Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice chcą wieży. Studenci już projektują katowicki drapacz chmur

Monika Chruścińska-Dragan
Projekty wieży dla Katowic Katarzyny Zielińskiej i Anny Jasionowicz-Zgody oraz Joanny Chrapońskiej i Kamila Szylera
Projekty wieży dla Katowic Katarzyny Zielińskiej i Anny Jasionowicz-Zgody oraz Joanny Chrapońskiej i Kamila Szylera reprodukcje Arkadiusz Ławrywianiec
Studenci WST pokazali swoje pomysły na Silesia Towers. Ma mieć 300 m i być wizytówką regionu. Najlepsze projekty miasto pokaże inwestorom.

Skręcona niczym górnicze wiertło wieża przed Superjednostką, wysokościowiec w kształcie szybu, a może trójkątny z bliźniaczym wieżowcem w miejscu starego DOKP? Studenci architektury Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach pokazali wczoraj swoje pomysły na katowicki drapacz chmur. Ma mieć 300 metrów wysokości i zostać wizytówką stolicy województwa.

Pięć najlepszych prac otrzyma nagrodę prezydenta Piotra Uszoka i będzie prezentowanych mieszkańcom śródmieścia i potencjalnym inwestorom.

Pomysł zorganizowania wśród studentów uczelni konkursu na projekt wieży dla Katowic wyszedł od urzędników magistratu. O budowie wysokościowca w centrum mówi się już zresztą od dawna. Olbrzymi wieżowiec pojawił się przy okazji konkursu na przebudowę śródmieścia Katowic w 2006 roku. Miał stanąć przy rondzie gen. Ziętka, w miejscu wyburzonego Pałacu Ślubów.

Drapacz na miarę wrocławskiego Sky Tower chciała też postawić przy al. Roździeńskiego spółka LC Corp, ale ostatecznie buduje tu kompleks dwóch jedynie 8-kondygnacyjnych budynków. Teraz, kiedy nowy właściciel zapowiedział rozbiórkę DOKP przy rondzie, pojawiła się nowa koncepcja. - Wieżowiec został sprzedany i teoretycznie jest możliwość działania po obu stronach ronda. Ale co się tam stanie, kto i co tam zbuduje, tego jeszcze nikt nie wie - zwraca uwagę Stanisław Podkański, architekt miasta.

Studentom też nie brakuje pomysłów na zagospodarowanie działki po starym biurowcu. Jedna z konkursowych prac przewiduje tu trójkątny budynek z bliźniaczą wieżą. Krzysztof Borek w swojej koncepcji zaproponował jeszcze, aby otoczyć biurowiec parkiem, al. Korfantego zamienić w deptak, a ruch uliczny i tramwaje poprowadzić podziemnym tunelem. Witold Osmenda postawił na działkę przed Superjed-nostką. Jego skręcona wieża przypomina kształtem wiertło górnicze. - Nie inspirowałem się górnictwem projektując budynek. To była raczej improwizacja. Dopiero internauci oglądając wizualizację wieży zwrócili uwagę, że przypomina wiertło - śmieje się student czwartego roku architektury i urbanistyki WST.

- Prezentowane w konkursie prace mają charakter wizji - zaznacza prof. Andrzej Grzybowski, rektor WST i architekt. - To początek dyskusji, temat do dalszych opracowań i znalezienia inwestora, który zechciałby zainwestować w centrum Katowic w taki budynek. Uznaliśmy, że powinien mieć 300 metrów, bo tylko takie wysokościowce mają dziś szansę zostać zauważone na świecie - zaznacza.

Studenci swoje projekty tworzyli pod opieką architektów i wykładowców uczelni, Andrzeja Gałkowskiego, Piotra Hercka i Cezarego Wawrzyniaka. W połowie czerwca ocenią je urzędnicy i architekci m.in. SARP. Pięć najlepszych zostanie wystawionych w centrum miasta.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty