Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole escape roomów trwają. Właściciele: "To krzywdzi naszą branżę"

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Trwają kontrole escape roomów. "To krzywdzi naszą branżę"
Trwają kontrole escape roomów. "To krzywdzi naszą branżę" Michał Borkowski
Na terenie województwa śląskiego skontrolowano już wszystkie escape roomy - odnotowano blisko 64 tego typu obiektów. W 59 pokojach stwierdzono nieprawidłowości, a wkrótce rozpoczną się ponowne kontrole, które mają potwierdzić, czy właściciele escape roomów zastosowali się do zaleceń służb. - Tymczasem właściciele escape roomów grzmią, że doniesienia o kontrolach krzywdzą ich branżę. - Martwi nas tendencja do prezentowania naszej branży jako szczególnie niebezpiecznej - pisze Andrzej Górecki, przedstawiciel Stowarzyszenia Właścicieli Escape Roomów.

We wtorek, 22 stycznia, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zaprezentował wyniki kontroli w escape roomach w całej Polsce, które zostały przeprowadzone przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Efekt? 418 skontrolowanych obiektów, w tym 220 pokoi, w których wszczęto postępowanie administracyjne. 59 obiektów zostało natomiast wyłączonych z użytkowania.

Jak sytuacja wygląda w Śląskiem? Służby skontrolowały już wszystkie escape roomy znajdujące się w miastach naszego województwa. Odnotowano 64 pokoje, które zostały dokładnie sprawdzone. W wyniku kontroli, 7 escape roomów zostało w Śląskiem zamkniętych, a łączna liczba nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej wyniosła 259, natomiast w przypadku nieprawidłowości w zakresie ewakuacji - 127. To jednak nie wszystko.

- Wkrótce tam, gdzie były decyzje o nieprawidłowościach, będą prowadzone kolejne kontrole, które mają sprawdzić, czy właściciele escape roomów zastosowali się do zaleceń służb - zapowiada mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Najczęściej odnotowanymi nieprawidłowościami w obszarze warunków ewakuacji były: brak zapewnienia odpowiednich warunków ewakuacji, umożliwiających szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożonej lub objętej pożarem, z miejsca przeznaczonego do przebywania ludzi, brak oznakowania dróg ewakuacyjnych, składowanie na drogach ewakuacyjnych materiałów palnych.

Z kolei najczęściej stwierdzane nieprawidłowości w obszarze wymagań ochrony przeciwpożarowej niedotyczących warunków ewakuacji to: brak okresowych przeglądów w zakresie i częstotliwości określonej w przepisach instalacji technicznych będących na wyposażeniu lokali (instalacji elektrycznej, gazowej oraz kominowej dymowej, spalinowej i wentylacyjnej), brak przeglądów gaśnic i oznakowania miejsca lokalizacji gaśnic, brak dokumentów potwierdzających szkolenie pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Cztery escape roomy w Śląskiem zamknięte! LISTA Kontrole po tragedii w Koszalinie WIDEO + ZDJĘCIA

Minister Kwieciński zapowiedział, że w wyniku przeprowadzonych kontroli ministerstwo inwestycji i rozwoju wniesie o uzupełnienie przepisów dotyczących prowadzenia tego typu działalności. Chodzi o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części w zakresie działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego. Ta propozycja ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pożarowego. Do zmian w ustawie ma dojść prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Tragiczny pożar na ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Zginęło ...

Tymczasem właściciele escape roomów w całej Polsce podnoszą, że sposób informowania o kontrolach w ich obiektach mocno krzywdzi ich branżę. - W ostatnich tygodniach temat kontroli pojawiał się w przestrzeni publicznej bardzo często, niestety zwykle w formie uogólnień krzywdzących naszą niezwykłą branżę, która zyskała na przestrzeni lat setki tysięcy fanów - pisze Andrzej Górecki, przedstawiciel Stowarzyszenia Właścicieli Escape Roomów. - Większość ujawnianych w kontrolach uchybień to braki protokołów, niezłożenie dokumentów dotyczących przeglądów etc. Są to bardzo często uchybienia drobne lub ciążące na właścicielu budynku, w którym znajduje się pokój zagadek. Z tego powodu bardziej uprawnione byłoby już mówienie o skali nieprawidłowości w polskich biurowcach i lokalach użytkowych, w których najczęściej znajdują się nasze scenariusze. Należy pamiętać, że gdyby z podobną gorliwością i szybkością skontrolowano w ten sposób często sąsiadujące z nami biura, puby czy gabinety, wynik kontroli byłby podobny - podkreśla.

Górecki zaznacza, że właścicieli escape roomów martwi "tendencja do prezentowania naszej branży jako szczególnie niebezpiecznej". - Jako właściciele pokoi zagadek jesteśmy głęboko poruszeni tragedią, która miała miejsce w Koszalinie. Chętnie współpracujemy ze służbami w celu podniesienia bezpieczeństwa w branży, która już wcześniej była jedną z najbezpieczniejszych w kraju. Świadczy o tym fakt, że tylko w ciągu ostatnich trzech lat Polacy rozegrali w escape roomach ponad milion gier, a wydarzył się tylko jeden, choć bardzo tragiczny w skutkach, wypadek - pisze.

Stowarzyszenie Właścicieli Escape Roomów wystosowało również apel "o zachowanie rozsądku, poszanowanie zasady równości wobec prawa i przypominamy, że tego rodzaju działania są przeciwieństwem powszechnie zapowiadanego wsparcia państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, których dobre warunki do rozwoju są jednym ze sztandarowych elementów polityki obecnego rządu". - Naszym zdaniem próby dyskredytowania profesjonalizmu jednej z niewielu rozrywkowych branż, w których Polska jest jednym ze światowych liderów, to bardzo zły kierunek. Nie tylko dla wizerunku pokoi zagadek, ale i całego kraju - czytamy.

Przypomnijmy, że kontrole w escape roomach ruszyły po tym, jak 4 stycznia w pokoju zagadek w Koszalinie wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna doznał poważnych poparzeń ciała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!