Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrakty Roździeńskie w Katowicach w PRL. Kto pamięta imprezę, gdy niedostępne towary „rzucano” na kiermaszach. Mamy unikatowe zdjęcia

OPRAC.: GOL
Kontrakty Roździeńskie - zapomniana impreza z lat 80.
Kontrakty Roździeńskie - zapomniana impreza z lat 80. Fotoreporterzy DZ
W redakcyjnych archiwum Dziennika Zachodniego natrafiliśmy na archiwalne zdjęcia sprzed 40 lat. Dokumentują one cykliczną imprezę pod nazwą Kontrakty Roździeńskie. Już tylko nieliczni pamiętają to wydarzenie.Na festynach i jarmarkach wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska z papierosami, książkami, obuwiem, zabawkami czy… pościelą. Dziś pewnie trudno zrozumieć po co z tymi produktami wychodzono na katowicki Rynek i jego okolice, skoro powinny się one znajdować w pobliskim Skarbku, Zenicie czy okolicznych sklepach.

Kontrakty Roździeńskie w Katowicach w PRL. Kto pamięta imprezę, gdy niedostępne towary „rzucano” na kiermaszach. Mamy unikatowe zdjęcia

W redakcyjnych archiwum natrafiliśmy na archiwalne zdjęcia sprzed 40 lat. Dokumentują one cykliczną imprezę pod nazwą Kontrakty Roździeńskie. Już tylko nieliczni pamiętają to wydarzenie.

Po raz pierwszy Kontrakty Roździeńskie zorganizowano w 1977 roku. Próbowano wówczas stworzyć w Katowicach święto nawiązujące do sięgających XVII wieku kuźniczych tradycji regionu. Miało być okazją do miejskich jarmarków, festynów i kiermaszy niezwiązanych z partyjno-państwową otoczką.

ZOBACZCIE ZDJECIA Z LAT 80.

Pierwsza edycja zorganizowana została z rozmachem. Trwała przez 8 majowych dni. Jak donosiła ówczesna Trybuna Robotnicza, wśród specjalnie przygotowanych atrakcji były: konkursy na model kuźnicy i gadkę śląską, pokazy tradycyjnej kuchni i rzemiosła śląskiego, śląskich strojów historycznych, giełdy i kiermasze, stoiska handlowe i gastronomiczne oraz wystawy. Specjalną atrakcją był ogólnopolski konkurs kapel podwórkowych.

Przez kolejne lata Kontrakty organizowano w majowe dni. Dopiero w połowie lat 80. wydarzenie przeniesiono na końcówkę września. Nieformalne święto miasta było okazją do dodatkowych zakupów trudno wówczas dostępnych towarów. Przy katowickim Rynku i Separatorze powstawały alejki ze stoiskami oferującymi takie rarytasy jak: książki, papierosy, zabawki, obuwie czy ...dziewiarstwo i pościel. Na plenerowych scenach odbywały się występy folklorystyczne, w kinach dodatkowe seanse filmowe, a w teatrach pokazy spektakli. Spodek przyciągał koncertami.

W 1983 roku, w samym środku wielkiego kryzysu, Kontrakty Roździeńskie zorganizowano w wersji „mini”. Jak donosiła Trybuna Robotnicza, oferta handlowa była skromna w porównaniu z latami poprzednimi. Zlokalizowane na lodowisku Spodka stoiska handlowe nie zdołały wypełnić całego obwodu tafli. Największe zainteresowanie wzbudziła oferta „Ruchu” (od redakcji: czyli kiosków z prasą), który prezentował zabawki i książki dla dzieci. Za to największym hitem tego roku był występ Budki Suflera i Urszuli.

Kontrakty Roździeńskie umarły śmiercią naturalną z końcem lat 80. Jeszcze w 1986 roku w ich ramach w Spodku wystąpił Leningradzki Balet na Lodzie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera