Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno produkuje pellet na potrzeby budynków administracji miejskiej. To projekt unikatowy w skali kraju. Proces służy środowisku

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W Jaworznie z zielonych odpadów wytwarzane jest ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne
W Jaworznie z zielonych odpadów wytwarzane jest ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne UM Jaworzno
Jaworzno uczestniczy w eksperymentalnym wytwarzaniu i wykorzystaniu energetycznego pelletu z biomasy w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Biomasa wytwarzana jest z siana przez miejska spółkę i wykorzystywana do ogrzewania budynku. Jaworznicki pellet, to projekt unikatowy na skalę kraju. Kilka miesięcy wcześniej władze miasta sygnowały porozumienie w sprawie realizacji nowatorskiego przedsięwzięcia z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Wyniki są obiecujące w kwestii ekonomii grzewczej oraz ochrony środowiska.

Władze Jaworzna oraz przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie uczestniczyli w wyjazdowym posiedzeniu komisji środowiska i gospodarki wodnej, komisji ds. klimatu oraz komisji rolnictwa i terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Spotkanie dotyczyło eksperymentalne wytwarzanie i wykorzystanie energetycznego pelletu z biomasy.

Jaworzno produkuje własny pellet. Projekt innowacyjny na skalę kraju

Projekt, innowacyjny na skalę kraju, dotyczy eksperymentalnego wytwarzanie i wykorzystania energetycznego pelletu z biomasy w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

- Ideą projektu jest pozyskanie biomasy, czyli różnego typu odpadów zielonych, pochodzącej z obiektów administrowanych przez MCKiS, a następnie przetworzenie ich na pellet, który później jest spalany w specjalnym piecu CO. Przez ostatnie miesiące naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracowali nie tylko nad opracowaniem optymalnego składu „jaworznickiego” pelletu, ale także badali, jakie gazy przedostają się do środowiska w procesie jego spalania i czy spełniają one normy środowiskowe - informuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy UM w Jaworznie.

Wytwarzanie jaworznickiego pelletu bardzo zainteresowało radnych. Opał z siana przyczynia się do ochrony środowiska i jest tania alternatywa w sposobie ogrzewania budynków

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS kilka miesięcy wcześniej sygnowali porozumienie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, odnośnie realizacji nowatorskiego przedsięwzięcia

- Przedsięwzięcie ma wiele korzyści – akcentuje Paweł Silbert. – Zagospodarowujemy odpady zielone, których w mieście mamy bardzo dużo, tworząc z nich ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne - dodaje.

Projek był zaskoczeniem dla radnych miejskich, którzy są nim bardzo zainteresowani. Zapoznali się już z wynikami badań i mieli okazję obejrzeć jak wygląda proces produkcji jaworznickiego pelletu.

– Produkcja zapobiega szkodliwemu dla środowiska gniciu trawy na składowiskach odpadów. Podczas procesów gnilnych wytwarzają się groźne gazy, jak np. metan. Tymczasem trawa, która zostaje ususzona, nie gnije, a siano może być surowcem energetycznym w obiegu zamkniętym – wyjaśniła radnym prof. Iwona Jelonek.

Naukowcy podkreślają, że wykorzystywanie trawy do produkcji pelletu służy środowisku i moze być tania alternatywa do ogrzewania budynków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera