Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giszowiec wiosną zachwyca. Świetny pomysł na orzeźwiający spacer! Zobacz zdjęcia i film z zabytkowej katowickiej dzielnicy

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Wideo
od 16 lat
Giszowiec na wiosnę odsłania pełnię swoich uroków. Ta uwielbiana przez mieszkańców zabytkowa dzielnica Katowic stanowi niezwykły punkt na mapie miasta. Znaleźć można tam charakterystyczną zabudowę, unikatową tylko dla tej części stolicy Śląska, a także cieszący oko park. Zobacz zdjęcia i film z giszowickiego spaceru - daj się przekonać na odwiedziny!

Giszowiec, czyli zabytkowa perełka Katowic

Krajobraz Katowic, miasta kojarzonego głównie z przemysłem i technologią, czasami potrafi zaskoczyć zabytkową architekturą. Odwiedzający stolicę Śląska turyści wśród najniezwyklejszych punktów na jej mapie najczęściej wymieniają dzielnicę Nikiszowiec, słynne na całą Polskę miejsce. Oprócz Nikiszowca warto jednak odwiedzić mniej znany, ale wcale nie mniej urokliwy (i położony niedaleko!) Giszowiec, dzielnicę o niezwykłej zabudowie.

Początki Giszowca sięgają XX wieku, kiedy to funkcjonował jako osiedle górnicze. Jego nazwa wywodzi się od kopalni Giesche, obecnie znanej jako KWK „Wieczorek". W 1907 powołano tam obszar dworski, trzy lata później natomiast powstało tam osiedle górnicze. Architektura dominująca w tamtych czasach była dość nietypowa, ponieważ nie stawiano tam kamienic, a kilkurodzinne domy. Z racji na to, że osiedle ulokowano w sporej odległości od centrum, budowano je jako tzw. „miasto ogród", czyli z istotną rolą zieleni i niewysoką zabudową.

Z tego też względu Giszowiec dodaje Katowicom architektonicznego eklektyzmu, widocznego po dziś dzień. Tej spójności nie zakłóciły nawet dynamiczne zmiany gospodarcze i trendy w nowoczesnym budownictwie, które pojawiły się w ciągu ubiegłego wieku. Przyjeżdżając tam nadal można poczuć ducha dawnych czasów.

Duża ilość zieleni na Giszowcu czyni z tego miejsca bardzo atrakcyjny punkt spacerowy. Dzięki temu te tereny doskonale sprawdzą się jako cel wypoczynkowy, do którego dojazd nie zajmie długo.

Jakie uroki kryją wiosenne widoki na Giszowcu? Przekonaj się w poniższej galerii. Kliknij strzałkę w prawo, aby zobaczyć następne zdjęcie:

Aby zobaczyć następne zdjęcie, naciśnij strzałkę w prawo >>>
Aby zobaczyć następne zdjęcie, naciśnij strzałkę w prawo >>>Marzena Bugała-Astaszow

Jakie miejsca na Giszowcu warto wyróżnić?

Wybierając się na Giszowiec, warto zawczasu zapoznać się z tym, co można tam zobaczyć. Wśród godnych polecenia atrakcji warto wyróżnić:

  • Budynek gospody w Katowicach-Giszowcu, w którym obecnie mieści się Miejski Dom Kultury
  • Ceglaną wieżę ciśnień, kojarzącą się ze średniowiecznymi basztami
  • Szyb „Roździeński”, należący do KWK „Wieczorek”
  • Dom nadleśniczego, obecnie Miejskie Przedszkole nr 64
  • Willę dyrektora kopalni „Giesche”, zabytkowy obiekt o niemałym znaczeniu historycznym

Opowiadając o Giszowcu nie można zapominać o Parku Giszowieckim, jednym z najładniejszych terenów zielonych na obszarze Katowic. Warto się tam udać szczególnie teraz, gdy wiosna w pełni.

Dojazd na katowicki Giszowiec możesz sprawdzić na poniższej mapie. To ok. 15 minut jazdy samochodem z centrum miasta:

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty