Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszenie trawników w miastach – należy to robić? Sprawdzamy, jakie są „za i przeciw” regularnemu przycinaniu zieleni miejskiej

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Tereny zielone w miastach są elementem tzw. małej retencji. Pozwalają na spowolnienie odpływu wód opadowych, przez co odciążają miejski system kanalizacyjny
Tereny zielone w miastach są elementem tzw. małej retencji. Pozwalają na spowolnienie odpływu wód opadowych, przez co odciążają miejski system kanalizacyjny Łukasz Zalega / Polska Press
Dyskusja „kosić czy nie kosić trawników w miastach” toczy się od dawna i zawsze wywołuje sporo emocji. Władze Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej ograniczają koszenia zieleni miejskiej, tłumaczą to koniecznością przystosowania się do zachodzących zmian klimatycznych oraz ochroną zasobów wodnych. Powodów, by nie przycinać trawników zbyt mocno jest więcej, są również argumenty, by jednak to robić. Przybliżamy wszystkie „za i przeciw” koszeniu traw w miastach.

Spis treści

Koszenie trawników w miastach to obowiązek ustawowy

Dyskusja „kosić czy nie kosić trawników w miastach” toczy się od dawna i zawsze wywołuje sporo emocji. Zwolennicy regularnego koszenia argumentują to estetyką i poprawą widoczności, czyli zwiększeniem bezpieczeństwa. Przeciwnicy – mówią o zdrowiu i obniżeniu temperatury w miastach. Obowiązek koszenia trawników w miastach nakłada na jednostki samorządu terytorialnego Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W myśl przepisów, gminy mają między innymi obowiązek zbierania odpadów, utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych oraz koszenia terenów miejskich.

Jak się okazuje, w praktyce coraz więcej miast zmniejsza częstotliwość koszenia traw lub ogranicza się do przycinania ich jedynie w niektórych miejscach. Coraz częściej w miastach możemy zauważyć gąszcz roślinności zamiast ładnie przystrzyżonego trawnika. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są zalety, a jakie wady częstego koszenia trawników?

Koszenie traw – jakie zalety

Argumentem przemawiającym za koszeniem zieleni przyulicznej jest bezdyskusyjnie bezpieczeństwo. Wysoka trawa na poboczach lub na wyspach oddzielających pasy ruchu ogranicza widoczność i utrudnia kierowcom poruszanie się po drogach.

Kolejnym powodem, by kosić trawniki są względy estetyczne. Wysokie chaszcze zamiast ładnie przyciętej zieleni sprawiają wrażenie, jakby władze miasta zapomniały o swoim obowiązku. Mieszkańcy, przyzwyczajeni do regularnego koszenia, mówią nawet, że zarośnięte skwery wyglądają, jak w jakimś opuszczonym mieście. Powodem jest często znaczny rozrost ekspansywnych chwastów, które zaczynają dominować w krajobrazie.

Za regularnym koszeniem opowiedzą się również alergicy. Trawniki w okresie kwitnienia są silnie alergogenne, a osób uczulonych przybywa bardzo szybko w ostatnich latach.

Na tym jednak korzyści zdają się kończyć. Wad koszenia trawników do gołej ziemi jest dużo więcej.

Dlaczego nie należy kosić trawników w miastach?

Choć obowiązek koszenia traw reguluje ustawa, nawet w internetowym Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej można znaleźć artykuł, który mówi, by ograniczyć przycinanie zieleni miejskiej.

- Tereny zielone w miastach, w tym trawniki, są elementem tzw. małej retencji. Pozwalają na spowolnienie odpływu wód opadowych, przez co odciążają miejski system kanalizacyjny – przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zwiększenie wilgotności ma bezpośredni wpływ na regulację klimatu miejskiego, pozwala na obniżenie temperatur panujących latem w miastach. Roślinność w miastach pełni również ważną rolę naturalnego filtra zatrzymującego kurz i spaliny oraz pochłaniającego dwutlenek węgla i wydzielającego tlen.

Zbyt nisko przycięta trawa nie będzie się rozkrzewiać, lecz zacznie wysychać – wraz z nią zacznie wysychać ziemia, co doprowadzi do silnego pylenia z odsłoniętej powierzchni. Poza tym, ograniczenie koszenia zwiększa różnorodność biologiczną, niezwykle potrzebną do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.

Koszenie trawników jest szkodliwe samo w sobie

Należy pamiętać, że sama czynność koszenia traw jest również szkodliwa – zwiększa poziom zanieczyszczeń w powietrzu. W miastach wykorzystywane są urządzenia spalinowe emitujące do atmosfery szkodliwe produkty spalania paliwa.

Dużym problemem, szczególnie w dużych miastach, jest również hałas generowany przez kosiarki.

- To znacznie większy problem, niż mogłoby się wydawać – według danych WHO po zanieczyszczeniu powietrza nadmierny hałas jest największym środowiskowym zagrożeniem dla społeczeństwa – ostrzegają specjaliści z serwisu ekotablica.pl.

Jak dodają, hałas przekraczający poziom 55 decybeli jest uznawany za szkodliwy, tymczasem miejskie kosiarki spalinowe emitują dźwięki o głośności przekraczającej często 100 dB.

Koszenie traw – co na to władze Katowic

Ministerstwo Klimatu i Środowiska apeluje, by koszenie trawników w miastach ograniczyć wyłącznie do miejsc, w których jest to konieczne. Ta zasada stosowana jest między innymi w Katowicach. W ubiegłych latach trawniki były przycinane pięciokrotnie, jednak Zarząd Zieleni Miejskiej zmniejszył tę liczbę do trzech koszeń w roku.

- Wiąże się to z kwestią suszy, gdy trawa jest wyższa, woda dłużej się w ziemi utrzymuje – wyjaśnia ZZM w Katowicach.

Regularnie koszone są pasy drogowe w mieście – pierwszy raz w maju, później w lipcu i wrześniu. Tym zajmuje się Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Zarząd Zieleni Miejskiej podejmuje również działania interwencyjne. Mieszkańcy mogą skontaktować się z ZZM i poinformować, że w danym miejscu trawa wymaga przycięcia.

Ruda Śląska i Zabrze - kosimy wybrane miejsca

Władze Rudzie Śląskiej również podjęły decyzję, by trawniki przycinać tam, gdzie jest to niezbędne. Przykładowo wzdłuż ul. Norwida trawa została skoszona w bezpośrednim sąsiedztwie bloków mieszkalnych, ale zostawiono roślinność na pasie zieleni oddzielającym chodnik od jezdni.

- W przypadku parków czy skwerów koszenie obejmuje najbliższe otoczenie alejek i ścieżek. Koszony jest pas o szerokości ok. 1,5-2 m, a także otoczenie małej architektury – wyjaśnia Krzysztof Piecha z Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Dodaje, że w przypadku terenów zielonych sąsiadujących z drogami przycinana jest trawa w rejonie skrzyżowań, by zapewnić kierowcom dobrą widoczność i bezpieczeństwo na drogach. Miasto zrezygnowano jednak z koszenia skarp znajdujących się wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej oraz trasy N-S.

W ciągu roku w Rudzie Śląskiej przeprowadzane są 2-3 koszenia traw w zależności od charakterystyki danego miejsca – czy teren jest zacieniony lub wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych. Pod uwagę brane są również warunki atmosferyczne – dużo wilgoci i ciepła sprzyja wzrostowi trawy.

- W Rudzie Śląskiej ograniczone zostało koszenie miejskich terenów zielonych, co jest spowodowane koniecznością przystosowania się do zachodzących zmian klimatycznych oraz ochroną zasobów wodnych – tłumaczy Krzysztof Piecha.

Jednocześnie zaznacza, że pozostałe koszenia terenów zielonych w Rudzie Śląskiej są realizowane interwencyjnie w razie potrzeby.

Takimi samymi pobudkami kierują się władze Zabrza ograniczając przycinkę traw. Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, wyjaśnia, że miasto stara się pogodzić interesy różnych grup społecznych, ale w miarę możliwości wprowadzane są ograniczenia.

- W związku z przyjętą przez Radę Miasta uchwałą dotyczącą zmian klimatycznych, staramy się ograniczać koszenie traw. Ma to na celu utrzymanie retencji wody – wyjaśnia rzecznik.

Z kolei jedno z osiedli w Dąbrowie Górniczej wygląda, jak zupełnie zapomniane przez władze. Skwery w bezpośrednim sąsiedztwie bloków są zarośnięte wysokim gąszczem traw i chwastów. Czytelnik z Częstochowy również informuje o zbyt wysokich trawnikach ograniczających widoczność zza kierownicy.

Jak sytuacja przedstawia się w innych miastach aglomeracji? Czekamy na Wasze zdjęcia i komentarze.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera