Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby Słowackiego i Dalidy. Ludzie pamiętają. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Grób Juliusza Słowackiego
Grób Juliusza Słowackiego Jolanta Pierończyk
Groby Słowackiego i Dalidy znajdują się na najstarszym cmentarzu Paryża u stóp Montmartre. Jest tu ponad 120 grobów polskich, głównie powstańców listopadowych i styczniowych, wojskowych, działaczy politycznych, ale tu też spoczął Joachim Lelewel, tu pochowano Jana Matuszyńskiego, lekarza i bliskiego przyjaciela Chopina.

Pochówki na cmentarzu Montmartre zaczęły się w 1798 r., ale cmentarz w obecnym kształcie powstał ponad ćwierć wieku później. W 1825 r. zapadła decyzja o założeniu trzech głównych paryskich cmentarzy poza murami miasta. I to właśnie wtedy powstał dzisiejszy cmentarz Montmartre na północy (trzeci co do wielkości), jak również - słynny cmentarz Père-Lachaise na wschodzie i cmentarz Montparnasse na południu.

To tutaj w 1849 spoczął Juliusz Słowacki. Na nagrobku napisano: "Jules Slowacki, urodzony 25 maja 1809 r., zmarły 3 kwietnia 1849 r. Wielki poeta polski". Nagrobek jest niewielki w porównaniu z innymi na tym cmentarzu, ale zwraca uwagę. Zaprojektował go przyjaciel poety, Charles Pétiniaud-Dubos.

Oczywiście, szczątki poety zostały w 1927 r. przeniesione na Wawel, ale grób pozostał. I widać, że ktoś o nim pamięta.

Tutaj pochowano m.in. Hectora Berlioza (1803-1869), francuskiego kompozytora, tu jest miejsce spoczynku Marii (z książęcej rodziny Sołtyków) hrabiny Potockiej, żony hrabiego Bolesława Potockiego, jej nagrobek rzuca się w oczy.

Wyróżnia się też nagrobek Mieczysława Kamieńskiego, młodego żołnierza, ochotnika w armii napoleońskiej, który zginął podczas bitwy Magenta. Grób znany jest z pomnika autorstwa Jeana Franceschiego.

Na cmentarzu Montmartre w maju 1987 spoczęła Dalida. Nietrudno znaleźć jej grób. Z dala widać jej posąg. Wygląda jakby stała na scenie w blasku jupiterów. Choć w maju 2022 r. minęło 35 lat od jej śmierci, ludzie pamiętają. "W naszych sercach zostaniesz na zawsze", "Nigdy cię nie zapomnimy", czytamy na tabliczkach ustawionych z tyłu za nagrobkiem.

Paryż rzeczywiście pamięta. W 10. rocznicę śmierci plac nieopodal domu, w którym mieszkała nazwano jej imieniem, a na nim stanęło popiersie artystki. Na 30. rocznicę w 2017 r. w Muzeum Galliera w Paryżu zorganizowano wystawę pt. "Dalida". Powstał też film francusko-włosko-marokański pt. "Dalida. Skazana na miłość".

Niestety, nie była szczęśliwa. W liście pożegnalnym napisała: „Moje życie stało się dla mnie nie do zniesienia. Wybaczcie mi...”. Miała 54 lata. W styczniu 2023 skończyłaby 90 lat.

Niedaleko jej grobu pochowany został jej... psychoterapeuta, dr Guy Pitchal, który zmarł niespełna dwa lata po niej. Ma bardzo osobliwy pomnik.

Na cmentarzu Montmartre znajdziemy też bardzo ciekawy nagrobek współautora ilustracji do powieści Julesa Verne'a.

Zobaczmy te i inne nagrobki. Proponujemy mały spacer alejkami tego prawie 200-letniego cmentarza.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty