Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie EC Będzin. KNF wraca do „afery” nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
We wtorek 19 września 2023 roku KNF opublikowała przed sesją komunikat w sprawie handlu akcjami EC Będzin. Doszło do nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych, ale nie ma dowodów na ich wykorzystanie. KNF wydała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego obrotu instrumentami finansowymi w związku z akcjami EC Będzin. Będzińska spółka w odpowiedzi na raport KNF, podkreśla, że zawiadomienie KNF do prokuratury dotyczy wyłącznie wątku negocjacji z obligatariuszami z kwietnia 2023 roku i działalności poprzedniego Zarządu, a nie kwestii dynamicznego wzrostu kursu akcji do jakiej doszło w czerwcu 2023 i działalności obecnego Zarządu.

Komisja Nadzoru Finansowego w sprawie handlu akcjami EC Będzin informuje w komunikacie z wtorku 19 września 2023 roku, że doszło do nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych, ale nie ma dowodów na ich wykorzystanie. KNF skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dot. obrotu instrumentami finansowymi. Będzińska spółka podkreśla, że Zawiadomienie KNF do prokuratury dotyczy wyłącznie wątku negocjacji z obligatariuszami z kwietnia 2023 roku i działalności poprzedniego Zarządu, a nie kwestii dynamicznego wzrostu kursu akcji do jakiej doszło w czerwcu 2023 i działalności obecnego Zarządu.

Analiza nie potwierdziła podejrzenia manipulacji kursem EC Będzin

Komisja Nadzoru Finansowego, po analizie zleceń i transakcji zawieranych na akcjach Elektrociepłowni Będzin SA, nie potwierdziła podejrzenia manipulacji w sprawie handlu akcjami spółki na rynku.

- Czynności nadzorcze prowadzone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) nie wykazały nieprawidłowości w obrocie akcjami EC Będzin SA (ECB lub Spółka), notowanymi na GP - czytamy we wtorkowym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

Analizie poddano zlecenia i transakcje zawierane na akcjach spółki od 1 do 22 czerwca 2023 r. Kontrola nie potwierdziła podejrzenia manipulacji na rynku w zakresie potencjalnej manipulacji kursem.

- Wobec braku wystąpienia przesłanek wskazanych w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, KNF zdecydowała o niewystępowaniu do GPW z żądaniem zawieszenia obrotu akcjami Spółki - zaznaczono.

Wcześniej, komunikat w tej sprawie opublikowano 30 czerwca 2023 r. W sprawie handlu akcjami EC Będzin, KNF pierwszy komunikat wydała na początku lipca na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego. Według nadzorcy analizy nie potwierdziły podejrzeń manipulacji na rynku.

Doszło do nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych. Jest zgłoszenie do prokuratury

W ramach postępowania wyjaśniającego, wszczętego 23 czerwca br., UKNF prowadził czynności dotyczące potencjalnego złamania zakazu ujawniania lub wykorzystania informacji poufnej. Z wtorkowego komunikatu KNF dowiadujemy się, że przeprowadzone postępowanie wyjaśniające nie wykazało naruszeń art. 14 lit. A Rozporządzenia MAR, tj. złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych. W postępowaniu stwierdzono natomiast, że mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, w związku z czym KNF skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, że mogło dojść do naruszenia art. 14 lit. c Rozporządzenia MAR, tj. złamania zakazu ujawniania informacji poufnych. KNF skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - czytamy w raporcie KNF-u na temat podejrzeń zakazu ujawnienia informacji poufnych przez EC Będzin.

Sprawa dotyczy dwóch raportów bieżących: nr 40/2023 oraz 46/2023. Pierwszy dotyczył propozycji restrukturyzacji zadłużenia, kolejny informował o aktualizacji tych propozycji. Wówczas akcje EC Będzin nie notowały jeszcze wzrostu kursu.

- W związku z uchybieniami dotyczącymi wykonywania przez Spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie informacji poufnych i sprawozdawczości finansowej skierowano do Spółki zalecenia w trybie art. 68 ust. 5 i 7 ustawy o ofercie publicznej - napisał na Twitterze Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Akcje Będzina wzrosły w czerwcu o ponad 2800 procent

Przypomnijmy, że notowania zadłużonej na kilkaset milionów złotych Elektrociepłowni Będzin, spółki przynoszącej ogromne straty, w ciągu kilku tygodni czerwca i lipca b.r. wzrosły o 2800 proc. Akcje Będzina pod koniec maja br. kosztowały poniżej 7 zł, w ciągu miesiąca szybując o ponad 800 proc. W czerwcu Elektrociepłownia Będzin podała, że zawarła z Orlen Synthos Green Energy umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących możliwej inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach posiadanych przez spółki zależne. Spółka wskazała, że zawarcie umowy stanowi początek rozmów pomiędzy stronami i docelowa struktura współpracy, forma, jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone. Z kolei Orlen Synthos Green Energy podał w oświadczeniu, że nie planuje współpracy z EC Będzin dotyczącej SMR, a umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji.

Z 87 raportów bieżących ECB, powstałych od 28 grudnia 2022 roku do 21 czerwca 2023 roku wywnioskować można, że charakterystyka aktywności zakupowej Grupy Altum, będącej obecnie głównym akcjonariuszem spółki, we wskazanym wyżej okresie nie wykazała wykorzystywania publikowanych informacji poufnych, natomiast dochodziło do stałej akumulacji akcji przez Grupę Altum, która chciała zwiększyć zaangażowanie kapitałowe i operacyjne w Spółce.

- W wyniku działań nadzorczych zidentyfikowano nieprawidłowości polegające m.in. na niewłaściwym ustalaniu momentu powstania informacji poufnych, ich nieterminowym ujawnieniu, braku publikacji informacji poufnej, przekazaniu niekompletnych lub nieprecyzyjnych informacji w raportach, niewłaściwym dokonywaniu oceny zdolności do kontynuacji działalności oraz przekazywaniu informacji niespełniających kryteriów informacji poufnych - wskazuje KNF odnośnie wypełniania obowiązków informacyjnych przez EC Będzin.

Raport KNF wykazał, że spółka słabo wypełniała obowiązki informacyjne

Głównym wątkiem analiz wyjaśniających i najnowszego raportu jest wykorzystanie wiedzy nt. umowy z Orlen Synthos Green Energy o zachowaniu poufności nt. wymiany informacji w sprawie możliwej instalacji małego reaktora jądrowego (SMR) na terenach należących do spółek zależnych EC Będzin. Do tego dochodziły wpływające na cenę informacje o uregulowaniu zobowiązań wobec obligatariuszy, a także wiedza nt. kolejnych zakupów akcji przez Grupę Altum. Gigantyczny wzrost kursu i handel na sesji po ogłoszeniu umowy z Orlen Sytnthos Green Energy według obserwatorów nosił znamiona tzw. insider tradingu, bazującego na wykorzystaniu wiedzy dostępnej przeważnie wysokiemu kierownictwu spółki. To się jednak nie potwierdziło. Doszło do ujawnienia informacji poufnej, jednak, co we wtorek obwieściła KNF, nie doszło do ich wykorzystania. Raport wykazał, że spółka słabo wypełniała obowiązki informacyjne. Dlatego skierowano do spółki zalecenia, a dwa przypadki ujawnienia informacji poufnej osobom niesprawującym żadnych funkcji w organach zarządczych i nadzorczych spółki i niebędącymi na liście osób mających w tym czasie dostęp do informacji poufnych, zakończono skierowaniem zawiadomienia do prokuratury.

EC Będzin: Zawiadomienie KNF do prokuratury dotyczy wyłącznie wątku negocjacji z obligatariuszami z kwietnia 2023 roku i działalności poprzedniego Zarządu

W odpowiedzi na raport KNF, Elektrociepłownia Będzin S.A. przekazała wieczorem, 19 września notkę prasową, w której odnosi się do aktualnych wydarzeń związanych z dynamicznymi zmianami cen akcji oraz potencjalnego ujawnienia informacji poufnych, których dotyczył wtorkowy komunikat Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka podsumowała ustalenia KNF w odniesieniu do zawarcia przez Spółkę Umowy o Zachowaniu Poufności (NDA) z firmą ORLEN Synthos Green Energy oraz do nowego wątku,
jakim jest proces negocjacji z Obligatariuszami dotyczącymi restrukturyzacji (zmiany warunków) zadłużenia z tytułu obligacji.

- Ważne punkty wynikające z komunikatu to po pierwsze jednoznaczne stwierdzenie o braku manipulacji kursem akcji Spółki - przekazał Sławomir Kucharski, Dyrektor ds. komunikacji i PR EC Będzin. - KNF nie stwierdziło ujawnienia ani wykorzystania jakiejkolwiek informacji poufnej w kontekście zawarcia przez Spółkę NDA z ORLEN Synthos Green Energy - podkreśla Kucharski.

W dalszej części noty prasowej czytamy, że w pisemnych zaleceniach skierowanych przez KNF do Spółki, o których mowa w treści
Komunikatu KNF, Komisja poinformowała Spółkę, że w ocenie KNF informacja przekazana w raporcie nr 86/2023 z dnia 21 czerwca 2023 r. dot. zawarcia z ORLEN Synthos Green Energy ( OSGE) umowy o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX – 300, nie jest informacją poufną w rozumieniu Rozporządzenia MAR i jako taka winna zostać opublikowana bądź w raporcie okresowym, bądź na stronie internetowej Spółki.

- Nie było zatem możliwości bezprawnego jej ujawnienia bądź wykorzystania - zauważa Kucharski.

Z kolei w sprawie negocjacji z obligatariuszami, jak wskazuje EC Będzin, KNF nie stwierdził manipulacji kursem akcji, nie stwierdził wykorzystania informacji poufnej, natomiast zdaniem KNF mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, co skłoniło KNF do skierowania zawiadomienia do prokuratury.

- Zawiadomienie KNF do prokuratury dotyczy wyłącznie wątku negocjacji z obligatariuszami z kwietnia 2023roku i działalności poprzedniego Zarządu, a nie kwestii dynamicznego wzrostu kursu akcji do jakiej doszło w czerwcu 2023 i działalności obecnego
Zarządu -wyraźnie podkreśla EC Będzin S.A.

W podsumowaniu swojego oświadczenia Spółka podkreśla swoją gotowość do współpracy z organami ścigania oraz apeluje
o rzetelne i precyzyjne przedstawianie faktów.

Po poniedziałkowej sesji kurs EC Będzin spadł od szczytu o 73 proc., do 53,50 zł. Na 29 września 2023 r. przewidziano termin publikacji raportu półrocznego EC Będzin.

SPROSTOWANIE

W materiale prasowym pt. „Zawiadomienie do prokuratury w sprawie EC Będzin, KNF wraca do „afery” nieuprawnionego ujawnienia poufnych danych”, opublikowanym w dniu 19 września 2023 r. na stronie www.naszemiasto.pl; www.bedzinnaszemiasto.pl; www.dziennikzachodni.pl; podano:
1. Nieprawdę, że KNF opublikowała raport, w którym twierdzi, że w sprawie handlu akcjami EC Będzin doszło do nieuprawnionego ujawnienia informacji poufnych – w raporcie KNF stwierdziła, że taka sytuacja nie miała miejsca;
2. Nieprawdę, że KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z akcjami EC Będzin – KNF nie złożyła zawiadomienia w tej sprawie;
3. Nieprawdę, że EC Będzin jest zadłużona na kilkaset milionów złotych – zadłużenie spółki wynosi ok. 17 milionów złotych.
EC Będzin S.A. reprezentowana przez pełnomocnika: Adwokata Huberta Kubika

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera