Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gabinety terapii leśnej w Katowicach. Znajdują się w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności. Kto znajdzie w nich pomoc?

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W sercu województwa kojarzonego przede wszystkim z przemysłem ciężkim, uruchomione zostały gabinety terapii leśnej w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności. To tam na wszystkich chętnych czeka profesjonalna pomoc psychologiczna, terapeutyczna i prawna. Wszystko w leśnym anturażu. [FOTO]

Wielkie otwarcie nowych pomieszczeń przy ul. Mikołowskiej 44, przy którym od zeszłego roku działa Społeczne Ministerstwo ds. Samotności, nastąpiło 3 kwietnia. W wydarzeniu brał udział m.in. prezydent Katowic, Marcin Krupa, prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski oraz Jan Mela, podróżnik i działacz społeczny.

- W Katowicach wyciągamy rękę do potrzebujących pomocy. W sklepach socjalnych Spichlerz mogą oni zrobić taniej zakupy, w Bistro Spichlerz zjeść tani i pożywny posiłek, a w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności znaleźć wsparcie. Dziś uruchamiamy nowe gabinety, w których także uzyskać będzie można pomoc – w zakresie psychologii, terapii i prawa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wśród najważniejszych nowo otwartych pomieszczeń są dwa gabinety leśnej terapii, które za sprawą dźwięków, zapachów i widoków będą wprowadzać gości ministerstwa w stan spokoju i relaksu.

- Zgodnie z tym, co nieustannie powtarzamy - każdy znajdzie u nas swoje wolne miejsce! Do szerokiego pakietu wsparcia dołączamy kolejne możliwości. Od dziś w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności można znaleźć pierwszą na świecie lasoterapię w mieście. Jest ona adresowana szczególnie do osób starszych, które mają problemy z mobilnością i nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do lasu. To pomieszczenia zbudowane w drzewie, z kwiatami, z atmosferą i dźwiękami lasu. Będzie można tam usiąść, odpocząć i przenieść się w leśny świat. W drugim pokoju będą dwa fotele przeznaczone do spotkań z psychoterapeutą, który w takim otoczeniu będzie pomagał osobom przychodzącym z problemami – tłumaczy Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

W pozostałej części piętra zorganizowano przestrzeń na różnego rodzaju spotkania, warsztaty, prelekcje, szkolenia, zajęcia sportowe i taneczne, prozdrowotne i plastyczne.

Kompleksowa opieka dla osób doświadczających samotności

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności działa od 12 października 2023 r. Jest to pierwsze tego typu miejsc w Polsce. Podobne praktyki prowadzi się w innych krajach, w których ludność doświadcza samotności, np. Japonii. Poza pomocą terapeutyczną i prawną, w tym miejscu, każdy bez żadnych zaświadczeń, może zjeść ciepły i niedrogi posiłek lunchowy.

- Każdego dnia w bistro wydajemy od 200 do 300 paragonów. To jest kilkaset obiadów dziennie. Uruchomiliśmy także możliwość dowozu obiadów, aby osoby, które mają problem z poruszaniem się także mogły skorzystać z naszej oferty. W każdą sobotę w prywatkach bierze udział od 50 do 100 osób, to pokazuje jak potrzebne jest to miejsce – podkreśla Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.

Bistro "Spichlerz" znajduje się na parterze budynku. Tuż obok mieści się sala gimnastyczna, pełniąca również funkcję sali tanecznej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera