Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”: Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w środę 1 marca 2023 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Odbył się m.in. koncert Orkiestry KWK „Wujek” Polskiej Grupy Górniczej, msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, wojskowy apel pamięci z udziałem żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, po którym uczestnicy i delegacje różnych środowisk złożyli symboliczne kwiaty w kaplicy „Golgota Ojczyzny” w intencji pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w środę 1 marca 2023 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Odbył się m.in. koncert Orkiestry KWK „Wujek” Polskiej Grupy Górniczej, msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, wojskowy apel pamięci z udziałem żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, po którym uczestnicy i delegacje różnych środowisk złożyli symboliczne kwiaty w kaplicy „Golgota Ojczyzny” w intencji pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Arkadiusz Gola/Magdalena Grabowska
Pamięć o nich nadal jest żywa. Historie Żołnierzy Niezłomnych są przypominane co roku 1 marca, dzięki ustanowieniu tego dnia Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nigdy nie zapomnimy o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w 1951 roku. - Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży - pisał ppłk. Łukaszu Ciepliński, jeden z Żołnierzy Wyklętych, z mokotowskiego więzienia do "Braci" .

W 1944 roku Sowieci wywieźli na Sybir ok. 10 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Co istotne, kilka dni wcześniej wspólnymi siłami wyzwolili z wojsk niemieckich Wilno. Jedynie żołnierzom 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem majora Zygmunta Szendzielarza udało się uniknąć aresztowania przez NKWD i pomaszerowali na zachód...

- To rok 1944, a ostatni zabity przez komunistów Żołnierz Wyklęty to Józef Franczak ps. "Lalek". Został zastrzelony przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki podczas obławy w 1963 roku - opowiada dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. - Ostatnim aktem zemsty komunistów na zabitym partyzancie było odcięcie mu głowy i przekazanie jej do Zakładu Medycyny Sądowej i Medycznej w Lublinie - dodaje.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To, niestety, jeszcze inna tragiczna data w historii tego niezwykłego pokolenia.

- Jest to bowiem rocznica zamordowania przez komunistów w mokotowskim więzieniu członków ostatniej Czwartej Komendy Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powojennego głównego spadkobiercy Armii Krajowej - wyjaśnia dr Sznajder.

Wciąż ich szukamy...

Właśnie tego dnia 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie metodą bolszewicką, czyli strzałem w tył głowy, zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

- Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym dotąd miejscu. Wciąż ich szukamy... - przyznaje dr Andrzej Sznajder.

Grypsy ppłk. Łukasza Cieplińskiego to dramatyczne pragnienie wolności dla Polski

Po ppłk. Łukaszu Cieplińskim zachowało się wiele grypsów, które pisał, będąc w więzieniu do swojej rodziny i towarzyszy:

- Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość odzyska – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska. Żegnam Was i przez Was Wasze Żony - pisał Ciepliński z więzienia do "Braci" w grudniu 1950 roku.

Komunistyczna propaganda nazywała ich "bandytami" i "zaplutymi karłami"

Jak wyjaśnia dr. Andrzej Sznajder, komunistyczna propaganda nazywała Żołnierzy Niezłomnych bandytami i zaplutymi karłami.

- Kim byli naprawdę? To tysiące indywidualnych losów i tragedii. Niech zatem zaświadczy o tym jeden tylko dokument - list pożegnalny ppłk. Łukasza Cieplińskiego, który napisał do swojego syna na dwa miesiące przed śmiercią w styczniu 1951 roku.

Andrzejku!
Kochaj Boga i bądź wierzącym katolikiem. Jednak staraj się poznać Jego wolę, przyjąć ją za prawdę i realizować w życiu. Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. Kochaj i bądź posłuszny Matce – Twemu Aniołowi Stróżowi, która marzy, modli się i żyje Tobą i Twoim szczęściem. Darz Ją dobrocią za siebie i za mnie. Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie.
Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj. Nie zaniedbuj również kultury fizycznej. Zdrowie jest w życiu potrzebne. Umiłowaniem ideałów, pracą, wytrwałością i poświęceniem musisz uzyskać odpowiednią pozycję, by móc realizować cele omawiane wyżej. Bądź skromny, grzeczny i dobro bliźniego miej zawsze na uwadze.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  • Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz czternasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.
  • 28 lutego 2009 r. z inicjatywy prezesa Janusza Kurtyki i Jerzego Szmida na I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 została podjęta uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, aby 1 marca ustanowić dniem Żołnierzy Wyklętych.
  • Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera