Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanał Gliwicki. Od dziś, 20 września, znów można korzystać z wód kanału na odcinku do śluzy Rudziniec

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
Wody Kanału Gliwickiego ponownie otwarte od 20 września
Wody Kanału Gliwickiego ponownie otwarte od 20 września Andrzej Szkocki / Polska Press
Od wtorku znów będzie można korzystać z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy woj. śląskiego do śluzy Rudziniec - zdecydował wojewoda śląski, który nie przedłużył obowiązującego od dwóch tygodni zakazu w tym zakresie. Powodem zakazu był obserwowany na tym odcinku kanału pomór ryb.

Kanał Gliwicki – wody do śluzy Rudziniec ponownie dostępne

W poniedziałek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone sytuacji na Kanale Gliwickim.

- W związku ze stabilizacją sytuacji, nie przedłużyłem okresu obowiązywania rozporządzenia porządkowego dotyczącego zakazu korzystania z wód III sekcji Kanału Gliwickiego – poinformował wojewoda Jarosław Wieczorek.

Zapewnił, że wszystkie służby wojewody, zwłaszcza Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektor Weterynarii, Wody Polskie i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, stale monitorują sytuację na Kanale Gliwickim, Odrze oraz innych zbiornikach.

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy woj. śląskiego do śluzy Rudziniec został wprowadzony 6 września, początkowo na tydzień. 12 września został przedłużony o kolejny tydzień - do 19 września.

Obowiązujący przez minione dwa tygodnie zakaz dotyczył w szczególności spożywania wody, kąpieli i wchodzenia do niej, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.

Zakaz nie dotyczył natomiast działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Na początku września z wód na tym odcinku Kanału wyciągnięto blisko 6 ton śniętych ryb. Ponad tydzień później Wody Polskie poinformowały, że sytuacja w tym rejonie „stabilizuje się”, a pomór ryb ustępuje. Tego samego dnia podano, że badania wody potwierdziły wystąpienie ichtiotoksyn wytwarzanych przez Prymnesium parvum. "Intensywny zakwit +złotych alg+ oznacza, że na przedmiotowym odcinku drogi wodnej znalazło się do 170 mln tych mikroorganizmów na litr wody" - informowały Wody Polskie.

Jak już wcześniej podawały służby, według dotychczasowych ustaleń Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, wyniki prób pobranych 4 i 5 września przy śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim nie wskazują, aby przyczyną śnięcia ryb były zanieczyszczenia przemysłowe. Oględziny Kanału Gliwickiego prowadzą pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, którzy współpracują także z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach.(PAP)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera