Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaziuki, czyli dzień św. Kazimierza. Kiedyś hucznie je obchodzono. Co to za święto? Zobacz je na starych zdjęciach

Justyna Madan
Justyna Madan
Kaziuki to święto wileńskie, ale i w Polsce odbywają się z tej okazji jarmarki.
Kaziuki to święto wileńskie, ale i w Polsce odbywają się z tej okazji jarmarki. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Chociaż jest to tradycyjne święto wileńskie, obchodzone każdego roku na początku marca, to ma swoją historię również w Polsce, głównie na Podlasiu. Z okazji dnia świętego Kazimierza organizowane są jarmarki i kiermasze, które oferują tradycyjne produkty regionalne. Święty Kazimierz, którego upamiętniają Kaziuki, jest patronem Litwy i młodzieży litewskiej, ale historycznie jest również patronem Polski. Jak świętuje się Kaziuki? Zobacz to na archiwalnych zdjęciach.

Spis treści

Kaziuki to okazja, aby przypomnieć sobie o tradycjach ludowych. To święto ważne zarówno dla Polaków i Litwinów. Tego dnia można wybrać się na jarmark i kiermasz, kupić tradycyjne, regionalne wędliny, sery, miody i pieczywo. Obejrzeć pokazy rzemieślnicze, rękodzieło, zespoły ludowe w tradycyjnych strojach, posłuchać muzyki. To bardzo radosne i kolorowe święto.

Zobacz: Kaziuki na starych zdjęciach

Historia Kaziuków, czyli dnia św. Kazimierza

- Tradycja kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku. W 1602 roku papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym, a dwa lata później w katedrze wileńskiej odbyła się uroczysta kanonizacja zakończona wielkim odpustem – wyjaśnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Obchody święta zawsze rozpoczynały się 4 marca, w dniu św. Kazimierza. Święto rozpoczynała uroczysta procesja, wzorowana na tej z 1604 roku. - Ludzka wrzawa mieszała się z muzyką, zapachami, wielobarwnymi straganami i nastrojem świątecznym. Praca splatała się z zabawą, a zarobek ze śmiechem. Kaziukowym bogactwem byli ludzie, mnogość typów ludzkich, którzy oferowali swoje towary – wymienia NIKiDW.

A co można było znaleźć na jarmarku i kogo spotkać pośród kramów? Zjeżdżali tam rzemieślnicy nie tylko z Wilna, ale i okolic. Można było kupić ceramikę, wyroby tkane i plecione, z drewna i wikliny, a przede wszystkim kolorowe palmy, które były symbolem wileńskiej tradycji ludowej.

Wśród popularnych przysmaków, tym cieszącym się największym zainteresowaniem były obwarzanki smorgońskie, oryginalna receptura była ściśle strzeżona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do tego koniecznie serce z piernika, jako wyraz gorącej miłości.

- Kaziuki nie mogły się również obejść bez chleba, wędlin, jajek, śmietany i serów. Nie były jednak towarem głównym. Duże ich ilości spożywano na miejscu. Prawie w każdej „alejce” funkcjonowało stoisko z herbatą parzoną w samowarach i z możliwością zakąszenia kawałkiem ciemnego chleba z plastrem słoniny. Były też kiełbaski, piwo, zupy i gorąca kapusta na gęsto – podaje Instytut.

Na Kaziuki zjeżdżali się ludzie nie tylko z Wilna, ale i Białegostoku, Torunia, Lwowa, Grodna, czy Warszawy.

Kaziuki dzisiaj. W Polsce

Około dwudziestu lat temu Kaziuki przywędrowały do Polski. Jarmarki odbywają się w różnych miastach, m.in. w Poznaniu, Białymstoku, czy Szczecinie. W Białymstoku przy okazji, w ramach tego święta odbywają się też Dni Kultury Kresowej.

Co ciekawe, jeśli 4 marca, czyli dzień św. Kazimierza nie wypada w niedzielę, to Kaziuki w Polsce są organizowane w pierwszą niedzielę po tym dniu. W tym roku będzie to 10 marca, ponieważ 4 wypada w poniedziałek, chociaż niektóre miasta decydują się na organizację jarmarku już w niedzielę, 3 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera