Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja w KPRM: Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia "tarczy solidarnościowej". To plan ochrony przed wzrostami cen energii

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KPRM
"Najważniejszym zadaniem rządu dzisiaj jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie. W chwili próby rząd nie załamuje rąk tylko po prostu działamy i mierzymy się z tą trudną rzeczywistością" - poinformował Mateusz Morawiecki i zaprezentował założenia "tarczy solidarnościowej".

W czwartek o godz. 15.30 odbyła się w KPRM konferencja premiera Morawieckiego i ministrów Anny Moskwy, Marleny Maląg i Waldemara Budy. Jej celem było przedstawienie nowej strategii, której celem jest walka z inflacją przy jednoczesnym wsparciu dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które borykają się z problemem rosnących cen energii.

ZOBACZ ZAŁOŻENIA TARCZY SOLIDARNOŚCIOWEJ

Założenia "tarczy solidarnościowej"

Gwarantowana cena energii

Rząd zapowiada wprowadzenie gwarantowanej ceny energii. Ma ona obowiązywać w 2023 roku i dotyczyć zamrożenia cen na poziomie z roku obecnego. W miastach cena gwarantowana będzie dotyczyć zużycia do 2000 kWh, choć są wyjątki, które stanowią gospodarstwa domowe z kartą dużej rodziny i osób niepełnosprawnych. W tych przypadkach limit wyniesie 2600 kWh. Tyle samo będzie przysługiwać gospodarstwom wiejskim, które z reguły zużywają więcej energii niż mieszkańcy miast.

Profity dla oszczędzających energię

Przewidziana jest dodatkowa obniżka kosztów energii za świadome zmniejszanie zużycia energii przez rodziny. Każde gospodarstwo, które w 2023 roku obniży swoje zużycie o 10 proc. w stosunku do roku 2022, otrzyma 10 proc. obniżkę kosztów energii.

Tarcza dla przedsiębiorstw energochłonnych

Rząd przeznaczył 5 mld. zł dofinansowania do zakupu energii i gazu dla branż z ponadstandardowymi kosztami energii. Warunkiem uruchomienia tego wsparcia będzie min. 100-procentowy wzrost cen energii.

Obowiązek 10-proc. ograniczenie zużycia energii w administracji publicznej

Obowiązek ten dotyczy urzędów administracji publicznej i samorządów.

Zielona energia dla przemysłu

Ten punkt "tarczy solidarnościowej ma umożliwić budowę bezpośrednich linii OZE do firm, bez biurokracji i włączania do sieci elektroenergetycznej. Szacowana łączna oszczędność dla odbiorców przemysłowych wyniesie 3,34 mld. zł. rocznie.

Wystąpienia ministrów

- Przyszło nam żyć w wyjątkowych czasach. Zmagamy się ze skutkami szantażu energetycznego Rosji. Naszą wizytówką jest solidarność z polskimi rodzinami i w sposób zdeterminowany polskie rodziny, pracowników i pracodawców otaczamy opieką - oświadczyła minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Minister Waldemar Buda zwrócił uwagę na część pakietu dla przedsiębiorstw energochłonnych, który jest istotny ze względu na łańcuchy dostaw.

- Produkty z tych przedsiębiorstw stanowią komponent całej gospodarki. Zatrzymanie takiego zakładu sprawiłoby braki elementów do produkcji w innych małych firmach - informował minister rozwoju i technologii.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła z kolei, że zostaje wydłużony okres obowiązywania obniżki akcyzy i VAT na energię ciepło i gaz. Do końca października można jeszcze składać wnioski na dodatek osłonowy. Natomiast do końca listopada urzędy będą przyjmować wnioski na dodatki energetyczne, ciepłownicze i na wszystkie inne źródła ogrzewania.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera