Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hercklekotek oficjalnym imieniem Beboka medyka przy Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Bebok Kasia
Bebok Kasia Marzena Bugała-Astaszow
Bebok medyk, znajdujący się przy Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ma już swoje oficjalne imię. Zostało ono wybrane w internetowym głosowaniu. Wygrał Hercklekotek.

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ma nowego sąsiada, który pojawił się 26 czerwca. Teraz znamy już jego imię.

Jak nazywa się Bebok?

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach od 26 czerwca ma pod opieką swojego beboka. Mimo że stworek urzęduje już przy studentach od jakiegoś czasu, tak nie posiada on swojego imienia. Uniwersytet w tej kwestii zorganizował konkurs, w którym do wyboru były 4 imiona: Anatomek, Hercklekotek, SUMok oraz Siumek.

W internetowym głosowaniu wygrała opcja druga, czyli Hercklekotek, która w gwarze śląskiej oznacza kołatanie serca. Na to imię głosowało 155 osób. Imię zaproponowały dwie studentki.

- Wybrałam imię Hercklekotek, ponieważ SUMowski Bebok porusza serce i zapiera dech w piersiach, tak samo jak hercklekoty (w śląskiej mowie oznaczające kołatanie serca). Imię to doskonale podkreśla śląsko-medyczny charakter naszego Beboka, którego zadaniem jest dzielić się miłością do nauki z innymi! Dodatkowo imię to jest dla mnie szczególnie wyjątkowe, ponieważ tuż po zakończeniu studiów licencjackich na SUM w Katowicach rozpoczęłam pracę na oddziale kardiochirurgii dziecięcej, gdzie rozwijam swoje doświadczenie w pracy z chorymi serduszkami - mówiła Sylwia Wandzik, studentka pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.

- Wybrałam śląskie imię ze względu na to, że Bebok znajduje się w Katowicach tuż przed Biblioteką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodatkowo zależało mi, żeby imię to w jakiś sposób nawiązywało do świata medycyny, właśnie ze względu na charakter uczelni. Hercklekoty w gwarze śląskiej oznaczają palpitacje serca, dlatego przekształcenie tej nazwy w formę „Hercklekotek" wydawało mi się najbardziej kreatywnym rozwiązaniem - dodawała Julia Konieczny, studentka kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Posąg przedstawia malutkiego i uroczego Beboka, który siedzi na stosie książek, a kolejną trzyma w rękach. Jej autorem jest katowicki artysta Grzegorz Chudy.

Beboki w Katowicach

Beboki miasto Katowice nawiedziły w 2020 roku, a ich liczba stale się powiększa. Przy Liceum Ogólnokształcącym nr 3 im. Adama Mickiewicza możemy spotkać Beboka Kasię, przed Urzędem Statystycznym w Katowicach Statusię, a Boguć dominuje w Fabryce Porcelany w Bogucicach.

Nie są to jedyne stworki w mieście. Jest ich już ponad 20. Jak zapowiadał ich autor, doczekają się one wersji książkowej pod tytułem „Beboki w wielkim mieście”. Album poświęcony katowickim Bebokom ukaże się jesienią bieżącego roku.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera