Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koń Romero dołączył do policyjnej służby. Na terenie Ośrodka KJ "Lambada" w Częstochowie odbyła się atestacja I i II stopnia

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Kolejny policyjny jeździec i koń gotowy do służby w Policji. 20 i 21 grudnia odbyła się w częstochowskim Ogniwie Konnym odbyła się atestacja I i II stopnia.
Kolejny policyjny jeździec i koń gotowy do służby w Policji. 20 i 21 grudnia odbyła się w częstochowskim Ogniwie Konnym odbyła się atestacja I i II stopnia. Śląska Policja
Śląska Policja wzbogaciła się o kolejnego jeźdźca i konia. 20 i 21 grudnia 2023 roku na terenie Ośrodka KJ "Lambada" w Częstochowie odbyła się atestacja I i II stopnia. Jest to rodzaj egzaminu, któremu po ukończeniu szkolenia poddawane są zarówno konie, jak i nowi jeźdźcy. Koń Romero pokonał najtrudniejsze przeszkody, a st. post. Ewelina Rakus od teraz może brać udział w działaniach o podwyższonym ryzyku.

Nowym "kopytnym" funkcjonariuszem policji stał się koń Romero, którego opiekunem jest sierż. szt. Arkadiusz Cierpiał. Z pozytywnym wynikiem przeszedł egzamin, który składał się się z indywidualnej próby ujeżdżeniowej, polegającej na wykonaniu konkretnych ćwiczeń na ujeżdżalni oraz próbie sprawności użytkowej, która sprawdza jego posłuszeństwo oraz odwagę.

- Koń Romero wykonując zadania takie, jak przejazd obok źródła hałasu i pokonanie płonącej przeszkody, otrzymał atest I stopnia i już niedługo będzie go można spotkać na terenie Częstochowy podczas pierwszych patroli - informuje Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Ubiegłotygodniowa atestacja zakończyła się sukcesem nie tylko dla Romera, ale również dla st. post. Ewelina Rakus, która na koniu Smyczku, zdobyła atest II stopnia.

- Będzie mogła pełnić służbę np. podczas demonstracji, czy przy zabezpieczeniu imprez o podwyższonym ryzyku - informuje policja.

Zgodnie z przepisami, atestacja przebiegła pod okiem lekarza weterynarii oraz koordynatorów z Komendy Głównej Policji w Warszawie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przygotowanie konia do służby w Policji

Jak informuje częstochowska policja, na co dzień patrole konne można spotkać w parkach, terenach leśnych i na ulicach miasta. Również wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ich wsparcie, szczególnie podczas zabezpieczenia imprez masowych.

Zanim koń służbowy wyruszy w swój pierwszy patrol, musi przejść odpowiednie szkolenie. Przygotowanie policyjnego wierzchowca do pełnienia służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka służby trwa minimum 6 miesięcy. Cały kurs kończy się testem sprawności użytkowej konia, w celu wydania atestu pierwszego stopnia. Policyjny jeździec również musi się odpowiednio przygotować do pełnienia służby z czworonożnym partnerem. W tym celu odbywa 3-miesięczne szkolenie, którego zwieńczeniem jest egzamin. Dopiero tak przygotowany duet może wyruszyć razem w teren.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera