Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienny spacer w Beskidach. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 propozycji. Wędrówka w te miejsca to wyjątkowe przeżycie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Skrzyczne Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Skrzyczne Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szczyrk Mountain Resort
Wypad w Beskidy to świetny pomysł na wczesną jesień. Beskidzkie szlaki powoli nabierają ciepłych barw, dzień jeszcze jest dość długi, a upały nie przeszkadzają w wędrówce. Warto więc wybrać się m.in. na Babią Górę, Pilsko czy Skrzyczne. Poniżej prezentujemy pięć sprawdzonych propozycji na jesienne spacery w Beskidach.

Wczesna jesień w Beskidach. 5 sprawdzonych propozycji na górski weekend

Weekend to idealna okazja na wypoczynek w górach. Zwłaszcza jesienią warto się o tym przekonać, dlatego poniżej przedstawiamy propozycje szlaków turystycznych w sam raz na jesienny spacer, które prowadzą na szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  • Babia Góra (Beskid Żywiecki). Szlak: Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra

    Babia Góra (1725 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, jest chętnie zdobywana o każdej porze roku. Wczesną jesienią wędrówka na szczyt Królowej Beskidów powinna być bardzo przyjemna. Najłatwiejszy, czyli czerwony szlak, prowadzi wprost z Przełęczy Krowiarek, gdzie znajduje się parking. Trasa rozpoczyna się tzw. schodkami, posiada kilka miejsc widokowych, w górnych partiach przebiega pośród kosodrzewiny. Całość: do przejścia ok. 10 km – czas 4-6 godz.

  • Pilsko (Beskid Żywiecki). Szlak: Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko

    Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wybrać się na ten szczyt żółtym szlakiem z Korbielowa. Samochód zostawić można na parkingu przy ulicy Leśnej. Szlak poprowadzi nas wzdłuż potoku Buczynka, następnie granią Czarny Groń wejdziemy na Halę Miziową, gdzie znajduje się schronisko. Stamtąd spokojnym spacerkiem dojdziemy w ciągu 30 minut do Pilska. Ze szczytu podziwiać można panoramę Tatr, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski. Całość: do przejścia ok. 13 km – czas 4-6 godz.

  • Skrzyczne (Beskid Śląski). Lipowa Ostre – Magurka Radziechowska – Magurka Wiślańska – Malinowska Skała – Skrzyczne

    Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i jeden z najbardziej popularnych wierzchołków w Beskidach. Zdobyć go można wyruszając zielonym szlakiem z Lipowej Ostre. Po drodze przejdziemy przez Magurkę Radziechowską (1091 m n.p.m.), Magurkę Wiślańską (1129 m n.p.m.), a także bardzo popularną Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Stamtąd będzie już widać Skrzyczne. Ta trasa turystyczna nie należy do najłatwiejszych, jednak jest też jedną z najbezpieczniejszych beskidzkich tras – ścieżki są szerokie, dość płaskie, a w razie ewentualnych problemów zawsze można skorzystać z kolejki. Całość: do przejścia ok. 21 km – czas około 7 godz.

  • Czantoria Wielka (Beskid Śląski). Ustroń Polana – Wielka Czantoria

    Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) znajduje się w Beskidzie Śląskim i jest szczytem granicznym między Polską a Czechami (dla Czechów, Czantoria jest najwyższym szczytem należącej do ich części Beskidu Śląskiego). Ten wyjątkowy szczyt można zdobyć z Ustronia Polany szlakiem czerwonym (najkrótsza trasa), startując z parkingu przy dolnej stacji kolejki linowej, do którego dojedziemy drogą krajową 941.

    Podróż na Czantorię Wielką zajmie ok. 1 godz. i 30 minut. Na początku szlak jest bardzo klimatyczny, wokół otaczają nas lasy, z kolei im wyżej, tym widoki stają się bardziej imponujące. Na samym szczycie stoi wieża widokowa o wysokości 29 metrów. Pozostaje już tylko pokonać 118 schodów i można cieszyć się piękną panoramą. Całość: do przejścia ok. 7 km – czas około 4 godz.

  • Klimczok (Beskid Śląski). Szlak: Dębowiec – Szyndzielnia – Klimczok

    Klimczok, wznoszący się na 1117 m n.p.m., to szczyt należący do pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim oraz najwyższy szczyt Bielska-Białej. Przez wierzchołek biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską.

    Najkrótszy szlak na Klimczok prowadzi ze Szczyrku – czas wejścia to 1 godzina i 40 minut. Teoretycznie dłuższy spacer czeka nas przy wyborze trasy turystycznej prowadzącej z parkingu pod Dębowcem. Jednak w tym przypadku można przejść przez inne beskidzkie wierzchołki, takie jak Dębowiec oraz Szyndzielnia. W kierunku Szyndzielni i Klimczoka można także wyruszyć żółtym szlakiem z Doliny Wapienicy. Całość z parkingu pod Dębowcem: do przejścia ok. 13,5 km – czas około 5 godz.

Skrzyczne Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jesienny spacer w Beskidach. Zobaczcie, gdzie warto się wybr...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Warto przeczytać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera