18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś noszenie okularów było obciachem. Teraz są modne

Katarzyna Pachelska
Okularów nie trzeba się wstydzić
Okularów nie trzeba się wstydzić mat. prasowe
Kiedyś okulary były synonimem obciachu. Dziś dzieci wcale ich nie unikają, bo jest nawet moda na bycie okularnikiem!

Czy okulary psują wygląd? Ankieta przeprowadzona w ramach akcji "Ratujmy wzrok dzieciom" dowodzi, że wręcz przeciwnie. Duża w tym zasługa m.in. "Harry'ego Pottera".

W ankiecie przeprowadzonej wśród 513 pierwszoklasistów z gimnazjów, większość ankietowanych uznała, że noszenie okularów dowodzi dbałości o zdrowie i nie wpływa na ocenę danej osoby przez rówieśników. Osoby w okularach określano: "spoko; cool; fajni; super, są jak Harry Potter".

- Ważne jest więc, by opiekunowie przekonywali dzieci, jak ważne jest korygowanie wad wzroku - mówi psycholog Anna Krupa. - Dobre widzenie wpływa korzystnie nie tylko na stan zdrowia, ale i na osiągnięcia szkolne. Nieskorygowane wady wzroku mogą być bowiem przyczyną trudności w uczeniu się, niejednokrotnie mogą być nawet mylone z dysleksją - dodaje psycholog.

- Powszechne sądy, że dzieciom w okularach jest trudniej o akceptację, to stereotypy. Nie wolno jednak bagatelizować problemów dziecka. Musi widzieć w dorosłych sojuszników, dlatego rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem i umieć go słuchać - dodaje psycholog.

Jeżeli dziecko zaczyna nosić okulary, jest to coś nowego w jego wyglądzie. Warto porozmawiać z nim o tym, że gdy pierwszy raz pojawi się w nich, to grupa na pewno jakoś na to zareaguje. Czasami pełną akceptacją, czasami żartami. Jednak, gdy sytuacja przestanie być nowa, komentarze umilkną.

Małe dziecko jest łatwiej przekonać niż młodzież, bo jeżeli okulary zaczyna się nosić w gimnazjum, co wiąże się z okresem dojrzewania, w którym niezwykle silna jest potrzeba akceptacji, to może to utrudnić odnalezienie się w gronie znajomych.
Licealistom jest łatwiej, są bowiem bardziej dojrzali.

Za główne przyczyny osłabienia wzroku dzieci uznaje się spędzanie przez nie wielu godzin przed telewizorem lub komputerem. - Podczas tych czynności oczy muszą się nieustannie adaptować do zmiennych warunków oświetlenia i pracują głównie na jedną odległość - mówi Monika Krygier, ekspert z firmy JZO. - Nie jest to dobre, ponieważ układ wzrokowy człowieka przystosowany jest do widzenia przestrzennego, dlatego zaleca się, by dzieci co jakiś czas oderwały wzrok od komputera i spojrzały w dal - dodaje.

Jeżeli dziecko ma stwierdzoną wadę wzroku, to trzeba ją koniecznie korygować, bo sama nigdy nie ustąpi. Wręcz przeciwnie, w większości wady mają charakter postępujący, dlatego zalecane są badania kontrolne wzroku dziecka. Warto też wiedzieć, że zaburzenia widzenia u dzieci mogą objawiać się np. bólami głowy i oczu, pocieraniem oczu, częstym mruganiem, przechylaniem lub niskim pochyleniem głowy przy czytaniu albo pisaniu. Opr. KAP


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!