Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy Budimex i ZUE przebudują linie kolejowe na Śląsku i w Zagłębiu. PKP PLK wybiera jeszcze trzeciego wykonawcę

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Ogromną kolejową inwestycję na śląskich torach z pewnością odczują też pasażerowie. Prace mają potrwać do 2026 rokuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ogromną kolejową inwestycję na śląskich torach z pewnością odczują też pasażerowie. Prace mają potrwać do 2026 rokuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE brak
W województwie śląskim szykuje się jedna z największych kolejowych inwestycji ostatnich lat. Wybrano już wykonawców dwóch, z trzech etapów tego przedsięwzięcia. Mowa o przebudowie torowiska wraz dobudową osobnego toru dla kolei aglomeracyjnej między Będzinem, Katowicami, Tychami i Zebrzydowicami. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Nie obejdzie się bez utrudnień na popularnych kolejowych trasach.

To największa inwestycja kolejowa w Śląskiem

To największa kilkuetapowa kolejowa inwestycja w województwie śląskim w ostatnich latach. Kiedy się zacznie, pasażerowie powinni przygotować się na utrudnienia w kolejowych podróżach po regionie. Na razie wyłoniono wykonawców dwóch, z trzech etapów inwestycji. Trzeci przetarg jeszcze jest w toku. Mowa o przebudowie tras kolejowych między Będzinem, Katowicami, Tychami, Zebrzydowicami. Całość jest warta ponad cztery miliardy złotych.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już w połowie ubiegłego roku otrzymały 937 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej na modernizację odcinków tras kolejowych Będzin - Katowice Szopienice Płd. - Katowice - Katowice Piotrowice oraz Tychy – Goczałkowice-Zdrój. Efektem inwestycji będzie lepszy dostęp do kolei oraz skrócenie czasu przejazdu. Dzięki rozdzieleniu ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego na tory ma wyjechać więcej pociągów.

Wybrano już wykonawców dwóch etapów tej inwestycji

Na razie wybrano wykonawców dwóch etapów.

- Wyłoniono wykonawcę prac na odcinku Będzin – Katowice Szopienice Płd i jest nią firma ZUE S.A. Na odcinku Tychy – Goczałkowice-Zdrój wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Okazała się nią oferta firmy Budimex. Po wyborze oferty nastąpi obligatoryjna kontrola Urzędu Zamówień Publicznych, która w przypadku zakończenia się wynikiem pozytywnym, umożliwi zawarcie umów – poinformowała nas Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK S.A. w Katowicach.

W obu przypadkach szacuje się, że umowy z wykonawcami zostaną podpisane w drugiej połowie 2023 roku. Prawdopodobnie od razu rozpoczną się także prace budowlane.
Nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych dla odcinka Katowice Szopienice Płd. – Katowice Piotrowice. Postępowanie jest w toku.

W końcu uda się rozdzielić kolej aglomeracyjną i dalekobieżną

Co się zmieni po ukończeniu tych inwestycji? Efektem mają być lepsze podróże koleją w aglomeracji, dzięki korzystniejszej ofercie przewozowej dla mieszkańców województwa śląskiego. Zwiększy się dostęp do ekologicznego środka transportu - kolei, dzięki budowie nowych przystanków. Prędkość pociągów ma dzięki temu wzrosnąć do 160 km/h. Skróci się czas podróży. Oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego sprawi, że będzie mogło kursować więcej pociągów. Zwiększy się bezpieczeństwo przewozu podróżnych i towarów.

W Beskidach trwa budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki. To 8,5 km nowej trasy budowanej w górach, między Przybędzą i MilówkąZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa S1. Do wojewody trafił wniosek o pozwolenie na budowę...

Powstaną nowe przystanki, np. Sosnowiec Środula

Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych dobudowane zostaną dwa tory. Rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Linia zwiększy swoją przepustowość – będzie mogło kursować więcej pociągów. Lepszy dostęp do kolei zapewnią dwa nowe przystanki Sosnowiec Środula (ul. Chemiczna), Katowice Morawa (ul. Morawa). Przebudowane będą perony na stacji Sosnowiec Główny. Wszystkie perony i obiekty służące podróżnym zostaną przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na około 4 km odcinku między stacją Sosnowiec Główny a stacją Będzin Miasto zbudowany zostanie nowy przystanek Sosnowiec Środula, z którego skorzystają mieszkańcy dwóch dużych pobliskich osiedli. Stacja Będzin obsługująca głównie przewozy towarowe, będzie przebudowana i dostosowana do przewozu pociągów z ładunkami.

Nowe przystanki kolejowe pojawią się też w Katowicach

Sporo będzie się działo na kolei w Katowicach. Planowane nowe przystanki na odcinku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice to: Katowice Uniwersytet (rejon ul. Paderewskiego), Katowice Akademia (ul. Damrota / Francuska), Katowice Kokociniec (rejon ul. Szadoka). Przystanek Katowice Brynów zostanie przesunięty w rejon autostrady A4. Inwestycja PLK obejmie modernizację stacji i przystanków: Katowice Szopienice Południowe, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota. Obiekty będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na odcinku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice dobudowane zostaną dwa tory i rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Kompleksowa modernizacja linii to dobudowa około 22 km nowych torów, przebudowa 100 km torów i 140 obiektów inżynieryjnych. Wymienione będzie około 133 km sieci trakcyjnej.

Ogromna inwestycja oznacza też ogromne utrudnienia w ruchu kolejowym na Śląsku

Tak ogromny zakres prac związany ze wspomnianą inwestycją oznacza tez ogromne problemy z komunikacją kolejową, na jakie muszą się przygotować podróżni. Niewykluczone są nawet czasowe przerwy w korzystaniu ze stacji Katowice dla pociągów pasażerskich. Składy mogą być kierowane na objazdy lub podróżni zmuszeni do korzystania z komunikacji zastępczej. Przedstawiciele PKP PLK nie chcą na razie mówić o konkretnych utrudnieniach.

- Harmonogram prac będzie ustalany przez wykonawcę robót. Tymczasowa organizacja ruchu w związku z zaplanowanymi pracami będzie wcześniej uzgadniana z zarządcami dróg i przewoźnikami. Informacje będą z wyprzedzeniem przekazywane mieszkańcom – podkreśla Katarzyna Głowacka z PKP PLK.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera