Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: budowa nowego kościoła parafii św. Antoniego z Padwy w Panewnikach. Uroczystość wmurowania trzech niezwykłych kamieni

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wmurowanie kamieni w parafii w Panewnikach Starych. Październik 2020
Wmurowanie kamieni w parafii w Panewnikach Starych. Październik 2020 Mat. FB Marcin Krupa
W budowanej parafii św. Antoniego z Padwy w katowickich Panewnikach umieszczono trzy kamienie: z grobu Pana Jezusa (przywieziony z pielgrzymki do Ziemi Świętej), z grobu św. Antoniego z Padwy (patrona parafii) oraz kamień z klasztoru w Łąkach Bratiańskich, uznawanego za pierwszą polską prowincję franciszkanów.

Wmurowanie kamieni w murach powstającego kościoła i klasztoru w Panewnikach

Trwa budowa nowego kościoła parafii św. Antoniego z Padwy w katowickich Panewnikach. W sobotę, 3 października, odbyło się wmurowanie kamieni w parafii w Panewnikach Starych. W powstającej świątyni umieszczono trzy kamienie: z grobu Pana Jezusa (przywieziony z pielgrzymki do Ziemi Świętej), z grobu św. Antoniego z Padwy (patrona parafii) oraz kamień z klasztoru w Łąkach Bratiańskich, uznawanego za pierwszą polską prowincję franciszkanów.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Nie przeocz

Przypomnijmy, że 31 stycznia 2020r. podczas parafialnej pielgrzymki po Ziemi Świętej i Jordanii Proboszcz o. Serafin Sputek wraz z delegacją parafian w siedzibie Kurii Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie z rąk O. Dobromira Jasztala zastępcy kustosza Ziemi Świętej odebrał opieczętowany kamień z Grobu Pana Jezusa wraz z certyfikatem. Kamień ten wraz z kamieniem z grobu św. Antoniego z Padwy oraz z kamieniem z ruin byłego sanktuarium maryjnego i klasztoru z Łąk Bratiańskich został włożony w mury nowej świątyni.

Uroczystość poprzedziła Msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc. Następnie można było wejść do nowopowstającej świątyni. Tam odprawione zostało nabożeństwo Transitus, czyli pamiątka śmierci św. Franciszka. Po nim abp Wiktor Skworc, o. Serafin - proboszcz i o. Antonin - prowincjał, wspólnie umieścili kamienie w murze, przy wejściu do świątyni.

- "Jesteśmy żywymi kamieniami w wielkiej budowli Kościoła. Święty Augustyn uczył, że to, co dzieje się przy wznoszeniu materialnej świątyni, powtarza się, kiedy gromadzą się wierzący w Chrystusa. „Gdy bowiem przyjmują wiarę, to tak, jak gdyby z lasów drzewa, a z gór kamienie ściągano; a kiedy są katechizowani, chrzczeni, wychowywani, to jakby w rękach robotników i rzemieślników byli obciosywani, układani i wyrównywani. Nie staną się jednak domem Boga, dopóki nie połączy ich miłość” – zacytował abp Wiktor Skworc.

Stary kościół w Panewnikach

Parafia św. Antoniego Padewskiego obejmuje część Panewnik tuż przy granicy z Rudą Śląską. Stoi tam już niewielki kościół, ale mieści się w budynku dawnej restauracji, którą w 1958 r. zaadaptowano na cele religijne. Gdyby nie dzwonnica z krzyżem i sakralne symbole w otoczeniu, kościół w Starych Panewnikach można by przeoczyć.

Niezbyt wysoki, po kolejnych remontach upodobniony do sąsiedniej zabudowy, kościół wtapia się w otoczenie. W następnych latach obiekt przebudowano, tworząc kościół i klasztor. Parafię utworzono w 1981 roku. W drugiej połowie lat 80. obok kościoła wybudowano dom katechetyczny.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera