Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi jest plan na budowę kolejnych mieszkań. Powstaje ich już teraz rekordowo dużo, bo ponad 350

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowe mieszkania w Czeladzi mogą powstać w byłym Domu LudowymZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe mieszkania w Czeladzi mogą powstać w byłym Domu LudowymZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi powstaje ponad 280 nowych mieszkań komunalnych. Trwa duża inwestycja przy ul. Hallera, a kolejne lokale, tym razem społeczne, pojawią się w budynku byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada. Właśnie okazało się, że w sąsiedztwie mogą powstać kolejne mieszkania, bo miasto rozważa adaptację na ten cel niszczejącego od lat Domu Ludowego. Ten również mieści się przy ulicy 21 Listopada.

Co zrobić z Domem Ludowym? Mogą powstać tu mieszkania

Władze miejskie od lat poszukują pomysłu na tchnięcie drugiego życia w mury Domu Ludowego przy ul. 21 Listopada. Pojawiły się nawet wizualizacje, jak mógłby wyglądać po modernizacji. Rozpoczęcie jakichkolwiek prac uzależnione jest jednak od pozyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Obiekt miał po remoncie służyć znów mieszkańcom, np. jako inkubator przedsiębiorczości,
czy miejsce dla lokalnych stowarzyszeń oraz organizacji. Ostatnio pojawiła się jednak jeszcze inna koncepcja.

- Wszystko wskazuje na to, że przeznaczymy ten budynek na mieszkania. Rozmowy w tym temacie są już daleko posunięte ze spółką SIM Zagłębie – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dodał, obiekty kulturalne kilka razy większe niż były dom kultury funkcjonują w tym rejonie miasta od lat. To Muzeum Saturn i Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia’

- Do tego dojdzie teraz cechownia i Zagłębiowskie Muzeum Górnictwa Węglowego. Naszego miasta nie byłoby stać na utrzymanie kolejnego obiektu kultury w tej części miasta – dodaje Zbigniew Szaleniec.

Tak więc wszystko wskazuje na to, że w Domu Ludowym po remoncie pojawią się kolejne mieszkania, na które chętnych z pewnością nie zabraknie.

Dom Ludowy wpisał się w historię miasta

Budynek powstał na początku XX wieku na osiedlu patronackim kopalni Saturn, według projektu wybitnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, który był także projektantem zabudowań kopalni Saturn w Czeladzi. Był on przedstawicielem historyzmu w architekturze. Jest m.in. autorem projektu kościoła św. Floriana w Warszawie, który stał się wzorcowym przykładem neogotyku nadwiślańsko-bałtyckiego. Według jego projektów powstały też m.in. kościół pw. św. Rodziny w Zakopanem, Katedra Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, bazylika katedralna Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu oraz dom banku H. Wawelberga przy ulicy Fredry 6 w Warszawie.

W opisie filmu o Domie Ludowym na kanale: Skarby_pl na youtube.pl czytamy, że budynek ten zwał się w swych początkach "Gospodą Saturnowską", później Domem Ludowym. W 1910 roku ze sprawozdania dyrekcji kopalni dowiadujemy się, że "Gmach gospody zbudowany w 1908 roku został oddany na Dom Ludowy. Znalazły w nim miejsce resursa dla urzędników, a członkami domu są wszyscy urzędnicy Towarzystwa", oraz że jest w nim biblioteka, czytelnia, bilard, sala jadalna i wielka sala ze sceną.

W czasie okupacji, w latach 1939 – 1945, Dom Ludowy przemianowany został na "Deutsches Haus". Po wojnie do 1976 roku obiekt ten pełnił rolę Domu Kultury kopalni Saturn. Potocznie zwany był osiedlowym domem kultury Kolonii Saturn. Potem, od 1977 roku był "Miejską salą tradycji", która została zlikwidowana w 1981 roku. W 1983 roku budynek przekazany został przez dyrekcję kopalni na salę gimnastyczną Zasadniczej Szkole Górniczej. W ostatnich latach budynek coraz bardziej niszczał. I choć nadzór budowlany wydał decyzję o jego wyburzeniu, to jednak władze lokalne chcą go uratować. Ostatni plan, to wspomniana przebudowa na mieszkania.

Nowe mieszkania powstają już przy ul. 21 Listopada

W Czeladzi w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Zagłębie powstają już 74 nowe mieszkania. W grudniu ubiegłego roku zakończył się nabór chętnych do zamieszkania po przebudowie w budynku byłej szkoły i internatu przy ul. 21 Listopada. Wybrani zostali wszyscy najemcy przyszłych mieszkań. Na liście rezerwowej znalazło się 26 osób, a odrzucono 14 wniosków, które nie spełniły warunków regulaminowych.

Pierwsze prace budowlane w budynku byłej szkoły górniczej rozpoczęły się 16 października. Powstaną tutaj 74 mieszkania. Spółka SIM Zagłębie, która jest odpowiedzialna za tę inwestycję zapowiedziała, że koniec tego przedsięwzięcia planowany jest na sierpień 2024 roku. 11 października spółka podpisała natomiast umowę z wykonawcą prac, spółką Milimex z Siemianowic Śląskich.
Lokalne władze samorządowe Czeladzi pokazały ostatnio, jak wyglądają remontowane wnętrza. Widać, że inwestycja przebiega szybko i sprawnie, a szkolne sale i korytarze przygotowywane są do gruntownej przebudowy. Na początek trzeba było ze ścian usunąć stary tynk. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 18 mln złotych.

Powstaną tu mieszkania o powierzchni od 26 do 79 m kw. Każde z mieszkań będzie gotowe do zamieszkania. Zostaną wykonane podłogi (w kuchni, łazience, korytarzu i pokojach), stolarka drzwiowa, okładziny ścian w łazience oraz roboty malarskie. W łazience planuje się zainstalowanie tzw. białego montażu, m.in. wanny lub brodzika albo kabiny natryskowej, umywalki. W kuchni z kolei umieszczona będzie: kuchenka i piekarnik gazowy lub elektryczny albo kuchenka z piekarnikiem łącznie. SIM Zagłębie przewiduje rozmieszczenie na terenie obiektu komórek lokatorskich, wózkowni/rowerowni, dwóch dźwigów osobowo-towarowych oraz zewnętrznej wiaty śmietnikowej.

Inwestycja zakłada przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji obiektu, w tym zainstalowanie odnawialnych źródeł energii (paneli fotowoltaicznych). W sumie przewiduje się wydzielenie 138 miejsc postojowych (chodzi zarówno miejsca parkingowe zewnętrzne, jak i garaże indywidualne).

W przypadku mieszkań w budynku byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada w Czeladzi wsparcie z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa wyniosło ponad 2,6 mln zł, 7,4 mln zł miasto otrzymało z BGK, a pozostałą kwotę kredytować będzie SIM Zagłębie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera