Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Międzynarodowa grupa przestępcza prowadząca nielegalną produkcję sterydów rozbita przez CBŚP. Zatrzymano 19 osób w trzech krajach

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
19 osób w trzech krajach zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w związku z nielegalną produkcją sterydów
19 osób w trzech krajach zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w związku z nielegalną produkcją sterydów Prokuratura Krajowa / Centralne Biuro Śledcze Policji
19 osób w trzech krajach zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w związku z nielegalną produkcją sterydów. W trakcie akcji zlikwidowano 5 linii produkcyjnych i aż 10 magazynów. - Czynności były przeprowadzone przy współpracy polskich, czeskich i słowackich organów ścigania, wspartych przez pracowników Eurojustu, Europolu, Polada oraz Wada – informuje Prokuratura Krajowa.

Międzynarodowa grupa przestępcza rozbita przez CBŚP – produkowała nielegalne sterydy

Akcja CBŚP została przeprowadzona na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Funkcjonariusze biura śledczego zatrzymali w Polsce 5 osób w związku ze śledztwem dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa zajmowała się nielegalną produkcją sterydów. Jak informuje Prokuratura Krajowa, działania przeprowadzono także na terenie Czech i Słowacji i zatrzymano łącznie 19 osób.

- W trakcie czynności zlikwidowano 5 profesjonalnych linii produkujących steroidy anabolicznie androgenne oraz 10 magazynów, w których znajdowało się około 550 tysięcy opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi, w tym kilkaset opakowań z nowymi substancjami psychoaktywnymi, około tony różnego rodzaju surowców i komponentów do nielegalnej produkcji – informuje prokuratura.

Osoby zatrzymane w Polsce usłyszały zarzuty z art. 258 § 1 kodeksu karnego dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków – zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także sprzedaży i wytwarzania substancji zabronionych w sporcie w oparciu o Międzynarodową Konwencję o zwalczaniu dopingu w sporcie.

- Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Sąd przychylił się do wniosku i nakazał tymczasowo aresztować trzech podejrzanych.

Nielegalna produkcja sterydów – grupa działała na terenie kilku krajów

Przeprowadzone śledztwo pozwoliło ustalić, że międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała od 3 lat na terenie kilku krajów, w tym Polski, Czech, Słowacji oraz Bułgarii.

- Grupa, którą kierowali Polak i Czech, przemycała z krajów azjatyckich duże ilości prekursorów i innych komponentów, które następnie wykorzystywała do nielegalnej produkcji w Polsce, Czechach i na Słowacji środków na potencję oraz steroidów - sterydów anabolicznie-androgennych – opisuje proceder prokuratura.

Następnym krokiem w „pracy” organizacji przestępczej była produkcja opakowań i wymyślenie nazw „firm” sugerujących, że nabywca ma do czynienia z towarem pochodzącym z Azji. Gotowe, nielegalne produkty sprzedawane były za pośrednictwem portali internetowych, a rozliczenia prowadzono na kontach założonych na tzw. „słupy”, czyli podstawione osoby. Pieniądze ukrywano również w przesyłkach pocztowych.

- Zatrzymanie członków międzynarodowej grupy przestępczej było możliwe dzięki doskonałej współpracy prokuratorów ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, Prokuratury Okręgowej w Koszycach oraz Prokuratury Okręgowej w Brnie, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, NAKA Koszyce i Bratysława, NPC Brno, Służby Celnej Brno, przy wsparciu pracowników Europolu, Eurojustu, Polskiej Agencji Antydopingowej (Polada), Światowej Agencji Antydopingowej (Wada) oraz funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowej w Białej Podlaskiej – podkreśla Prokuratura Krajowa.

Sprawa jest rozwojowa, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i kolejnych zarzutów w tej sprawie.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera