzymy przecież z 1 stycznia. Stopniowo wzrastająca świadomość społeczna każe jednak zastanowić się nad tym, czy ich używanie rzeczywiście jest nie tylko konieczne, ale i bezpieczne. Przeciwnicy sylwestrowego (i nie tylko) fajerwerkowego szaleństwa wskazują poważne naruszanie zdrowia zwierząt jako główny argument przeciw używaniu kolorowej pirotechniki.

Rosnąca popularność akcji mających na celu ostrzeżenie przed negatywnymi działaniem fajerwerków na naszych pupili zwraca także uwagę na niekorzystne skutki dla ludzi. Tych, jak można sobie wyobrazić, jest całkiem sporo.

Pożary, obrażenia, nierozsądne decyzje...

Jednym z najpoważniejszych problemów wynikających z korzystania z fajerwerków jest ryzyko pożarów. Straż pożarna co roku na początku stycznia ma z tego powodu pełne ręce roboty. Nieprawidłowe ustawienie zakupionego na sylwestra produktu może zakończyć się wylądowaniem rakiety w niepożądanym miejscu, w najlepszym wypadku powodując zniszczenia. W najgorszych można mówić nawet o spalonych mieszkaniach. Jest to podwójnie niebezpieczne, gdy fajerwerki są puszczane z balkonów w blokach - zazwyczaj niewielki metraż mieszkań to gotowy przepis na rozprzestrzeniający się ogień. Na łamach Dziennika Zachodniego pisaliśmy o tym m.in. w kontekście pożaru kamienicy w Bytomiu, który miał miejsce w 2020 roku.

Pożar kamienicy w Bytomiu w Sylwestra. Przez fajerwerki spłonęło mieszkanie. Jest wyłączone z użytkowania

Łączy się to z kolejną rzeczą, jaką jest szkodliwy wpływ fajerwerków na środowisko. Atomy metali obecne w ich składzie nie ulegają zniszczeniu w trakcie spalania, osiadając później nie tylko w powietrzu, ale także na wodzie i glebie. Prowadzi to również do zanieczyszczenia cząstkami stałymi (mieszaniny substancji stałych z kroplami ciekłymi), które później zalegają m.in. w naszych płucach.

Fajerwerki mogą być również przyczyną obrażeń, a nawet śmierci. Substancje zawarte w tych produktach - ciężkie do zdefiniowania, jako że składy różnią się od siebie i ewoluują - tworzą wybuchową mieszankę w momencie ich zapalenia. Niefortunnie wycelowany fajerwerk jest więc w stanie doprowadzić do oderwania kończyny. Co ciekawe, według danych zgromadzonych przez strażaków, 80% poszkodowanych w ten sposób to mężczyźni w wieku 19 - 50 lat, a dominującymi urazami są te w rejonach kończyn górnych i oczu. Postępowanie w razie obrażeń spowodowanych przez fajerwerki sprawdzić możesz tutaj.

Niszczycielskim partnerem fajerwerków może się okazać także spożycie alkoholu, które podczas sylwestra zalicza tendencję zwyżkową. Gorsza koordynacja ruchowa to mniejsza kontrola nad odpalanymi fajerwerkami!

Decydujesz się na fajerwerki? Korzystaj z nich rozsądnie

Jeśli rzeczywiście zdecydowałeś się na kupno i użycie fajerwerków, należy mieć na uwadze niejedną wiążącą się z nimi radę dotyczącą bezpiecznego korzystania z pirotechniki. Przede wszystkim, należy być w pełni świadomą, trzeźwą osobą i robić to w miejscu, które będzie możliwie jak najbardziej oddalone od budynków mieszkalnych. Pod żadnym pozorem nie można odpalać ich w rękach, jako że jest to kolejny powód do szybkich urazów.

- Ze szczególną uwagą należy czytać instrukcje bezpieczeństwa, które widnieją na opakowaniach. Są tam zawarte informacje dotyczące korzystania z fajerwerków. Najważniejsze, aby korzystać z nich mądrze - przypomina Rafał Gruszka, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Katowicach.

Dodaje też, że Straż Pożarna czuwa nad sprzedażą fajerwerków na terenie miast.

- Kontrolujemy - za rozkazem Komendy Wojewódzkiej - miejsca na terenie Katowic, w których są sprzedawane fajerwerki. Trzeba mieć fajerwerki o odpowiedniej klasie, a tych klas jest kilka F1, F2, F3... Jedną z ważnych rzeczy jest to, aby instrukcja obsługi była w języku polskim.

Fajerwerki to produkty, z których mogą korzystać osoby dorosłe. Nie powinno się oddawać ich do użytku dzieciom - alternatywą dla pociech mogą być bezpieczne zimne ognie. Więcej porad odnośnie fajerwerków znajdziesz na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera